Sfat, firul de la linie la montura

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Bogdan-Adrian
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 31 Ian 2009 22:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan-Adrian » 02 Feb 2009 12:48

cornelserbu scrie:e foarte usor de testat diferenta, in aceeasi parida dai cu fire diferite si vezi ce se-ntampla.....
O solutie extrem de simpla la care pur si simplu nu m-am gandit :-( . Voi folosi pe 2 tamburi de rezerva un fir de 0.35 de acceasi culoare ca cel pt montura si vad exact daca crapul are "ochi de vultur" sau nu.
ghitighiusan scrie:Bogdane,pentru a rezolva una din probleme e suficient sa-ti achizitionezi o lanterna de cap performanta si astfel cand o sa privesti spre varful lansetei o sa vezi directia firului.Sunt convins ca asta a vrut sa spuna si domnul Serbu cand ti-a recomandat sa te uiti la varful lansetei. ;-)
Este si lanterna de cap pe care o folosesc foarte rar cand am vecini langa mine. Evit pe cat posibil sa merg in week-end iar in cursul saptamanii suntem singuri si atunci folosim lanterne cu bec halogen care fac "ziua" langa tine. Crede-ma ca atunci cand era foarte inourat noaptea chiar si cu aceste "faruri" vedeai destul de greu firul unde intra in apa cand eram in drill :cry: . La varful lansetei se vedea directia in care tragea pestele dar mai incolo si anume acolo unde intra in apa era greu de urmarit. Sunt conditii ceva mai vitrege in sensul ca am stuf si in stanga si in dreapta mea iar din 10 crapi cred ca doar 1 reusesc sa-l aduc pe "mijloc", toti ceilalti trag in stuful din parti si trebuie "scos" de acolo. Deci imi trebuie vizibilitate maxima, e mai greu in cazul meu pe "bajbaite" :-(
Sionut scrie:@Ghiti,
Daca e Bogdan-Adrian acela pe care-l stiu eu,nu cred ca duce lipsa.
M-asi bucura sa ne cunoastem dar............ nu stiu pe nimeni din Popesti-Leordeni :-?
George Iorga scrie:@Bogdan
Incearca sa pui un antitangle mai lung pe fir ,care sa-ti tina linia pe fund. Mergi cu firul principal pana in vartejul care tine plumbul (nu mai face alt nod ,nu mai lega alta bucata de fir ). Foloseste un fir textil de 10-12-15 lbs,care cedeaza in caz de agatatura inainte sa-ti cedeze firul de 0.35 ! In conditii oarecum asemanatoare pescuiesc si eu ! Nu am stuf in fata am o falie cu fascine . Nu dau cu plumb ,dau cu momitor + antitangle (in-line).In plus am pietre cu scoici si am folosit inaintas mono de 0.55 (fir ptr. somn) de culoare albastru deschis...nu m-a deranjat cu nimic si cred ca nici pe dl. crap...unde mai pui ca diferenta de nivel dintre punctul de plecare al firului de pe mal si punctul de contact cu fundul apei e cam de 7-8 m , distanta fiind de max.30 m iar firul stand in "diagonala" m-am cam temut ca sperie pestii ! La forfac prefer un fir textil (un hibrid mai exact) decat un fir mono .
Eeeee, uite o informatie buna referitor la diferenta de nivel. Si eu imi faceam acelasi ganduri dar se pare ca la tine este si mai nasol... si daca zici ca d-nul crap n-a fost deranjat e perfect. Firul vine foarte inclinat in situatia ta, eu stau mult mai bine, deci mult mai putine griji, aroape ca m-am linistit :-) . Diferenta de nivel in cazul meu de la punctul de plecare al firului de pe mal pana la montura este de maxim 2.5 metrii iar distanta este de ~ 150 de metrii.

Legat de folosirea unui antitagle lung............. nu cred ca ma ajuta :-( (contrazice-ma te rog daca gresesc). Montura fiind de ~40 centimetrii mi-ar trebui un antitagle mai lung pt "camuflarea" firului fluo si nu cred ca gasesc. Iar pt a tine montura pe fundul bazinului eu zic ca sta si asa, dat fiind diferenta de nivel in cazul meu si distanta relativ mare, nu?

Va multumesc tuturor pt promtitudine si astept in continuare sfaturile voastre.

