ULTIMUL CONCURS DE CARP-FISHING LA DARVARI

Anunturi, detalii desfasurare, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 19 Mai 2007 08:19

[quote="cornel rosioru"]Razvane,
Pai tocmai aici e problema. La CM organizarea si regulamentul sunt ireprosabile.
La Dirvari insa se puteau evita toate astea prin respectarea regulamentului.
[/quote]
D-le Rosioru, spuneti-ne si noua ce anume a nemultumit concurentii de la Darvari! In ce sens nu s-a respectat regulamentul? Nu e o intrebare malitioasa si nici curiozitati de soacra, pur si simplu am vrea sa aflam ce evenimente neplacute pot duce la asemenea hotarari radicale de a nu se mai organiza un concurs pe acea balta. Vrem sa invatam din greseli, daca se poate din ale altora ;-) !
Aceste cazuri trebuie discutate pe larg, tocmai pentru a nu mai aparea pe viitor!!!
Nu sunt de acord nici cu politica strutului , sa-ti iei jucariile si sa pleci, cum zice Razvan ca fac belgienii, dar nici sa dai in cap vecinului de stand pentru o aruncare nereusita, sau sa-ti iei balta in loc de jucarii, si...sa-i faci pe ceilalti sa plece!
Pretind, cred, sper (!!!) ca suntem totusi oameni civilizati, care pot discuta si care se pot comporta ca atare. Daca una-doua echipe se comporta "mioritic", demonstrand ca suntem, totusi, la periferiile Europei, trebuie facute cunoscute comportamentul si greselile acestora, eventual pot fi exclusi din viata competitionala, dar pe fata!
Daca organizatorii nu respecta, cu rea-vointa, regulamentul, de asemenea trebuie facute cunoscute faptele in amanunt, pentru a descuraja asemenea atitudini pe viitor. Arbitrii ce pazesc? O hotarare luata de comisia de arbitri, dupa o contestatie, trebuie sa ramana litera de lege si sa fie respectata de toti, avand in vedere ca e instanta suprema a concursului! La orice proces, e intotdeauna o parte nemultumita de verdict, dar toata lumea respecta hotararea judecatorului! Generalizari de genul "asa-s romanii" sau "nu s-a respectat regulamentul" sunt non-constructive, mentin tensiunea si genereaza noi conflicte pe viitor, avand in vedere ca au ramas nedezamorsate cele vechi! Parerea mea!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 19 Mai 2007 13:11

@ teacher64& everybody

problema a fost o contestatie facuta la festivitatea de premiere(de ce tocmai atunci???) de catre echipa clasata pe locul 2 in sectorul B. acestia reclamau faptul ca foaia de concurs a echipei clasate pe primul loc nu era semnata decat de abitrii...si nu si de catre vecinii de stand...situatia este in felul urmator: ptr cei ce nu cunosc darvariul,in sectorul b sant niste locuri unde accesul pe mal este imposibil,iar ptr deplasarea de la un stand la altul trebuie sa ocolesti prin sat ceea ce inseamna o distanta intre standuri de 200-300 de m(sau chiar mai mult). in aceasta situatie vecinii de stand au refuzat participarea la cantar,ceea ce a dus la hotararea d-nului oana de a rezerva un arbitru special (suplimentar)ptr aceste locuri,aceasta situatie precum si rezolvarea ei are si precedent,la toate concursurile de pe darvari procedandu-se la fel...dar ceea ce pana anul acesta a fost o rezolvare ok ptr toata lumea,de data asta ,unii ,au declarat-o ca fiind o incalcare grava de regulament...culmea ironiei este ca,si echipa contestatara s afla in aceeasi situatie,foaia lor de concurs fiind semnata doar de arbitrii,si pe deasupra,chiar daca unul din membrii echipei au participat la cantarele din ultimele 2 zile ale echipei de pe locul1 ,chiar si atunci a refuzat sa semneze foaia,spunand ca e suficienta semnatura arbitrilor....lucru care la...festivitatea de premiere nu a mai fost...suficient.restul-discutii aprinse,injurii,propuneri disperate si penibile(gen :sa se imparta premiul,iti dau cupa -da-mi banii,etc)gesturi la fel de penibile(gen:aruncat cu premiile oferite de sponsori pe jos...) nu au facut decat sa tavaleasca prin noroi toata munca de luni de zile a organizatorului.precum si imginea acestuia in fata sponsorilor,precum si toata munca celor care au luptat sa ocupe un loc pe podium...regretabile aceste "iesiri" a unora care nu stiu sa piarda,cum de alfel,mult mai regretabila hotararea lui nea victor de a scote din circuit una din cele mai bune piste de concurs din EUROPA(zic eu),nu numai din romania....

