mamaliga atractiva

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde danr » 04 Feb 2009 09:52

pare un subiect demodat, "obsolete" cum se spune, pare anormal sa existe dupa ani de discutii despre boillies... si totusi pe dunare crapul o ia de n-are aer

si totusi mamaliga este pana alta un boilies pe baza de faina de porumb
extrapoland putin, daca ii pui si putina faina de grau se cheama ca se bazeaza pe un mix de birdfoods, ca doar pasarile mananca si grau si porumb :)

in consecinta apare o intrebare fireasca, ce mai poti pune in mamaliga sa o faci mai atractiva, asta in lumina experientelor voastre din ultimii ani cu arome, atractanti, extrase naturale, uleiuri esentiale, stimulatori de apetit etc ?
danr
Site Admin

Mesajde lucian76 » 04 Feb 2009 11:26

pai eu anul asta vreau sa incerc pe o balta salbatica sa dau cu un fel de mamaliga ....o sa fac o mamaliga si dupa ce se raceste o amestec cu cereale pentru bebelus (contin grau hidrolizat enzimatic, faina de orz , de orez si alte cereale) cu canepa macinata , srot , si niste faina de peste ...toate astea in procentaje atent necalculate :D ....fac niste bile din pasta care iese si le fierb ....mai pun si niste aroma si zic eu ca o sa-l pacalesc :lol:
xxx doesn't think.... because xxx knows everything
lucian76
member

Mesajde soare33 » 04 Feb 2009 11:43

Eu o sa incerc sa fac mamaliga aia la microunde care spune Florentin Iuga ca o foloseste pe moara sa vedem ce o sa iasa Numai Bine
soare33
member

Mesajde danr » 04 Feb 2009 14:13

ai un link ?
eu o fac la cuptor
danr
Site Admin

Mesajde soare33 » 04 Feb 2009 16:00

soare33
member

Mesajde George Iorga » 04 Feb 2009 16:19

Fac mamaliga de aproape 14 ani ...diverse retete ...cu rezultate la fel de diverse ! Ultima ,la care am ramas cam de 2 ani imi place cum merge si n-o mai schimb ca s-au invatat pestii cu ea ! :D
Initial mamliga(asta ultima ,cea mai elaborata) continea malai,faina de orez,fulgi de soia,seminte pentru pasari exotice,hrana uscata pentru pisici din faina de peste,ulei de floarea soarelui ,esenta de vanilie ,zahar,sare, boia dulce ,scortisoara si betaina ...dar in timp am mai renuntat la anumite componente si a fost mai bine . Acum fac mamaliga in felul urmator : la un litru de apa pun 2 linguri de seminte ptr. pasari exotice(mei ,rapita ,susan ,canepa,...) las sa fiarba cam 10 min (apa devine tulbure ,uleioasa) dupa care pun malai grisat (unguresc de obicei ca are granulatia mai fina ...cam 600-700 gr...n-am masurat niciodata) . In timp ce invart la mamaliga mai pun o lingura de ulei de fl.soarelui ,o lingura de scortisoara si o ,lingurita de betaina (am renuntat si la aroma de vanilie si la scopex ,ca a mers mai bine fara ). Tin mamaliga pe foc mic pana pierde destula apa (pe ceaun se face o crusta ) dar fara sa se arda . Dimineata inainte de pescuit imi tai patratelele si le pudrez iar cu betaina !Daca e prea moale se pot baga in nada (un mix de pus pe momitor) ori in malai sa se mai zvante ...daca sunt prea tari (uneori am mamaliga de 3-4 zile) le arunc putin in apa fierbinte si se inmoaie ! Mereu cam umblu cu 2 tipuri de mamaliga dupa mine (una proaspata si una mai tare ,mai veche) fiindca pe apa salbatica prinzi zile cand te face praf carasul si platica daca ai mamaliga prea moale !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!
George Iorga
maniac

Mesajde Mindru Viorel » 04 Feb 2009 22:19

Toate adaosurile dupa parerea mea sunt inutile. Rezultate bune am avut in amestec cu lapte de porumb pe arc naditor dar sa nu fie maruntisul in zona.
Mindru Viorel
member

Mesajde George Iorga » 04 Feb 2009 23:26

Mindru Viorel scrie:Toate adaosurile dupa parerea mea sunt inutile. Rezultate bune am avut in amestec cu lapte de porumb pe arc naditor dar sa nu fie maruntisul in zona.

Vorbesti exact ca frate-miu...la ala mamaliga de pescuit inseamana doar atat : APA + MALAI !!! :D Si are un bulan fantastic ! Dar cand pescuim pe locul pe care eu il momesc constant cu mamaliga mea ,cam someaza ! Parerea mea e ca daca mergi constant pe o reteta ,apar si rezultatele in timp ! Anul trecut mai tot pestele prins (salbatic intre 2-10 kg ) l-am prins la mamaliga (reteta asta ultima ) si de cand pun faina de peste in amestecul ptr. momitor si scortisoara si seminte in momeala ptr. carlig am inceput sa scap de caras si platica !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!
George Iorga
maniac

Mesajde Dan Cristian » 04 Feb 2009 23:40

Personal, incerc sa fac mamaliga sa fie cat mai simpla (dau in general pe ape salbatice si nu vreau sa creez suspiciuni, adaugand fel de fel de atractanti). Am vazut ca diferite persoane, se axeaza pe retete mai diversificate, cu scopul de a creea o mamaliga cat ma 'nutritiva'. Desi am folosit mai multe retete (din dorinta de a experimenta), cea pe care o folosesc - mamaliga normala (din malai, de o granulatie cat mai fina), omogenizata cu faina de grau, facuta bile. Bilele, le fierb (1-2 min) intr-un vas, pe fundul caruia pun o mana de seminte (porumb & canepa). Sa va faceti o idee - pentru crap/caras :

Imagine

Imagine
Dan Cristian
veteran

Mesajde filica » 05 Feb 2009 01:37

interesanta mamaliga d-lui iorga desi seamana cu pasta de faina de porumb mai mult decat cu mamaliga.de prins al cred ca prinde,mai bine ca ceilalti si are si de ce.dupa ce am citit reteta am inceput sa ma gandesc foarte serios la o salata de boeuf in care sa pastrez doar cartofii din reteta de baza,sarea si maioneza :lol:
filica
veteran

Următorul

Înapoi la Nade si momeli