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 02 Feb 2009 13:30

Bogdan-Adrian scrie:
Sionut scrie:@Ghiti,
Daca e Bogdan-Adrian acela pe care-l stiu eu,nu cred ca duce lipsa.
M-asi bucura sa ne cunoastem dar............ nu stiu pe nimeni din Popesti-Leordeni :-?
Am zis DACA ... dar se pare ca nu esti persoana pe care o cunosc eu, doar o potrivire de nume. :bere:
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 02 Feb 2009 16:44

@Bogdan
Sunt tuburi antitangle de 70 cm pe piata . In cazul in care vrei sa camuflezi mai mult din linia fluo poti sa-i tragi cateva dungi cu un marker (nu-l colorezi de tot , lasi culorile sa alterneze).
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Bogdan-Adrian
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 31 Ian 2009 22:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan-Adrian » 02 Feb 2009 18:00

ASTA E, multumesc mult George. Dau cu markerul pe ultimii 2-3 metrii de fir dinspre montura si GATA :lol: . Il fac negru complet, nu doar dungi ca nu-mi mai trebuie sa vad cand vin cu el asa aproape.

Sa nu-mi zici acum ca-mi trebuie nu stiu ce marker ca astea normale lasa "nu stiu ce substante in apa" si sperie pestii :?: :oops:

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 02 Feb 2009 18:04

Bogdan@
tu cam la ce distanta pescuiesti? banuiesc ca pescuiesti aproape sau plantat de nu folosesti inaintas textil.

Bogdan-Adrian
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 31 Ian 2009 22:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan-Adrian » 02 Feb 2009 18:49

Salut Luci_Stan, am scris mai sus la o distanta de vreo ~150 daca nu cumva ori fi chiar 200 :?: (nu sunt sigur dar am sa-mi iau un counter sa ma lamuresc si eu exact) de dus le duc cu navo binenteles, ca de lansat ........ mai greu, cel putin la mine :oops:

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 02 Feb 2009 19:20

Bogdan-Adrian scrie: Sa nu-mi zici acum ca-mi trebuie nu stiu ce marker ca astea normale lasa "nu stiu ce substante in apa" si sperie pestii :?: :oops:
gasesti la magazinele cu accesorii de rapitor (poate chiar pe totalfishing) niste markere cu aroma folosite la colorarea nalucilor de spinning.
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 02 Feb 2009 19:31

Bogdan-Adrian scrie:ASTA E, multumesc mult George. Dau cu markerul pe ultimii 2-3 metrii de fir dinspre montura si GATA :lol: . Il fac negru complet, nu doar dungi ca nu-mi mai trebuie sa vad cand vin cu el asa aproape.

Sa nu-mi zici acum ca-mi trebuie nu stiu ce marker ca astea normale lasa "nu stiu ce substante in apa" si sperie pestii :?: :oops:
Parerea mea e ca nu trebuie facut negru complet ...de fapt conteaza cum e fundul apei...cu verdeata ,mal ,melcis (spartura de cochilii de melci si scoici) si cred ca ptr. o mai buna camuflare, alternanta de culori e mai indicata !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Bogdan-Adrian
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 31 Ian 2009 22:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan-Adrian » 02 Feb 2009 20:05

Multumesc mult Mircea dar....... chiar am "nimerit-o" cu markerul normal ca nu este prea bun in sensul ca lasa substante in apa?
Intreb pt ca plumbii eu asa ii fac de vreo 2 ani incoace, ii innegresc complet sa fie cat mai putini vizibili (este mal unde dau).
Scot plumbii si fac altii daca nu este OK ce am facut, asta doar in cazul in care dauneaza (ca sincer aromele de pe markerele pt spinning nu stiu cat ne ajuta pe noi,…… stiu ca tu ai doar exemplu de markere ca sa stiu eu ce sa caut).

George, este mal acolo, MUUUULT MAL , eu cred ca „pe negru” :D i se potriveste cel mai bine.

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 02 Feb 2009 23:04

Bogdan-Adrian scrie: Intreb pt ca plumbii eu asa ii fac de vreo 2 ani incoace, ii innegresc complet sa fie cat mai putini vizibili (este mal unde dau).
daca tu plantezi in mal de 30-40 de cm, poti sa-i faci si roz, ca tot nu se vede, ca banuiesc ca de asta folosesti un forfac de 40 de cm, corect?

pe de alta parte, daca tu de doi ani de zile pescuiesti intr-un anume fel si ai trasaturi, de ce-ai schimba ceva? din ce spui, problema ta e sa-i scoti din stuf, nu ca nu ti-ar trage. corect?

markerele normale nu cred ca influenteaza cu nimic avand in vedere ca au in general solventi pe baza de apa sau alcool. cele folosite la rapitori au in general arome de "peste" pt ca rapitorii nu se prea dau in vant dupa fructe :D
EFM
Carping Club

Scrie răspuns