drill dublu

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

drill dublu

Mesaj de remus_cta » 01 Feb 2009 16:37

anul trecut pescuind singur am avut placerea sau neplacerea de fapt de vreo 3 ori ca in timp ce ma aflam in drill cu un peste sa imi traga si la cealalta lanseta.aici apare si intrebarea,ce faceti cand va trage la a 2-a lanseta in timp ce aveti drill si sunteti singur ?e vreo modalitate de a face un dublu drill :lol: ?
ccc corbu constanta

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 01 Feb 2009 16:55

Remus dupa parerea mea ai putea avea un drill dublu numai daca te-ar inzestra mama natura cu vreo 4 maini asa ca o caracatita.
si mie mi sa intamplat sa am trasaturi duble dar de obicei cam nimeni nu merge singur la pescuit si se va gasi cineva sa scoata al 2-lea bat.
acum sigur o sa ma intrebi" bine bine si daca o sa fiu singur?"
improvizezi frate ,nu stiu, te descurci tu cumva , ii scoti pe rand. e ca si cand tiar aparea in fata un tir si te intreaba cineva ce o sa faci?
eviti, franezi ,faci tu ceva ca doar nu te arunci in el :D
toate cele bune :D

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 01 Feb 2009 17:02

Il intepi pe-al doilea si-l tragi pe primul afara ca e mai obosit ! Crede-ma ca am un prieten care pateste des treaba asta ...la platica si caras ...e mortal sa-l vezi cum "cantareste" din bat care peste e mai mare si de ala se apuca sa-l scoata ! :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 01 Feb 2009 17:04

este simplu,treci lanseta in care ai pestele in mana stanga iar cu dreaptapui mana pe lanseta la care trage,dai o teapa dupa care o pui la loc si eliberezi frana.dupa ce ai scos primul peste te apuci si de celalalt.
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 01 Feb 2009 17:11

pai pe mine ma duce taicamiu sau bunicamiu pe balta la ora 4 dimineata si vine si ma ia seara la ora 10 de obicei, unde pescuiesc eu e distanta mare intre pontoane,tot intre pontoane sunt perdele de stuf deci cam greu sa vada cineva din dreapta sau stanga mea,iar ca alternativa as avea sa incep sa urlu care vine sa ma ajute,nu-mi place chestia asta,intreb ca am patit-o odata am zis ca nu se mai intampla,am patit-o a 2 oara cand am incercat sa-i scot pe amandoi si nu am scos niciunul :lol: :lol: si inca o data cand m-am facut ca nu aud al 2-lea senzor,era asa enervant,imi venea sa-i foot una la senzor si l-am oprit ,am scos primul peste si cand sa trag la al 2-lea am constatat ca disparuse cam jumate din firul de pe tambur(bblc :lol: :lol: )noroc ca e balta fara agatatori si ca nu am incurcat pe altcineva dar la prima lanseta am avut drill cu tenu din poza si m-am concentrat numai asupra drilului.
o intrebare as avea:daca as opri baitrunnerul cand am a 2-a trasatura ar sta pestele acolo 5-10 min cat ma ocup eu de primul drill.ma refer sunt sanse sa stea pestele in carlig 5-10 min fara sa fie tensionat firul ?sau ma fac ca nu aud si daca am bulan dupa ce am scos primul peste sa-l scot si pe al 2-lea?
Ultima oară modificat 01 Feb 2009 17:50 de către remus_cta, modificat 1 dată în total.
ccc corbu constanta

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 01 Feb 2009 17:15

scuze pentru cei ce mi-ati raspuns, eu vazusem doar primul post,va multumesc george alexandru si george iorga
Ultima oară modificat 01 Feb 2009 17:49 de către remus_cta, modificat 1 dată în total.
ccc corbu constanta

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 01 Feb 2009 17:33

merg destul de des singur la pescuit si m-am confrutat la fel de des cu astfel de situatii...de obicei intep cu mana libera las lanseta pe suport si deschid biatrunnerul....pestele isi ceva fir initial ,dupa care in mom in care nu mai simte tensiune in fir de obicei se opreste...acum depinde si de balta pe care pescuiesti...daca ai agatatura sau pescuiesti in marginea peretelui de stuf sau plaur,ar fi bine sa-l scoti din zona periculoasa , si in acest moment ai doua solutii: ori continui drilul cu cel de-al doilea si lasi prima lanseta pe suport,considerand ca pe primul l-ai scos deja din zona fierbinte,ori lasi cea de-a doua lanseta pe suport si continui drilul cu primul... in ambele situatii baitrunnerul off si sa fi cu ochii pe lanseta in mom in care o lasi pe suport sa nu ramai fara ea...

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 01 Feb 2009 17:53

bala exact la asta m-am gandit sa nu raman fara lanseta daca opresc baitrunnerul
ccc corbu constanta

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 01 Feb 2009 19:45

Eu la Dunare mai las betele pe mal si mai pescuiesc dupa albitura ptr. rapitori . In momentul ala dau drumul la baitrunner dar il strang destul de tare ,cat sa nu-mi miste lanseta de pe mal ,dar nici sa-si ia prea mult fir ca se duce draq ! Ar merge incercat sa intepi pestele 2 si sa-i deschizi iar runnerul cu reglajul mai strans...isi va lua mai putin fir si va fii si in oarece tensiune ! Ma gandesc ca si la pestele 1 ar merge treaba asta !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Re: drill dublu

Mesaj de Vlad_Colceriu » 02 Feb 2009 21:57

remus_cta scrie:anul trecut pescuind singur am avut placerea sau neplacerea de fapt de vreo 3 ori ca in timp ce ma aflam in drill cu un peste sa imi traga si la cealalta lanseta.aici apare si intrebarea,ce faceti cand va trage la a 2-a lanseta in timp ce aveti drill si sunteti singur ?e vreo modalitate de a face un dublu drill :lol: ?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ceva de genul ???

http://www.youtube.com/watch?v=tCC8LN8AP64
Imagine

Scrie răspuns