Concursuri de Pescuit sezon 2008!!!

Anunturi, detalii desfasurare, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 06 Ian 2008 11:42

@carprom

Sa stii ca nimeni nu merge la un concurs sa traga de crapi de 1,5-2 kg . Toti se asteapta sa cada pe locuri cu structuri , cu stuf , samd - cu potential de peste mare .
Dar din 50-60 echipe realizezi ca este imposibil sa cada toti pe locuri bune . Uite iti dau exemplul de la Tincabesti din toamna . Echipa Maty si C. Rudeanu pescuiau la Gorgan si aveau o frecventa foarte buna de crapi la 4-5 kg , prinzind zi si noapte . Noi ( eu cu Cezar Bibu ) la Avicola 1 ( loc stiut ce e celebru pentru crapii mari pe care ii tine ) prindeam rar ziua si noaptea cite 4-5 bucati . Dar noi luam crapi de 13-18 kg si tineam pasul . Totusi dupa 4 zile de concurs , au castigat ei ! Preferam invers sa stii !
In acest moment nu mai exista balti de concurs in Romania la care predominant sa fie crapul de 1,5-2 kg . Asta a fost acum citiva ani , cind citeva balti au fost introduse in circuit . De fapt sa stii ca o balta de concurs omologabila pentru un CM ( sub egida CIPS ) trebuie sa aiba nu stiu cit la suta crap mai mare de 2 kg ! Balti precum Sarulestiul sunt rare si in lume . Pe Orient la ultimele 2 concursuri WCRH s-au prins maxim 10 crapi si asta in 2 x 5 zile de concurs . Si nu s-a luat nici unul de peste 20 kg !! La noi la Tincabesti se prinde regulat macar 1 exemplar de peste 20 kg indiferent de concurs . Iar intre 15-20 kg - cel putin 10-15 bucati .
Inca o chestie care tine de concurs . Exemplarele mari se prind greu in concurs , deoarece balta este rascolita de zecile de echipe de pescari . Cine isi face o strategie din a pescuii numai crap mare , are aproape 90 % sanse sa nu castige niciodata . Trebuie sa exploatezi locul si sa aduci pe mal crapii care vor sa maince si sa "colaboreze" in conditiile date . Pentru capturi mergi de placere , in afara concursului . De aceea se si premiaza captura concursului , pentru ca nu e lucru usor sa scoti un "dulap" pe mal , la un concurs .
Am simtit nevoia sa fac aceste precizari , pentru a fii mai bine inteles .

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Ian 2008 11:49

OK, eu am inteles ce ai spus tu, doar nu inteleg de ce nu se face un concurs unde sa se puncteze pesti de peste 4-5 kg. Cred ca atunci ar fi si tot stresul cu Ciortanii mai mic. Sau un concurs unde sa aiba voie doar cu Boiliesuri.
Ma gindesc ca cei care au cirdul de ciortani pe locul lor, nu pescuiesc cu bile de 18-24 mm, ci dau cu porumb sau chesti de astea. E clar, toti stiu ca si acesti ciortani intra la cintar si puncte.
Sper ca ai inteles acuma ce vreau sau spun si ce inteleg eu sub numele de "Concurs de Crap"

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 06 Ian 2008 12:18

@carprom,

Au fost concursuri in care s-a pescuit si nadit numai cu bile si la Tancabesti si la Darvari (dupa cate tin eu minte). Iar la calificarile pentru lotul national la fel.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 06 Ian 2008 12:27

carprom scrie:OK, eu am inteles ce ai spus tu, doar nu inteleg de ce nu se face un concurs unde sa se puncteze pesti de peste 4-5 kg. Cred ca atunci ar fi si tot stresul cu Ciortanii mai mic. Sau un concurs unde sa aiba voie doar cu Boiliesuri.
Ma gindesc ca cei care au cirdul de ciortani pe locul lor, nu pescuiesc cu bile de 18-24 mm, ci dau cu porumb sau chesti de astea. E clar, toti stiu ca si acesti ciortani intra la cintar si puncte.
Sper ca ai inteles acuma ce vreau sau spun si ce inteleg eu sub numele de "Concurs de Crap"
pe sarulesti anul trecut sa punctat de la 5 kg si credema ca am vazut cu ochii mei cum la cap de motan sau mandarina ,adk bila de 30 intra ciortan de 700 de gramesi 1,500kg.
pe tancabesti cam toate concursurile care se desfasoara se pescuieste exclusiv pe bile .
daca nu ma insel parca si pe darvari anul trecut sa tinut un concurs in care sa punctat de la 5 kg
si in alta ordine de idei Apcr lucreaza la un proiect in care sa puncteze pestii in functie de marime pe puncte,adik daca e pana in 5kg un punct ,daca este intre 5-10kg 2 puncte ,intre 10-15 kg 4 puncte si tot asa ,sau sa puncteze primi cei mai mari 3 pesti.
Ultima oară modificat 06 Ian 2008 12:34 de către George-Alexandru, modificat 1 dată în total.
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Ian 2008 12:30

