Ati cumparat online?! Despre magazine online.

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 19 Feb 2009 00:08

Esti reprezentantul lor ? La modul serios , daca e da , are grija maiden sa nu te injure nimeni :lol: . O parere avizata nu ar strica .

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 19 Feb 2009 00:23

referitor la firmele de curierat, situatia sta in felul urmator:

- firmele de curierat au tarife oarecum similare, si presteaza servicii pe baza de contract
- serviciile pe care le tarifeaza sunt : livrarea si rambursul
ambele componente pot avea de asemenea componente fixe si componente variabile, de ex. km suplimentari sau procent din rambursul incasat
- costurile de livrare si incasare a banilor per expediere pot varia intre 25 ron si 80-90 ron sau chiar mai mult, in functie de localitate, valoarea rambursului, greutate, asigurarea marfii etc
- de obicei magazinul online este facturat pentru aceste servicii
- magazinul online transfera o parte sau total aceste costuri catre cumparator, in functie de politica sa comerciala; astfel veti intalni taxe de transport de la 80-90 ron pana la gratuit, in functie de politica comerciala a fiecarui magazin online

de aceea e bine sa verificati taxele de transport, in mod normal ele trebuie sa fie transparente si publice si clientul trebuie sa poata avea acces la ele pe orice magazin online, inainte de plasarea comenzii

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 19 Feb 2009 00:32

Pai nu spuneam si eu ca am nemultumiri referitor la felul trimiterii preturilor spuse si incasate chiar si a socotelilor la bani, minore dar ele sint. Tu credeai ca am nemultumiri la salarul incasat de la ei? :lol: :lol:

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 19 Feb 2009 08:49

nu :lol:
eu vroiam doar sa lamuresc cum e treaba cu firmele de curierat

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 19 Feb 2009 09:08

@florincj
Nu inteleg, ai vrea topic separat pt fiecare magazin in parte? Citeste in urma, numai initiatorul topicului a pomenit de cel putin 3 magazine. Deci se vorbeste despre cele mai cunoscute magazine de la care cumparam cu totzii, e de ajuns un topic dedicat in care sa comentam ce e bine si ce e rau, desi topic cu magazine online mai exista. Lumii ii e greu sa foloseasca butonul "cauta", si e mai ushor sa faci un topic. :mrgreen: :mrgreen:
Pai asta vrem sa shtim, cum zici si tu, cat mai multe detalii despre aceste magazine de la care achizitionam produse.
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 19 Feb 2009 09:35

danr a lamurit treaba cu firmele de transport sii ii multumesc pt asta. dar topicul discutiei a fost clar despre Carpio care nu s-a sinchisit sa dea genul asta de raspuns!
maiden nu o mai invarti cum vrei tu si dupa aia cauti scuze ..ca magazine ...ca nu stiu ce...aici era vorba de Carpio si numele altor magazine online a fost adus doar ca exemplu pozitiv in comparatie cu tarifele si conditii de transport ale Carpio. daca tu zici ca lipseste un topic despre magazine online atunci fa tu unul dar nu schimba topicul omului in directia care o doresti (eu te inteleg ca vrei sa risipesti price urma de flame dar deocamdata nu e nici un flame!)
la adresa produselor comercializate de Carpio un singur mumu mi-am luat cu o rola de shimano technium in care nu mai am incredere dupa ce a cedat la nodul cu inaintasul in conditii inexplicabile pt mine. conluzia mea este ca firul este vechi si si-a pierdut caracteristicile (si am mai citit chestia asta si in alte parti ..si mai sunt cativa si aici care au patit ca mine).
zicea cineva mai sus ca cine naiba cumpara fox si chub...bla bla...
eu cumpar pt ca sunt multumit de caliatea lor! pun pariu ca multi nu stiu stiu cine este chub si din cine se trage (Hardy & Greys)
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 19 Feb 2009 10:44

@danr, raspundeam la intrebarea lui florincj.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 19 Feb 2009 10:53

Nu mai dati banii pe prostii...luati dulciuri la copii ! :lol:
Pun pariu ca nu stiti cate accesorii Fox am eu in trusa ?! 8)

P.S
...trusa...nici nu stiu daca am... ! :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

ionutgrig
new member
Mesaje: 18
Membru din: 28 Aug 2008 14:13
Contact:

Mesaj de ionutgrig » 19 Feb 2009 15:46

Din cate stiu eu, orice curier are si un pachet de tarife negociate pt. firme care utilizeaza curent serviciile lor de livrare. Cu alte cuvinte daca trimiti odata pe an 1 pachet platesti pt. servicul respectiv mai mult decat daca-l trimti de 100 de ori pe luna, ai un discount ceva...iar acel discount ar trebuie sa se reflecte si asupra clientului final.

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 19 Feb 2009 22:27

silviu_ms scrie:sergiu,
deocamdata asta e singurul lor avantaj ca au gama completa la anumite firme care nu sunt importate de nici un al magazin
Incercati Chub-ul sunand la fishline, stiu ca proprietarul aduce marfa din depozit unde este si Chub sau Greys. Pe site nu este afisat dar se poate ca la comanda aduce. Pe de alta parte comercializeaza si Fox. Si are reduceri la anumite sume :-) recomand ptr ca ii serios.

alooo carpio, imi mai sunteti dator cu o croseta fox ;-)
detalii pe privat ;-)

Scrie răspuns