Mulineta Okuma Aventa BF 6000 sau Okuma Longbow XT 655 ?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Yankee » 23 Dec 2017 18:41

Buna
Am doua lansete de crap: una este Cormoran ProCarp AKX 2, 3.6M, 3.5lbs. 3 seg. 373 gr ,și cealaltă este Nevis Mytho tot de 3.6m 3,5 lbs 3 seg. 353 gr. Inelele de plecare sunt de 4 cm iar diametrul interior de 30mm, la vârf de 12 mm cu diametrul interior de 9mm. Mytho are sistemul KW-LC(Long Cast) la inele adică sunt oleacă înclinate pentru Long Cast. Am pus lansetele una lângă cealaltă și poziția pe lansete a inelelor este aproape la fel cu abateri sub 1-2mm, chiar şi elemetele se pot schimba intre lansete adică se potrivesc de la una la cealaltă (nu mă gândesc să pescuiesc asa doar le-am încercat ca si curiozitate) Care mulinete s-ar potrivi mai bine si care ar fi mai fiabila: Okuma Aventa BF 6000 533 gr(am măsurat diametrul tamburului și este de 6 cm https://www.arw.ro/mulinete-crap-free-s ... /o-ab6000/) (sau 5000) sau Okuma Longbow XT 655 403 gr (sau 640 la aceasta diametrul tamburului este de 5 cm iar la 655 nu stiu cat are) https://www.arw.ro/mulinete-crap-free-s ... 5mm-4-5-1/. Nu cred că e mare diferență la lungimea tamburilor între Aventa şi Longbow XT.
Le voi folosi la pescuit crap pe bălti mai mult în Ungaria eu fiind din Oradea dar probabil și în Bihor sau în alte zone din România, în cazul că trebuie să lansez la o distanta mai mare decât cu feederele adică peste 80-100-120 metri
Care ar fi avantajele dezavantajele lui Aventa fata de Longbow XT ? Care să le aleg? Aștept cu mult interes sfaturile dvs. Sărbători fericite!
Yankee
new member

Înapoi la Echipamente si accesorii