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 19 Mai 2007 14:58

Nasoala si rusinoasa kestie... :shock: Daca nu stim sa pierdem, de ce mai participam la concursuri de acest gen? Valea catre orizonturi mai "bataioase", gen box, K1, etc! Acolo, daca nu stii sa pierzi, oricum te invata adversarul! ;-)
Asemenea "devieri" de la regulament trebuie oricum discutate cu toate partile implicate INAINTE de concurs. Aici intervine talentul organizatorului, de a prevedea asemenea situatii, si de a preveni din fasa tampenii de acest gen. Sa nu mai zic de faptul de a refuza sa semnezi o fisa, cand esti de fata si ai obligatia s-o faci! Asta e o alta incalcare de regulament, si...trebuie sa semnezi o alta hartie cum ca ...nu semnezi nimic!!! :mrgreen: Asemenea "deviatii comportamentale", sa le zic asa, trebuiau sanctionate din start, eventual cu eliminarea din concurs. Returnati-le banii ( daca e posibil, desi ar crea precedente dureroase) si..."exclus pe viata" din competitii, mi se pare o masura de bun-simt!
Tot comisia de arbitri trebuia sa rezolve o astfel de situatie, chiar nu erau alti vecini ( sa zicem, al 2-lea, al 3-lea stand) mai aproape de locul cu pricina, astfel incat sa fie suficienti martori ca sa faca imposibila o eventuala frauda?
Ma intreb si eu, ca omul: daca se organiza un concurs cu premii simbolice, taxa de participare simbolica si ea ( cat sa asigure acoperirea cheltuielilor de organizare), mai apareau aceleasi probleme? E penibil sa transformi o manifestare sportiva prin excelenta, care ar trebui sa fie cel mult un razboi al orgoliilor, intr-o lupta penibila pentru castiguri materiale!!! Vreti bani?! La munca, fratilor! Sau la furat/talharit/spart banci, etc!!! Mai e loc prin puscarii, si poate se mai "aerisesc" si baltile. Te miri ca colcaie ( cacofonie intentionata!) apele de braconieri care vor peste si bani din pescuit cu orice pret?! Cum naiba sa implementezi spiritul "c&r" unor asemenea vietuitoare, care fac dintr-o competitie pasnica un razboi personal si o sursa de venit? :cry:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 20 Mai 2007 11:16

Nu ati inteles.
Nu a contestat nimeni cistigatorul. Nu s-a pus problema banilor.
Contestatia a fost facuta pt. nerespectarea regulamentului de catre organizator, in speta Victor Oana.
Regulamentul spune clar: La cintarire participa si semneaza arbitrii si cei 2 vecini de stand. Regulament impus de organizator.
Nimeni nu poate hotari in timpul concursului altfel. Nici chiar organizatorul indiferent cine ar fii el si oricit ar fii muncit pt. reusita concursului.
Un alt aspect, Zvonco a participat la citeva cintariri pt. ca era in lupta directa. Nu era nici vecinul din dreapta nici cel din stinga. Pe foaia de arbitraj scrie clar. Vecin 1, vecin 2, arbitru. El nu avea obligatia sa semneze.
Un lucru mi se pare grav, nici vecinul dreapta si nici vecinul stinga nu au fost solicitati sa participe si sa semneza cintarirea.
Cine a aprecit si a hotarit ca se ajunge greu la podul rupt?
Cine poate hotari in timpul concursului ce e mai bine pt. pescari daca in regulament nu este specificat acel lucru?
Pt. toata lumea trebuie sa fie clar. Baietii de la podul rupt au obtinut victoria incontestabil. Foaie lor de arbitraj insa nu este semnata decit de arbitrii. Poarta ei vina? Eu nu cred. Atunci cine?

