CE PARERE AVETI DESPRE ACESTA TACTICA DE CASTING?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

C&R
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 20 Ian 2009 16:30
Localitate: bucuresti

Mesaj de C&R » 07 Mar 2009 23:48

Pai cu plumbul nu e greu: trebuie sa te multumesti cu distanta dintre cele doua inele mari, in zona de mufare. Sub nicio forma nu ai voie cu el mai sus de al doilea inel sau mai jos de primul. Celelalte probleme, cu pozitionarea picioarelor, balansul greutatii, rotatia trunchiului, astea se exerseaza. gasesti si pe net o gramada de informatii, dar poti incerca sa gasesti si un om priceput la asa aceva, care sa-ti corecteze miscarile.

Succes!
"Game xxx are too valuable to be caught only once" Leo Wulff - 1939

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 08 Mar 2009 00:23

Lasand gluma la o parte , eu cred ca voi vorbiti de lucruri diferite.
C&R , gresesti pt. ca nu are ce cauta plumbul in zona de mufare la o aruncare CU PLUMBUL PE PAMANT ! Despre asta discutam ! Aruncarea cu plumbul pe pamant , ciudata in felul ei dar buna !

spatar ovidiu
member
Mesaje: 170
Membru din: 03 Sep 2007 22:08

Mesaj de spatar ovidiu » 08 Mar 2009 00:24

Un antrenor de atletism care stie si sa pescuiasca. :-)

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 08 Mar 2009 00:49

stiu ca sunt off topic...dar stiti ce e funny? astia de dau cate 150m lejer cu orice tehnica de aruncat...pescuiesc plantat :D
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 08 Mar 2009 01:53

Si eu sunt off topic Sergiu :mrgreen:
Oare de ce am vaga senzatie ca sunt iritat intre cornite a 2-a oara ?
Am 2 caini , 8 pisici si 6 iepuri , toti de rasa . Au un lucru in comun , cand sunt deranjati li se zbarleste parul :evil:
Intru in caterinca pe un subiect serios . EU nu-ti permit , indiferent cine te crezi tu , sa ma apelezi cu ,, astia '' .
De ce ti-e frica ? De concurs ? Stai flexat ca eu castig :lol:
On topic
Stii ce e funny ? Un Mustang de 95 lei/buc. lanseza lejer peste 150 m ! Chiar daca se mai rup :oops: . Pe cine tine o braila ( parca asa obisnuiti voi ) de 10 mii de euroi , daca depaseste Mustangu' limita de 150m ?
Ce te deranjeaza la pescuitul plantat ? Asta chiar nu o inteleg . Dar pot foarte bine sa o interpretez ;-)

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 08 Mar 2009 07:47


Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 08 Mar 2009 09:46

florincj scrie:Si eu sunt off topic Sergiu :mrgreen:
Oare de ce am vaga senzatie ca sunt iritat intre cornite a 2-a oara ?
Am 2 caini , 8 pisici si 6 iepuri , toti de rasa . Au un lucru in comun , cand sunt deranjati li se zbarleste parul :evil:
Intru in caterinca pe un subiect serios . EU nu-ti permit , indiferent cine te crezi tu , sa ma apelezi cu ,, astia '' .
De ce ti-e frica ? De concurs ? Stai flexat ca eu castig :lol:
On topic
Stii ce e funny ? Un Mustang de 95 lei/buc. lanseza lejer peste 150 m ! Chiar daca se mai rup :oops: . Pe cine tine o braila ( parca asa obisnuiti voi ) de 10 mii de euroi , daca depaseste Mustangu' limita de 150m ?
Ce te deranjeaza la pescuitul plantat ? Asta chiar nu o inteleg . Dar pot foarte bine sa o interpretez ;-)
???
comentati un film in care un nene(nu dau nume :D ) invata niste pescari o anumita tehnica de casting. ce am zis eu mai sus se refera la acea persoana(dar mai pot da si alte nume) care mi-a spus la un moment dat ca pescuieste mai mult plantat . ...deci care e legatura cu tine ?
nici nu ma intereseaza cine, ce scule are si cati metri lanseaza eu am facut doar un mic comentari asupra filmului!
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

garnai
new member
Mesaje: 9
Membru din: 02 Feb 2009 21:07
Localitate: oradea

Mesaj de garnai » 08 Mar 2009 11:45

da metoda e perfecta dar doar cand pescuiesti de pe beton fara carlig ;-)
fir intins!!!!

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 08 Mar 2009 12:19

Crezi ca daca pescuiesti pe un loc cu iarba se agata carligul,sau ce?
Carligul se poate agata doar daca nu esti atent unde asezi plumbul inainte sa lansezi sau daca ai carlig mare si folosesti montura cu acel carlig dupa plumb.In conditii normale pe balta oricum pescuiesti pe iarba.Nu cred sa fie asta o problema,cel putin eu n-am avut. :roll:
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
sorin_s
senior member
Mesaje: 498
Membru din: 03 Ian 2009 15:19
Localitate: timisoara

Mesaj de sorin_s » 08 Mar 2009 12:37

Neamtul scrie:Crezi ca daca pescuiesti pe un loc cu iarba se agata carligul,sau ce?
Carligul se poate agata doar daca nu esti atent unde asezi plumbul inainte sa lansezi sau daca ai carlig mare si folosesti montura cu acel carlig dupa plumb.In conditii normale pe balta oricum pescuiesti pe iarba.Nu cred sa fie asta o problema,cel putin eu n-am avut. :roll:
Dar sa presupunem ca totusi ai bafta sa agati carligu in ceva pe mal si folosesti si un inaintas textil!!!!!!!!! :roll: :roll: sti care va fi rezultatu?
Aproape sigur vei rupe varful batului!!!!!! :mrgreen: :mrgreen:
acesta e motivul pt care am postat acest film! Eu sunt foarte convins ca e o metoda foarte buna pt casting dar nu ne ajuta in pescuit atat de mult!

Scrie răspuns