Concursuri de Pescuit sezon 2008!!!

Anunturi, detalii desfasurare, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 01 Ian 2008 21:16

Carprom
dupa parerea mea un concurs ciortaniada nu este chiar asa de usor din mai multe motive.unu ar fi epuizarea fizica pt ca nu este asa de usor sa prinzi cateva sute de kg in 72 sau 96 de ore si sa ai aceeiasi constanta,altul ar fi mentinerea vadului activ de la inceput pana la sfarsit si nu in ultimul rand chiar trebuie sa fii un mare pescar ca sa castigi asemenea concursuri pt ca trebuie sa/ti dozezi energia foarte bine plus ca echipa este formata din 2 pescari care trebuie amndoi sa pescuiasaca la intensitate maxima ca sa ramana in carti.spun ca nu este usor cu aceste ciortaniade pt ca strategia pt astfel de concursuri este foarte apropiata de strategia pescuituli stationar.credeti ca este o simpla coincidenta faptul ca aceste ciortaniade sunt castigate in mare masura de MATY si TATA NITU.

Florioro

Andrei Vladeanu chiar lucreaza la un proiect in care sa se puncteze doar primii 3 pesti cei mai mari ,sau punctare pestilor sa se faca pe puncte in functie de marime.
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 01 Ian 2008 21:53

@mosharu
Anul trecut am mai vb cu Dl. Albastroiu despre asa ceva, dar din cauza unor conjuncturi nu am mai putut organiza asa ceva. Trebuie sa discutam sa vedem ce putem face in acest sens.
@ George
Sunt convins ca este epuizant un concurs de ciortaniada, si nu cred ca un astfel de concurs poate sa creeze statuturi speciale cuiva.
Il felicit pe Vladeanu pentru proiect, si ma bucur ca mai este cineva care vrea ca la concursuri sa se vada capturi nu ciortani.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 01 Ian 2008 22:21

Frumoasa varsare de sange :lol: pacat ca am fost privat de a participa la ea din cauze obiective ( frig si zapada ) , am fost plecat din oras . Daca imi aduc bine aminte obiectul macelului a mai fost dezbatut odata cu aceleasi rezultate .

Felicitari ! :mrgreen:
Powered by two rods

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 01 Ian 2008 22:38

Florioro
Sunt ferm convins ca aceste competitii nu ofera un statut special nimanui ci doar e experienta in plus.si ne mai da ceva, o mare valoare lotului ce ne va reprezenta la orice confruntare externa.
APCR-CS CARPZONE

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 02 Ian 2008 00:12

Personal nu am participat la niciun concurs. Inca. De aceea nu-mi pot exprima o parere despre ce se intampla la un asemenea concurs. Ca e balacareala pe forumuri cu privire la anumite concursuri, asta e alta treaba...
Cred ca se participa la aceste concursuri din spirit de competitie, pentru glorie..doar e un sport. Clar, in momentul in care in ultimile 24 ore esti pe locul 2-3 te gandesti si la premiul care este de 25.000. Deci da, in aceste momente exista si o miza materiala. Si ce e rau in asta?
Taxa? Pai daca la concursurile "scumpe" lista e plina mereu, cine spune ca acel concurs e scump? Dar gandesc eu, nici nu ai cum sa organizezi un concurs ieftin pe Tancabesti unde taxa de pescuit este de 300ron/24 ore. Pai sa organizeze cineva un concurs ieftin aici.
Ciortaniada? Pai care a fost media in Serbia sau Portugalia? Sau ce inseamna pt dvs un ciortan? Media la cupa Internationala Sarulesti 2007 a fost daca nu ma insel de 10kg. Pai asta e ciortan? Sau dvs unde pescuiti prindeti constant numai de 25kg?
Dar e doar o opinie...si niste intrebari..retorice.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 02 Ian 2008 08:00

George-Alexandru scrie:Carprom
dupa parerea mea un concurs ciortaniada nu este chiar asa de usor din mai multe motive.unu ar fi epuizarea fizica pt ca nu este asa de usor sa prinzi cateva sute de kg in 72 sau 96 de ore si sa ai aceeiasi constanta,altul ar fi mentinerea vadului activ de la inceput pana la sfarsit si nu in ultimul rand chiar trebuie sa fii un mare pescar ca sa castigi asemenea concursuri pt ca trebuie sa/ti dozezi energia foarte bine plus ca echipa este formata din 2 pescari care trebuie amndoi sa pescuiasaca la intensitate maxima ca sa ramana in carti.spun ca nu este usor cu aceste ciortaniade pt ca strategia pt astfel de concursuri este foarte apropiata de strategia pescuituli stationar.credeti ca este o simpla coincidenta faptul ca aceste ciortaniade sunt castigate in mare masura de MATY si TATA NITU.
Pai si eu ce tot incerc sa explic aici..dar se pare ca doar floroiro a inteles acest lucru. Pai nu mai numiti atunci "Concurs de Crap"

Organitzatorii si proprietarii de lacuri, si-au batut capul si ptr viitor in privinta ciortanilor prezenti acuma ? Cu cit mai multi ciortani, cu atita mai putina hrana naturala in apa, ceea ce reduce cresterea si dezvoltarea pestelui. Si acuma nu-mi veniti cu " Pai pestele este hraneste zilnic de proprietari" , ca o hrana naturala, nu va putea fi inlocuita de una artificiala niciodata. Daca doriti sa prindetii si in viitor ciortani, atuci sorry...