Se spune ca si Zvonco se afla in aceasi situatie.
Zvonco insa sustine ca fisa lui e semnata si cere sa fie publicata aici.
El prin aceasta contestatie cere un singur lucru. Sa se recunoasca public ca regulamentul nu a fost respectat de catre organizatorul concursului.

O alta contestatie trecuta cu vederea a fost referitoare la proasta amplasare a standurilor si inghesuiala mare de pe unele sectoare.
Nu e normal ca inca de la inceput si pina la mijlocul comcursului sa schimbi pozitionarea standurilor.
Se stie ca in pescuitul crapului f. important e patul de nada.
Dupa ce muncesti sa nadesti si aduci pestele, dupa ce asteppti 24 de ore, vine organizatorul si muta standurile cu 20m mai la dreapta. :roll:
Sa-mi fie cu iertare, tot de organizare tine si nerespectarea regulamentului.

Nu as fii spus toate acestea daca nu se isca aceasta discutie.
Victor imi e prieten si stiu cit a muncit pt. acest concurs.
Nu-mi explic, la experienta pe care o are, cum de a facut atitea greseli.
Poate din dorinta de a iesi bine.
Totus regulamentul e unul si trebuie respectat atit de concurenti cit si de catre organizator in egala masura.
Cornel Rosioru
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA.
www.crapmania.ro

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 20 Mai 2007 12:11

da maestre,daca ar fi sa privim regulamentul prin prisma unei discipline spartane,aveti deplina dreptate,a fost o eroare de organizare...dar va rog sa-mi raspundeti la 2 intrebari:
1.de ce pana anul acesta nu s-a semnalat macar,nu mai vorbim de contestatie,de catre d-voastra sau ceilalti cu mare experienta in concursuri,aceasta eroare de organizare cu toate ca a existat precedent la fiecare concurs anterior?
2.dupa cum spune regulamentul: foaia trebuie semnata de arbitrii si cei 2 vecini de stand.asta o stie toata lumea, ok,dar daca vecinii de stand refuza sa faca deplasarea si implicit sa semneze,ce ar trebui sa faca organizatorul in acest caz???? chiar nu stiu...ar trebui sa-i elimine pe cei 2 vecini din concurs ptr ca nu au respectat regulamentul???neluand in calcul distanta dintre standuri,ci simplu fapt ca vecinii nu vroiau pur si simplu sa mearga in stand la vali...poate aveau dusmanie pe om ca i-a vandut vreo cutie de lavabila expirata :lol: :lol: :lol: si refuzau sa participe la cantar ,in acest caz care e solutia data de regulament ???au obligatia sa participe si implicit sa semneze foaia ,sau nu?????ce masura trebuia luata in acest caz??

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 20 Mai 2007 14:22

Ok, din pct meu de vedere consider topicul inchis. Observ ca nu se pun de acord persoanele care au fost de fata si care au o mare experienta in domeniu. Important mi se pare mai degraba ca pe viitor acest gen de discutii sa aiba loc INAINTE de concurs, avand in vedere precedentele create. O comisie mixta de pescari-organizatori, numita prin tragere la sorti, de exemplu, ar putea da un verdict final in asemenea cazuri.
Fire intinse, si mai mult fair-play, domnilor, in fond e un sport si un mijloc de relaxare! Mai ramane sa ne incaieram ca suporterii UTA-Poli si am pus bomboana pe coliva. Pe coliva pescuitului sportiv.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 20 Mai 2007 14:23

[quote="cornel rosioru"]Nu ati inteles.
Nu a contestat nimeni cistigatorul. Nu s-a pus problema banilor.