Vali Vesa scrie:@carprom,

Au fost concursuri in care s-a pescuit si nadit numai cu bile si la Tancabesti si la Darvari (dupa cate tin eu minte). Iar la calificarile pentru lotul national la fel.
Asa e OK...dar asta e punctul meu de vedere ;-)

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 06 Ian 2008 14:08

@val pangica

RESPECT!

sustin 100% ce zice val!

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 06 Ian 2008 14:30

@carprom

Ti-a spus si Vali Vesa ( salut palicare ! ) iti specific si eu :

- la Tincabesti se organizeaza anual un concurs care se si cheama "Boiliesmania" ( cred ca e la editia 4 ! ) si in care se pescuieste exclusiv cu bile
- la calificarile nationale de anul asta , de la Hobaia - s-a scos cteno din punctaj si s-a pescuit exclusiv cu bile
- la Darvari stiu ca a fost un concurs la care limita de punctaj a fost de peste 5 kg
- la Tincabesti se cantareste , la orice concurs crapul de peste 3 kg
- samd

Dar nu pot fii toate concursurile asa stricte . Exista si concursuri asa zic populare ( de masa ) cu cite 60-70 echipe si la Darvari si la Hobaia , la care este voie sa dai si cu porumb sau cereale si tocmai datorita numarului mare de echipe , este regulamentul mai permisiv , astfel incit sa nu creeze diferente mari intre echipe . Pentru ca sa stii ca si daca ai bile bune sau excelente si te gasesti intre 2 echipe care dau 1 sac de porumb pe apa / zi - nu vei prinde cine stie ce peste . Deci sansele se mai egalizeaza si asta tocmai pentru a putea accesa aceste concursuri si echipe aflate mai la inceput . Dovada stau clasamentele de la Hobaia de la ultimele 2 Cupa Cupelor . Si nu e nimic rau in asta - ca au acces la premii si la pozitii pe podium si echipe care inca au porumbul drept prieten si isi construiesc strategiile pe peste mult si mic ( dar punctabil ! ) . Asa se intra in febra concursurilor si asa se construiesc echipele de maine .

Si iti mai zic ceva - un concurs de 5 zile il pot incepe multi , dar sunt putine echipe ( in general de "astia" de au fost luati la misto in paginile anterioare ) care il pot si termina cu aceeasi cadenta cu care l-au si inceput . Vorbim de rezistenta fizica , de spirit de echipa , de colaborare si incredere in cel de linga tine , de rezistenta la nesomn , de puterea de a muncii in ultima zi ca si in prima , de incredere in nada ta , de ordine si rigurozitate in stand , de anumite gesturi reflexe care se formeaza la munca in echipa , samd . E mai greu decit cred unii - pentru ca fara aceste "mici trucuri" termini competitia in genunchi .

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 06 Ian 2008 14:56

Val Pangica scrie:@carprom

Ti-a spus si Vali Vesa ( salut palicare ! ) iti specific si eu :

- la Tincabesti se organizeaza anual un concurs care se si cheama "Boiliesmania" ( cred ca e la editia 4 ! ) si in care se pescuieste exclusiv cu bile
- la calificarile nationale de anul asta , de la Hobaia - s-a scos cteno din punctaj si s-a pescuit exclusiv cu bile
- la Darvari stiu ca a fost un concurs la care limita de punctaj a fost de peste 5 kg
- la Tincabesti se cantareste , la orice concurs crapul de peste 3 kg
- samd

Dar nu pot fii toate concursurile asa stricte . Exista si concursuri asa zic populare ( de masa ) cu cite 60-70 echipe si la Darvari si la Hobaia , la care este voie sa dai si cu porumb sau cereale si tocmai datorita numarului mare de echipe , este regulamentul mai permisiv , astfel incit sa nu creeze diferente mari intre echipe . Pentru ca sa stii ca si daca ai bile bune sau excelente si te gasesti intre 2 echipe care dau 1 sac de porumb pe apa / zi - nu vei prinde cine stie ce peste . Deci sansele se mai egalizeaza si asta tocmai pentru a putea accesa aceste concursuri si echipe aflate mai la inceput . Dovada stau clasamentele de la Hobaia de la ultimele 2 Cupa Cupelor . Si nu e nimic rau in asta - ca au acces la premii si la pozitii pe podium si echipe care inca au porumbul drept prieten si isi construiesc strategiile pe peste mult si mic ( dar punctabil ! ) . Asa se intra in febra concursurilor si asa se construiesc echipele de maine .

