Drill -ul ca tehnica

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 26 Ian 2009 17:38

andrei vladeanu scrie:ba da. avantaje si dezavantaje.
daca ai ceva experienta la stilul asta de drill, dezavantajele scad foarte mult...sti tu foarte bine :lol: ... firul este lasat relativ moale...atat cat sa nu scape pestele si sa se opreasca din "fuga"...si mie-mi place stilul, mai ales in concurs unde e foarte eficient...

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 26 Ian 2009 18:32

@ cornelserbu
Sunt de acord cu experienta si am priceput ideea . Daca te rog , vrei sa dezvolti un pic ?
Mai ales partea cu eficienta intr-un concurs . Sa inteleg ca se scurteaza timpul de recuperare cu aceasta tehnica si intr-o competitie e esential ?

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 27 Ian 2009 14:11

PETRE IULIAN -CARP ZONE scrie:stilul cu frana stransa si sa-l strunesti din manivela mie unul mi sa parut cel mai tare.Eu recunosc ca nu m-am obisnuit cu acest stil dar partenerul meu George numai asa scoate pesti . Eu unul am incercat acest stil dar cand am ajuns cu un cteno la mal mi-am dat seama ca ca nu pot da asa repede invers la manivela.... :D ....inca nu stiam ca trebuie sa dau drumul la manivela si sa-l strunesc cu un singur deget pe tambur... :D :D . Acest stil il are si MITRANESCU...!
:D .....am vazut pe cineva care avea un ten in drill aproape de mal...si lucra din "coarba"...sa vezi ce "coarbe" peste mana si-a luat cand s-a gandit tenul sa faca un sprint :lol:
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 27 Ian 2009 19:37

florincj scrie:@ cornelserbu
Sunt de acord cu experienta si am priceput ideea . Daca te rog , vrei sa dezvolti un pic ?
Mai ales partea cu eficienta intr-un concurs . Sa inteleg ca se scurteaza timpul de recuperare cu aceasta tehnica si intr-o competitie e esential ?
nu se scurteaza prea mult timpul de recuperare, inschimb, cand crapii sunt mai mici si "slabi in buza", posibilitatea de a scapa atunci cand dau "ciocuri" se reduce foarte mult, deci, creste eficienta, dar pentru asta trebuie sa-l ti perfect in "coarba"...patania cu lovitura pe care o povesteste lucian e intr-adevar caraghioasa, insa nu cred ca se poate intampla oricui :lol:

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 28 Ian 2009 07:32

Corect ! Mersi mult !

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 28 Ian 2009 09:26

patania cu "coarba" si cu tenul a fost o intamplare ...repectivul pescar nu lucra cu manivela in drill in mod obisnuit (eu unul nici nu am vazut stilul asta la vreun pescar) ...avea o defectiune tehnica la frana si atunci a aplicat operatiunea "coarba" care s-a intors impotriva mainii lui probabil si din lipsa de experienta vizavi de acest stil cat si din cauza ca partenerul de lupta era un cteno....
Am vazut ca sunt totusi persoane care practica drillul din manivela si cred ca mie mi-ar fi foarte greu si nefiresc ...frana mi se pare o varianta mult mai accesibila ...e o componenta a mulinetei creata cu un scop precis si de aceea o folosesc.
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 28 Ian 2009 10:56

La cazuri din astea de neatentie (ma uit pe unde calc ,caut minciogul , feresc alte lansete ,etc.) ,m-am referit si eu cand am intrebat daca eu cu mana pe manivela ,ori cu degetul pe tambur , reactionez la o smucitura a pestelui mai bine decat ar face-o frana :?: !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 28 Ian 2009 13:43

( reactionez la o smucitura a pestelui mai bine decat ar face-o frana !) Nu stiu ce sa zic, poate ca reactionez mai greu in cazul unui peste nervos, dar de un lucru sint convins, numarul pestilor scapati in timpul drill-ului a scazut.

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 28 Ian 2009 16:59

lucian76 scrie:frana mi se pare o varianta mult mai accesibila ...e o componenta a mulinetei creata cu un scop precis si de aceea o folosesc.
componenta mecanica... tot mana-i mai buna... :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 28 Ian 2009 17:04

:D absolut ;-)
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Scrie răspuns