Gresit ,mi sa propus de catre zvonco si cei 2 avocati de ocazie sa impart premiul ,adica sa dau cate 5000 de euro la fiecare echipa


Regulamentul spune clar: La cintarire participa si semneaza arbitrii si cei 2 vecini de stand. Regulament impus de organizator.

anul trecut la open darvari ai fost la locul nou dintre podul rupt si balegar
INTREBARE -DE CATE ORI AI FOST LA CANTAR TU SAU CEILALTI 2 COECHIPIERI,SAU SI MAI CLAR -AI FOST VREODATA ?????????????????





Un alt aspect, Zvonco a participat la citeva cintariri pt. ca era in lupta directa. Nu era nici vecinul din dreapta nici cel din stinga. Pe foaia de arbitraj scrie clar. Vecin 1, vecin 2, arbitru. El nu avea obligatia sa semneze.

Daca el a dorit lucrul acesta ,de ce nu mi-a fost adus la cunostinta ,de ce nu a facut contestatie in timpul concursului ,dar lucrul cel mai important ,el impreuna cu Cipica anul trecut a fost la locul de la gard si nu a fost niciodata la nici un cantar la podul rupt dar atunci i-a convenit pentru ca el a fost castigatorul sectorului si nu l-a contestat nimeni .


Un lucru mi se pare grav, nici vecinul dreapta si nici vecinul stinga nu au fost solicitati sa participe si sa semneza cintarirea.

ABSOLUT TOTI CONCURENTII AU PRIMIT LA TRAGEREA LA SORTI CATE UNPROGRAM UNDE SE SPECIFICA EXPRES CA SUNT OBLIGATI SA PARTICIPE LA CANTAR LA ORELE SPECIFICATE IN PROGRAM .


Cine a aprecit si a hotarit ca se ajunge greu la podul rupt?
Cine poate hotari in timpul concursului ce e mai bine pt. pescari daca in regulament nu este specificat acel lucru?

CONCURENTII AU DECLARAT CA AU INCREDERE IN ARBITRII,SI NU ESTE NEVOIE SA MAI FACA EI DEPLASAREA .
Pt. toata lumea trebuie sa fie clar. Baietii de la podul rupt au obtinut victoria incontestabil. Foaie lor de arbitraj insa nu este semnata decit de arbitrii. Poarta ei vina? Eu nu cred. Atunci cine?

Se spune ca si Zvonco se afla in aceasi situatie.
Zvonco insa sustine ca fisa lui e semnata si cere sa fie publicata aici.
El prin aceasta contestatie cere un singur lucru. Sa se recunoasca public ca regulamentul nu a fost respectat de catre organizatorul concursului.

WWW.DARVARI.RO ALBUM

O alta contestatie trecuta cu vederea a fost referitoare la proasta amplasare a standurilor si inghesuiala mare de pe unele sectoare.
Nu e normal ca inca de la inceput si pina la mijlocul comcursului sa schimbi pozitionarea standurilor.
Se stie ca in pescuitul crapului f. important e patul de nada.
Dupa ce muncesti sa nadesti si aduci pestele, dupa ce asteppti 24 de ore, vine organizatorul si muta standurile cu 20m mai la dreapta. :roll:
Sa-mi fie cu iertare, tot de organizare tine si nerespectarea regulamentului.