Si iti mai zic ceva - un concurs de 5 zile il pot incepe multi , dar sunt putine echipe ( in general de "astia" de au fost luati la misto in paginile anterioare ) care il pot si termina cu aceeasi cadenta cu care l-au si inceput . Vorbim de rezistenta fizica , de spirit de echipa , de colaborare si incredere in cel de linga tine , de rezistenta la nesomn , de puterea de a muncii in ultima zi ca si in prima , de incredere in nada ta , de ordine si rigurozitate in stand , de anumite gesturi reflexe care se formeaza la munca in echipa , samd . E mai greu decit cred unii - pentru ca fara aceste "mici trucuri" termini competitia in genunchi .
si cu asta ai zis totul despre competitii.treaba e simpla ,cine vrea mai mult decat placere alege concursurile de care devii dependent.mergi prima data de curiozitate ,a doua din placere si a treia din obisnuinta.

cine participa la concursuri apeciaza si pescuitul de placere ca a trecut prin el pana la competitii.
APCR-CS CARPZONE

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 06 Ian 2008 17:17

@George

ce vreau sa spun este ca si miza unui concurs te indeamna si te impinge de la spate , de cele multe ori sa faci tot ce poti , ca sa stai "atent" cu ochii pe scule si sa uiti de somn , tintzari , caldura , frig , epuizare , samd .
Vad ca s-au dat exemple de gen Daciada - ne stringem citiva si facem un concurs intre noi pe castane sau pe 1 meniu la Mc Donalds . Nu e aceeasi implicare oricit de "sportiv" ai fii - sa joci pentru flotari sau pasta de dinti pe clantza de la WC , contra unui premiu de 2.000 - 20.000 EUR . Nu vrea sa va spun cum este sa tragi de tine si sa incerci sa scoti macar 2 crapi care ti-ar aduce vreo 5000 EUR , in ultimele 2 ore de concurs ! Va spune unul care a pierdut 200 milioane , pentru 9 kg de crap , dupa 5 zile de concurs . Sau care a pierdut alte 70 milioane , dupa 4 zile , pentru ca nu minca crapul ziua la Avicola 1 .

Pina la urma e chestie de adrenalina si de drog ! Dar asta e amplificata si de faptul ca cei pe care ii bati sau nu - sunt pescari vechi cu mare experienta pe balti . Daca bati niste incepatori care au avut noroc in primele 2 zile - si dupa aia se taie - parca nu mai esti asa bucuros , dar daca il bati pe Nitu , Maty , Mateianu , Vladeanu , Yamaha , Rudeanu , Guguianu , samd in ultimele 24 ore - simti ca esti pescar si ca poti vorbii aceasi limba cu ei . Te simti parte a unei comunitati de prieteni , care indura ca si tine aceleasi conditii grele si uneori prind peste mult si mare . E la fel ca pe front ! Cititi Sven Hassel si vedeti de ce suntem asa buni prieteni cu totii si ne pasa de ce se scrie despre unul sau altul . Mizeria din balti si traiul greu din concursuri ne leaga unul de altul , mai mult decit se crede . Vorba lui Nea Nitzu - "Viata de carabus , tata !!"
Simplul fapt ca "supravietuiesti" ca pescar dupa o astfel de intrecere grea si solicitanta si nu te faci de rusine , pentru tine ca persoana inseamna ca nu ai trait degeaba si ai priceput ceva din acest razboi greu si lung ! Medaliile de multe ori sunt mai valoroase decit premiul in bani . Bani se mai fac , performanta mai greu .
Lipsa de valoare se penalizeaza imediat si greu recuperezi - dar ce sa facem - este o viata grea si plina de provocari . Multi dintre noi nu respingem apriori o echipa noua , dar nu este de datoria noastra sa dovedim ceva , ca am dovedit in ani multi la concursuri , este de datoria celor nou veniti sa dovedeasca ca se pot implica cu succes in aceasta moara care toaca bani , timp , ambitii , orgolii , samd . Odata adoptati intra in familie si vor fii aparati mereu de cei care ii respecta , pentru ca si-au dovedit ambitia si puterea de a pescuii , nu pe Internet ci pe balta si nu odata ci de mai multe ori !

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 06 Ian 2008 21:23

@val pangica
tare tata. :D ai pus punctul pe I.respect celor ce participa la concursuri la fel celor ce nu vor sa participe.fiecare e liber sa aleaga

Scrie răspuns