baraj ighis medias

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
boris21
member
Mesaje: 260
Membru din: 19 Iul 2008 09:33
Localitate: kirchdorf am inn Germania

baraj ighis medias

Mesaj de boris21 » 15 Aug 2008 10:16

poate putini din voi au auzit de acest lac dar de la inceput vreau sa va spun ca ascunde exemplare ce pot bate recorduri.De exemplu acuma 3 ani sa prins crap de peste 35 kg Acuma doi ani un cetatean german a prins cateva exemplare de peste 20 kg,dar omul avea scule si momeli din occident,care se pare ca sunt mai bune ca ale noastre,cel putin asa am auzit.Dar anul trecut un pescar inrait din medias aprins exemplare foarte frumoase.Nu din intamplare va scriu despre acest lac ,pt ca ,se pare ca lunile in care se prinde cel mai bine aici este septembrie-octombrie si poate unii dintre voi o sa faca o incercare .Sfatul meu pt cine nu cunoaste locul e sa se instaleze mai in coada lacului pe partea cu drumul.De asemenea este somn de peste 100 kg dar recordul baltii este unul de 65kg pe care l-am vazut cu ochii mei ,dar este si salau foarte mare,eu am prins unul de 4.100 kg la porumb dar nu ma intrebati cum ca nu stiu Deci daca vreti sa incercati un loc nou eu va recomand acest la dar abia din luna ce vine http://old.sibianulonline.ro/articol/zi ... his/12482/
il prinzi dar scapa

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 15 Aug 2008 13:51

Imagine
Barajul de la Ighiş a fost concesionat prin licitaţie de către AJVPS Sibiu, filiala Mediaş, de la Apele Române, pentru 800 de milioane de lei vechi, timp de un an de zile din această primăvară. "E mult peşte în baraj şi nu orice fel de peşte. Credem că avem somn de peste 100 de Kg şi după bănuielile noastre în baltă este şi crap demn de a bate recordurile mondiale. Mai sunt şalău, biban, dar şi caras", a declarat Traian Haţegan, administrator AJVPS Sibiu, filiala Mediaş.
pot sa ne dai mai multe detalii...acces,tarife
multumesc anticipat

Avatar utilizator
boris21
member
Mesaje: 260
Membru din: 19 Iul 2008 09:33
Localitate: kirchdorf am inn Germania

Mesaj de boris21 » 16 Aug 2008 07:14

alex_mures scrie:Imagine
Barajul de la Ighiş a fost concesionat prin licitaţie de către AJVPS Sibiu, filiala Mediaş, de la Apele Române, pentru 800 de milioane de lei vechi, timp de un an de zile din această primăvară. "E mult peşte în baraj şi nu orice fel de peşte. Credem că avem somn de peste 100 de Kg şi după bănuielile noastre în baltă este şi crap demn de a bate recordurile mondiale. Mai sunt şalău, biban, dar şi caras", a declarat Traian Haţegan, administrator AJVPS Sibiu, filiala Mediaş.
pot sa ne dai mai multe detalii...acces,tarife
multumesc anticipat
iti trebuie permis de pescuit ,dar nu cred ca e vreo o problema daca esti hotarat sa incerci o iesire pe acest lac si vrei sa prinzi un crap adevarat Accesul se face usor pt ca e chiar langa sosea
il prinzi dar scapa

Viorel Doloc
member
Mesaje: 270
Membru din: 09 Feb 2007 14:26
Localitate: sibiu

baraj ighis medias

Mesaj de Viorel Doloc » 16 Aug 2008 19:51

Asta era in 2006 , acum, cine administreaza acest baraj ?

sorinB
senior member
Mesaje: 499
Membru din: 01 Aug 2008 18:44
Localitate: sibiu

Re: baraj ighis medias

Mesaj de sorinB » 16 Aug 2008 20:30

Viorel Doloc scrie:Asta era in 2006 , acum, cine administreaza acest baraj ?
AJVPS Sibiu.

Avatar utilizator
boris21
member
Mesaje: 260
Membru din: 19 Iul 2008 09:33
Localitate: kirchdorf am inn Germania

Re: baraj ighis medias

Mesaj de boris21 » 17 Aug 2008 09:31

Boom scrie:
Viorel Doloc scrie:Asta era in 2006 , acum, cine administreaza acest baraj ?
AJVPS Sibiu.
de ani de zile tot ei administreaza
il prinzi dar scapa

Viorel Doloc
member
Mesaje: 270
Membru din: 09 Feb 2007 14:26
Localitate: sibiu

baraj ighis medias

Mesaj de Viorel Doloc » 17 Aug 2008 17:59

E clar. Eram curios daca se braconeaza, populeaza, daca exista controale(paza), ca tare as mai fi vrut sa fac cateva iesiri acolo, ca doar sunt din SIBIU , dar deocamdata nu mi-a recomandat nimeni acest lac :oops: Oare de ce? , pentru ca e administrat la "fel de bine" ca barajele de pe OLT, ETC.?

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 17 Aug 2008 18:40

barajul sa concesionat sau urmeaza a fi luna asta!
ca mai ieste cate un peste mare in el ma mira!! deoarece acolo tot ce sa prins sa luat acasa!! pescarii stateau in colibe un seson intreg, coada lacului fiind ocupata tot timpul sesonului.
si eu am pescuit acolo cateva zile ,acum cativa ani!! din pacate numai carasei cat palma.
sa speram ca pe viitor se va face ceva! ca sa poata prinde si pescarul sportiv pestii aia care pot atinge "recorduri mondiale" dupa cum spuneti voi.

am mai auzit ca sau prins pesti mari! imi zicea unul , cica sa prins somn de 25kg. foarte mare pestele! pai deaia se prind in alte tari asa la ordinea zilei.

oricum imi doresc din tot sufletul sa se faca ceva inspre bine! m-as bucura sa pot spune ca am fost acasa si am facut si o partida frumoasa de pescuit la baraj! si am prins si peste.

pacat de luciu ala de apa ca nu se foloseste asa cum trebuie.

Avatar utilizator
laurkro
senior member
Mesaje: 403
Membru din: 25 Aug 2007 23:04
Localitate: medias
Contact:

Mesaj de laurkro » 19 Aug 2008 06:53

La Ighis mai e de munca pana sa faci balta buna din ea...

babi_albi
new member
Mesaje: 19
Membru din: 10 Dec 2007 11:50
Localitate: dumbraveni555500
Contact:

Mesaj de babi_albi » 27 Aug 2008 06:55

Anul acesta ce s-a prins??Ma aude cineva!!
Ultima oară modificat 29 Oct 2010 12:44 de către babi_albi, modificat de 2 ori în total.

Scrie răspuns