Concursuri de Pescuit sezon 2008!!!

Anunturi, detalii desfasurare, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 02 Ian 2008 14:16

....
Ultima oară modificat 18 Ian 2008 04:40 de către sebas, modificat 1 dată în total.

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 02 Ian 2008 14:43

daca astia sant crapisti adevarati, asta ramane la aprecierea fiecaruia!!
spiritul de competitie, aici as vrea sa nu comentez!

notziunea de crapist inseamna mai mult decit un pescar de crap care prinde peste (egal daca mare si in mod regulat)

notziunea de crapist este o filozofie,un mod de a gindi de a te comporta cu pestele si cu ceilaltzi colegi de pescuit,cu deschiderea pt schimbul de informatzii (reale) ,cu schimbul de experientza.... ceea ce la majoritatea pescarilor lipseste cu desavirsire.iar la pescarii de competitzie potzi sa o uitzi.
dar spuneti-mi si mie cu ce e mai bun Beker ca Nolert sau cu ce e mai bun Grabmeier ca Pelzer??
din punct de vedere al pescarului de crap? grabmayer a cistigat o cupa pe sarulesti iar pelzer are peste 30 pesti peste 20kg intrun an. din punct de vedere al fenomenului crapist peltzer este singurul care face intradevar ceva ,si aici ma refer la taberele de tineret unde sint pt fiecare 2-3 copii exista cineva din echipa pelzer care ii indruma,(era doar un exemplu) pecind ceilaltzi se preocupa doar de vinzarea produselor lor

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 02 Ian 2008 14:56

....
Ultima oară modificat 18 Ian 2008 04:41 de către sebas, modificat 1 dată în total.

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 02 Ian 2008 19:47

Competitiile de crap nu au nimic in comun cu partidele sau sesiunile de crap.Nu poti sa spui ca preferi o partida unui concurs.E ca si cum ai spune : Nu-mi cumpar Mercedes SLR ,mai bine imi iau 3 Passat-uri :-? Daca nu am chemare pentru confruntare,competitie ...n-am cum sa inteleg fenomenul.Nimeni din afara fenomenului "concurs de crap" nu are cum sa conteste nimic fiindca nu intelege nimic.

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 02 Ian 2008 20:10

Doru Ionica scrie:Competitiile de crap nu au nimic in comun cu partidele sau sesiunile de crap.Nu poti sa spui ca preferi o partida unui concurs.E ca si cum ai spune : Nu-mi cumpar Mercedes SLR ,mai bine imi iau 3 Passat-uri :-? Daca nu am chemare pentru confruntare,competitie ...n-am cum sa inteleg fenomenul.Nimeni din afara fenomenului "concurs de crap" nu are cum sa conteste nimic fiindca nu intelege nimic.
corect,sunt lucruri total diferite
APCR-CS CARPZONE

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 04 Ian 2008 17:50

am curatat ultimile discutii neprincipiale in acest topic si l-am redeschis, pentru ca este anormal sa se inchida o discutie doar pentru ca discutia a deviat

revin cu rugamintea sa discutati ONTOPIC, la nivelul ideilor nu la nivelul persoanelor, amical, fara jigniri si in limitele unui limbaj civilizat
in afara de asta, cei care se antipatizeaza sunt rugati sa se evite

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 05 Ian 2008 21:51

Am revenit si eu pe acest site si ma minunez de ce se scrie la acest subiect . Cum pot unii forumisti , chiar moderatori ai unui site (prin esenta "moderator" inseamna cu totul altceva decit isi permite acest razvan si nu stiu cum , sa scrie pe ambele situri ) , cu totii pescari de crap , sa isi permita sa scrie la modul asta fata de niste persoane pe care in mare parte nici nu le cunosc ?
Am cerut banii cuiva ? , am furat ? , am facut pacate majore ca sa nu ne intealeaga pasiunea despre competitie ? Ca banii sunt multi sau putini , hai sa-i lasam pe aia care platesc sa discute chestiile astea ! Restul , imi cer scuze inca o data - dar parerea lor conteaza prea putin . E ca in democratie - daca nu mergi la vot nu te poti plinge ca iti merge rau si nici nu poti injura pe cei care au votat ca au ales pe mai stiu eu cine !
Daca votezi si te implici poti avea si o opinie de care se poate tine cont la un moment dat .
Am criticat noi pe cineva care isi petrece zilele la miros de mici si spritz ? A zis cineva ca pescuitul nu inseamna si placere pur si simplu , fara interes material ? Incercam si noi din cind in cind , mai rar din cauza timpului scurt al sezonului , dar bucuria de a pescuii de placere si de a testa lucruri pe care in concurs nu iti permiti sa le faci , este maxima . Unde este problema si de ce peste 10 pagini de postari ? Cui am luat ceva din bucuria de a pescuii cum stie el mai bine si in ce conjuctura prefera ? Eu zic ca s-a cam intrecut limita asa cum odata existau niste postari "rapitori" vizavi de "crapisti" . Din fericire clipele alea au trecut si s-a lamurit lumea ca nu exista paralele intre stiluri si in placerea omului nu te poti ........ Acum ne respectam si asta e bine .

Cit priveste discutia despre ciortaneala - eu zic ca depaseste buna cuviinta ! Nu are nici o legatura cu spiritul competitiei faptul ca ciortanesti sau prinzi crapi capitali ; pur si simplu trebuie sa le stii , mai bine sau mai rau , si pe una si pe alta din tehnicile astea de pescuit la crap si sa le adaptezi cu succes sau nu la balta din fata ta . Aici e satisfactia si bucuria cind obtii un rezultat bun . Si la rapitori , toti ar vrea niste salai capitali sau macar niste stiuci la 2 kg , dar unii isi castiga concursurile cu 100 bibani de 8 cm bucata . Asta nu inseamna ca sunt pescari de competitie prosti ci doar ca sunt adaptabili la potentialul locului pe care pescuiesc . Si asta ii face valorosi !

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 05 Ian 2008 21:59

bravoooooooooo,bine gandit
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 05 Ian 2008 22:36

Val Pangica scrie:
Cit priveste discutia despre ciortaneala - eu zic ca depaseste buna cuviinta !
@ Val,
eu am fost acela cu Ciortaneala. Motivul a fost altul, nu cum la inteles unul sau altul. Eu am vrut sa stiu de ce se numeste concurs de crap, cind se puncteaza si ciortanii ? Daca stam si ne gindim putin, si carasul face parte din familia ciprida, se puncteaza si ei ?
Deci, sa ramin la subiect, si sa nu fiu inteles gresit.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 05 Ian 2008 22:48

@Val
Bine ai revenit !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Scrie răspuns