STANDURILE DE CARE VORBESTI AU FOST MARCATE SI MASURATE EGAL INTRE ELE DAR,CA LA ORICE CONCURS CU CONCURENTI ''DESTEPTI'' LA SOSIREA IN STAND AU REORIENTAT UNGHIURILE DE LA TARUSI ,IAR IN MOMENTUL CAND TOATA LUMEA A INCEPUT SA SONDEZE APA A REESIT CA STANDURILE ERAU INCALECATE .DISTANTA DINTRE STANDURI A FOST DE ''FIX 48 METRI






Victor imi e prieten si stiu cit a muncit pt. acest concurs.
Nu-mi explic, la experienta pe care o are, cum de a facut atitea greseli.
Poate din dorinta de a iesi bine.

IN NUMELE PRIETENIEI SE INTAMPLA MULTE ,DAR CHIAR SA NU RECUNOSTI NICI UN MERIT IN ORGANIZAREA ACESTUI CONCURS ............CRED CA AR TREBUI SA TE ORIENTEZI CATRE ALTI PRIETENI MAI CAPABILI


FOILE DE CONCURS A-LE LUI FLORARU SI ALE LUI ZVONCO
WWW.DARVARI.RO ALBUM

@CORNEL

IN NUMELE PRIETENIEI PE CARE TI-O PORT I-TI DORESC CA LA PRIMUL CONCURS PE CARE I-L ORGANIZEZI SA AI PARTE DE O CONTESTATIE LA FEL DE OBIECTIVA CA CEA A LUI ZVONCO,SI TOT LA FESTIVITATEA DE PREMIERE ,ASTFEL INCAT SA TE BUCURI SI TU DE MUNCA PE CARE A-I FACUT-O
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 20 Mai 2007 16:42

Zvonco nu a cerut impartirea premiului ci cei doi indivizi dubiosi care nu aveau ce cauta intr-u concurs civilizat.
Asa e, eu nu am participat anul trecut la cintar. Mi-am asumat hotarirea, dar nici nu am contestat. Acest lucru insa nu e valabil pt. toata lumea. Era clar ca o data cineva va contesta. S-a intimplat acum.
Daca toata lumea a primit un program in care era specificat ca trebuie sa participe la cintar de ce vecinii lui Vali au declarat in fata comisiei ca nu au fost solicitati? Trebuiau sa ghiceasca ora cintarului?
Fix 48m poate a fost in alt sector nu in C.
Dar si asa daca erau balizate nu mai reorienta nimeni nimic. Repet si acest aspect intra tot in sarcina organizatorului.
Eu nu contest munca depusa pt. organizarea acestui concurs.
Am si precizat ca a fost o munca titanica.
Eu nu am spus ca au fost incalcari ale regulamentului cu intentie.
Ba mai mult am precizat ca din dorinta de a iesi perfect au aparut aceste imperfectiuni.
Elimina aceste deficiente si anul viitor voi veni cu placere la acest concurs care nu trebuie sa dispara din circuitul competitional.
Cornel Rosioru
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA.
www.crapmania.ro

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 20 Mai 2007 18:02

dACA NU A CERUT IMPARTIREA PREMIULUI ,DE CE A REFUZAT PREMIUL OFERIT DE SPONSOR ??????????????????IN VALOARE DE 50.000.000?NU CUMVA SPERAND CA SE VA IMPARTI MARELE PREMIU????????????
TE ROG SA TE UITI PE ALBUM DARVARI SI SA VEZI FOILE DE ARBITRAJ,SA LE COMPARI SI SA SPUI DACA ZVONKO ARE DREPTATE IN CEEA CE CONTESTA .
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 20 Mai 2007 19:04

Ca a refuzat premiul e un lucru urit.
M-am uitat in album. Nu se vede f. clar, dar Zvonco sustine ca pe foaia lui are semnaturile echipei sinaia.
Foaia lui Vali clar e semnata de arbitrii. Si la Zvonco e ceva semnat de-a lungul foii. Dar nici asa nu e corect pt. ca trebuia semnat fiecare peste.
Cert e ca s-au facut nereguli. Dar cine poarta vina.?
Cornel Rosioru
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA.
www.crapmania.ro

Scrie răspuns