Florioro a mai pus punctul pe i . Sa se puncteze domne doar pestii mari, sau sa se pescuiasca numai cu Boilies-uri, sa vedem atunci cum va iesii finalul concursului.

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 02 Ian 2008 12:38

dupa cum stim (sau ar trebuii sa stim) crapul este un peste care umbla in grupuri, carduri!
ai ciortanii pe locul nadit , atunci nu trebuie dacat sa ii ti pe loc si sa ii scoti afara(cu undita binenteles)!asta se face prin nadirea cu seminte.(ca cu boilies scad sansele de a mentine cardul de ciortan la locul momit)
intradevar o munca mai deosebita!!
daca astia sant crapisti adevarati, asta ramane la aprecierea fiecaruia!!
spiritul de competitie, aici as vrea sa nu comentez!
dar spuneti-mi si mie cu ce e mai bun Beker ca Nolert sau cu ce e mai bun Grabmeier ca Pelzer?? si tot asa pot spune, cu ce e mai bun campionul Romanaiei ca pescarul pasionat de crap sa il numim X?? aici precisez ca campionul are cel mai mare peste prins cu o greutate de 15kg. pe cand cel pasionat are crap prins de 30kg.!!!
atunci ma intreb, care este pescar mai bun??

ce vrea sa spun este ca: ptr. mine ca pescar pasionat ma intereseasa placerea de a pescui si a fi ptr. ctva timp liber in mijlocul naturii fara sa ma gindesc "oare cate kile a prins vecinul de stand"!!

asta cu strangerile de mana am mai scris-o aici! cine ma cunoaste stie ca mergand la expozitii te intalnesti cu fel si fel de pescari "celebri" care incearca sa isi vanda marfa!! daca eu dau mana cu ei sau le cer autograme , sant un pescar mai bun?? sau ceva mai special in cea-ce priveste pescuitul crapului??

daca nu e vorba de BANI, atunci de ce e vorba??
cati dintre participantii unui concurs, nu ar da banii respectivi, numai ca sa prinda un peste de 30kg.?? si sa uite ptr. un moment de cei 30.000 sau stiu eu ce premii!! si prin asta sa aiba si el satisfactia ca prins un peste adevarat cu banii investiti in sculele de mii de euro!!! cu care nu cred ca face asa mare placere sa scoti numai peste de card(sa nu le mai zic ciortani)!!

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 02 Ian 2008 13:57

hai sa mai adaug si eu ceva la ceea ce a zis freecarp :mrgreen:
cu 1000-2000 de euro bani de concurs :roll: prefer sa fac excursii in alte tari la pescuit franta,spania,italia etc etc,si asa stiu ca am vizitat sau vazut alte meleaguri straine si m-am simtit bine si ca nu ma intorc acasa stresat si fericit ca nu am umplut buzunarul altora care stau si isi freaca mainile si numara banii ;-)

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 02 Ian 2008 14:02

Pana la urma in dulcele stil clasic s-a sarit de la una la alta si a rezultat o mare :,-

aici nu e o diputa crap mare vs. crap mic.

depinde ce urmareste fiecare sa prinda, unii dau doar dupa captura altii urmaresc sa aiba activitate si in timpul liber(limitat) pe care il au sa scoata cat mai mult crap pe saltea.
Daca mai intra si ciortan asta e. Prefer sa am activitate decat sa stau sa mai uit la bete cum fac panza de paianjen. :lol:
Si culmea e ca tot cu stilul asta am luat mai multe trofee decat altii care dau doar dupa captura. :mrgreen:
Concursurile au rolul lor, se puncteaza atat captura(cel mai mare peste prins) cat si cantitatea totala, depinde de fiecare dupa ce da.

si ca fapt divers: stiu cine s-a apucat de pescuit de 1 an si da doar cu ready made si a luat un crap de 29 kg. asta il face mare pescar?
recunosc, eu in 11 ani de pescuit modern la crap n-am reusit inca o asemenea captura. :oops:

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 02 Ian 2008 14:10

@nick h
deci ca pescar trebuie sa ai si o doza de bafta ;-) indiferent ca esti bun sau nu ,asta am patit si eu aici in belgia pe balta la care merg stiu de 3 crapi sigur care depasesc cele 20 de kg si nu i-am prins inca :mrgreen: dar o sa le vina si vremea lor ,in schimb au venit 2 pusti care aveau recorduri personale undeva pe la 13-14 kg si ce crezi ca au facut ?unu a prins in august un crap de 20.7 kg iar celalt alt crap la 19 kg si erau doar la a5a lor vizita pe aceasta balta

Scrie răspuns