Sfat, firul de la linie la montura

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Bogdan-Adrian
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 31 Ian 2009 22:44
Localitate: Bucuresti

Sfat, firul de la linie la montura

Mesaj de Bogdan-Adrian » 31 Ian 2009 23:37

Va salut, asta este primul post pe acest forum cu toate ca-l "urmaresc" de vreo 2 ani de zile. Sunt in oarece dubii si de aceea apelez la voi pt a primi un sfat avizat (cu toate ca tehnicile vazute pe aici difera fata de a mea).

Acum trec la subiect: pe mulinete folosesc fir fluo de 35 iar montura mi-o fac din fir de 30 de culoare neagra si lungime de ~40 de centimetrii (cu plumb in line).
Aici intervin dubiile mele: parca vin prea aproape de "momeala" cu acel fir fluo mai mult decat vizibil.

Montura nu o fac din textil deoarece dau in buza stufului iar in eventualitatea unei agatari (asta in cazul in care scot lansetele "goale") sa nu rup linia. Firul de la ac la plumb (ca sa zic asa, defapt de la ac la primul vartej de sub plumb)) este mai slab calitativ decat cel unde culiseaza plumbul, deci acesta cedeaza primul. Tot din acelasi motiv nu folosesc nici inaintas (datorita eventualelor agatari).
Sunt mai mult decat "grijuliu" la mal cu pestele incat sa intervina problema unei rupturi cand apropii crapul de minciog.

Intrebarea este: sa mai folosesc vreo ~10 metrii de fir intre linie si montura(altul decat fluo, si anume cel care-l folosesc pe portiunea unde coliseaza plumbul) sau................. sa merg asa in continuare (ca-mi fac griji degeaba legat de vizibilitatea pestelui la fundul bazinului), sau.......... .?

Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 01 Feb 2009 01:21

daca pescuiesti in agatatura, un nod in plus nu e bun deloc...acolo va ceda si vei umple repede locul de inaintasi. eu cred ca cel mai bine este sa renunti la firul fluo, chiar daca n-ai sa-l mai vezi noaptea, cu timpul ai sa sti exact unde-i pestele din drill numai uitandu-te la varful lansetei.

Bogdan-Adrian
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 31 Ian 2009 22:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan-Adrian » 01 Feb 2009 12:28

:-( Ma lasi "orb" complet daca ma pui sa schimb firul fluo. Am dat vreo 5 ani cu fir normal iar cand am "descoperit" firul fluo (prin 2002), am zis: wow, chiar am intrat in secolul XXI :lol: .
Nici alinierea lansetelelor nu puteam s-o vad (cat de bine sunt date in apa), veneam cu lanterna aproape de varful lansetelor si ma uitam ca bou ca nu vedeam nimica :lol: (mai facea si nevasta-mea misto de mine ca daca trage pestele se misca swinger-ul, nu trebuie sa dau la "varf" pe apa necurgatoare) :-) . Iar in drill .......... era o adevarata nebuloasa pana nu apucam sa-i dau aer (chiar nu stiam unde este) cu toate ca tot ceream prietenilor sau sotiei sa-mi puna "farul" pe varf sa vad in ce directie pleaca firul in apa.
Adevarul este ca foloseam numai fir negru (fara nici un fel de nuanta mai deschisa) iar de "simtit" in drill unde este nici atata, poate........ sunt eu mai nesimtit :oops: ) .

In schimb ai si tu dreptate ca sunt sanse destul de mari sa se rupa la nod in cazul in care imi agata chiar daca firele imbinate sunt mai "puternice" ca cel de la ac. :cry:

La naiba, :lol: ce ma fac?
Chiar o fi asa vizibil firul ala fluo in apa? :-?

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 01 Feb 2009 12:46

e foarte usor de testat diferenta, in aceeasi parida dai cu fire diferite si vezi ce se-ntampla, cat despre cele de care te plangi mai sus, sunt doar mofturi...iti spun eu ai sa reusesti cu timpul sa sti unde-i crapul in timp ce tragi de el...trebuie doar sa fi foarte calm si sa ai multa rabdare in timpul dillului, ca experienta vine "mancand" :lol:

Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de ghitighiusan » 01 Feb 2009 13:42

Bogdane,pentru a rezolva una din probleme e suficient sa-ti achizitionezi o lanterna de cap performanta si astfel cand o sa privesti spre varful lansetei o sa vezi directia firului.Sunt convins ca asta a vrut sa spuna si domnul Serbu cand ti-a recomandat sa te uiti la varful lansetei. ;-)

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 01 Feb 2009 15:02

@Ghiti,
Daca e Bogdan-Adrian acela pe care-l stiu eu,nu cred ca duce lipsa.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 01 Feb 2009 15:03

si asta-i o chestie buna, dar se poate si fara lumina...mai ales in concurs cand vrei dimineata sa faci o surpriza "placuta" adversarilor... :lol:

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 01 Feb 2009 15:09

cornelserbu scrie:si asta-i o chestie buna, dar se poate si fara lumina...mai ales in concurs cand vrei dimineata sa faci o surpriza "placuta" adversarilor... :lol:
Cum fara lumina Don' Cornel :?:
Sa nu-mi spuneti ca faeti smecheria aia cu mingea de ping-pong agatata de fir ?
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 01 Feb 2009 15:58

pur si simplu fara lumina...mai pe bajbaite, dar merge....asa cum am mai spus trebuie foarte mult calm si rabdare

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 01 Feb 2009 16:57

@Bogdan
Incearca sa pui un antitangle mai lung pe fir ,care sa-ti tina linia pe fund. Mergi cu firul principal pana in vartejul care tine plumbul (nu mai face alt nod ,nu mai lega alta bucata de fir ). Foloseste un fir textil de 10-12-15 lbs,care cedeaza in caz de agatatura inainte sa-ti cedeze firul de 0.35 ! In conditii oarecum asemanatoare pescuiesc si eu ! Nu am stuf in fata am o falie cu fascine . Nu dau cu plumb ,dau cu momitor + antitangle (in-line).In plus am pietre cu scoici si am folosit inaintas mono de 0.55 (fir ptr. somn) de culoare albastru deschis...nu m-a deranjat cu nimic si cred ca nici pe dl. crap...unde mai pui ca diferenta de nivel dintre punctul de plecare al firului de pe mal si punctul de contact cu fundul apei e cam de 7-8 m , distanta fiind de max.30 m iar firul stand in "diagonala" m-am cam temut ca sperie pestii ! La forfac prefer un fir textil (un hibrid mai exact) decat un fir mono .
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Scrie răspuns