Cel mai secret concurs de crap din anul 2008

Anunturi, detalii desfasurare, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
andrei senzor
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 16 Noi 2007 15:46

Mesaj de andrei senzor » 04 Iul 2008 09:50

oanavictor scrie:
andrei senzor scrie:
Dan Cotelici scrie:Inca ceva.
Calificarile se vor incheia dupa etapa de la Tancabesti. :lol:
Cele doua loturi care au sperat sa se scoata in etapa de la Doripesco nu mai au nici o sansa. :cry:

:?: :?: :?:
1. calificarile NU se vor incheia dupa etapa de la Tancabesti. cine o sa aiba 3 puncte dupa etapa a II a se mai poate califica. asa e gandit regulamentul si sistemul de punctaj.
Daca dupa mansa de la Tancabesti ,Energy ia 3 puncte si cu 2 care le are face 5 puncte ,Carping face 2 puncte si cu 3 care le are face tot 5 puncte ,iar Senzor are 2 puncte .
SE MAI TINE MANSA DE LA DORIPESCO :?: :?:
    sistemul de punctaj e putin mai complicat decat cel de la cupa pelicanul.
    nu l-ai inteles nici macar acum.
    APCR

    cornel rosioru
    veteran
    Mesaje: 678
    Membru din: 10 Aug 2004 13:32
    Localitate: Bucuresti
    Contact:

    Mesaj de cornel rosioru » 04 Iul 2008 11:16

    Dane, nu mai insista cu punctul 3.
    Nu poti amesteca CN. s-au selectiile cu concursurile private.
    Nu poti obliga pe nimeni sa participe la 7-8 concursuri f. scumpe pt. a ajunge campion national.

    Cine isi permite merge, cine nu sta acasa. Ajungem de unde am plecat acum 8 ani, cind la CM mergea cine avea bani si ocupam cu succes ultimele locuri.

    Toate variantele de care amintesti s-au incercat. S-a impus participarea pe echipe, apoi individual, dupa care s-a revenit la echipe. Din cite imi amintesc tu ai participat si votat in toate situatiile (sistem,regulament si cind ai participat la selectii si cind nu) cu exceptia acestui an cind s-a format G6.

    G6 a venit cu un sistem pe care ati incercat sa-l impuneti, conditionid participarea voastra.
    De aici si unul din motivele pt. care sunt doar 3 loturi la selectii.
    Itradevar e un esec, dar sa vedem si partea buna a lucrurilor.
    Incontestabil participa cele mai bune 3 loturi ale RO. Oricare din cele 3 poate reprezenta RO cu succes la CM.

    Repet, anul viitor ti s-a oferit ocazia sa demonstrezi ca poti face mai mult si mai bine.
    Ce a fost a fost. Cu bune, cu rele, la sfirsitul anului se trage linie si se face bilantul.

    Ai posibilitatea sa incepi o noua etapa. Nu mai arata cu degetul. Arata ce poti tu.

    Si cu asta am incheiat orice discutie despre ce a fost. De 4 ani aud aceleasi acuze din partea voastra, acelasi scenariu se repeta an de an.
    A venit timpul vostru. Discutati despre ceva concret. Proiecte? sisteme? campionat national? calificari? Trece-ti la treab nu va mai plingeti ca nu sunteti victimele nimanui.
    Ultima oară modificat 04 Iul 2008 14:48 de către cornel rosioru, modificat 1 dată în total.
    Cornel Rosioru
    ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA.
    www.crapmania.ro

    Avatar utilizator
    tudor_crap
    junior member
    Mesaje: 70
    Membru din: 26 Mai 2008 12:31
    Localitate: Cluj-N. & pe balta la...
    Contact:

    Mesaj de tudor_crap » 04 Iul 2008 13:03

    acum nu mai aveti ce face, decat sa le uram succes celor ce vor reprezenta romania! orice echipa ar fi, sa urce romania pe podium, pe locul 1! bine-nteles ca selectiile trebuiau facute cu mult mai multe cluburi, dar asta e, la anul! oricare reprezinta romania HAI ROMANIA :mrgreen:

    aaaa, cu selectia pe 5-6 etape, e imposibil, ca poate nu toti dispun sa bage sute de milioane in 6 concursuri care necesita f. mult timp -~3 luni, timp in care participantii mai trebe sa si lucre sa faca un ban! :mrgreen:
    field tester DudiBait
    ImagineImagine

    Gabi Tomulescu-
    new member
    Mesaje: 13
    Membru din: 30 Iun 2008 22:16

    Mesaj de Gabi Tomulescu- » 04 Iul 2008 15:23

    Sistemul propus de G6 avea ca scop anularea celor 15-20% de care echipa Senzor a beneficiat in ultimii ani prin angajarea propriilor arbitri ,alegerea lacurilor ,scoaterea tenului din concurs ,interpretarea regulamentului dupa cum bate vantul ,luarea unor masuri arbitrare fara un fundament solid...............etc .
    [/quote]

    Nea Victore am inteles exact care era tinta modificarilor propuse...
    ca sa exemplific acu' 2 ani cand s-a propus scoaterea tenului am fost impotriva...ulterior am realizat ca pescuitul tenului nu poate creea o reala selectie decat pentru anul in care Campionatul Mondial se va desfasura in Romania.
    Ten ca-n Romania nu exista decat in China...poate nici acolo.
    Dar m-am convins singur de situatie...nu a trebuit sa ma convinga cineva...
    treaba cu arbitrii e atat de subiectiva incat nici nu stiu daca se va rezolva vreodata...
    Eu personal cunosc cam toti arbitrii de la crap si, nu as putea spune ca m-a dezavantajat vr'unul, vreoadata, indiferent de afinitatile lui referitoare la vre-un club de pescuit sau asociatie.
    "...senzorii au avut arbitrii lor" - asta e valabil numai pentru cei care considera cum, ai spus dumneata, ca Senzor=APCR si APCR= Senzor. Eu sincer va spun ca nu ma simt de nici un fel membru al clubului Senzor chiar daca sunt membru APCR. Aa... ca, conducerea clubului Senzor are implicatii in conducerea APCR, ba mai mult... fiind, parte din ei, aceleasi persoane...e ok. dar lucrurile astea le-am stiut de cand mi-am exprimat dorinta sa intru in APCR, deci m-i le-am asumat...iar ca mine probabil toti membrii.
    Personal cred ca membrii clubului Senzor, s-au remarcat prin rezultate obtinute corect in competitii interne si internationale, iar dusmaniile s-i le-au atras prin "monopolul" pus pe participarile repetate la Campionatele Mondiale, dar si acestea obtinute corect, prin castigarea etapelor de selectie ...cel putin din 2005, de cand cunosc fenomenul competitional la crap.
    am inteles ca pentru anul urmator aveti "dreptul si obligatia" sa organizati sistemul de selectie pentru Campionatul Mondial de Pescuit la Crap...lucru pe care personal il salut si-l voi onora (cu cateva conditii de conjunctura- dar personale)
    In concluzie ... demonstrati...daca ati avut dreptate si nu schimbati ceva numai de dragul schimbarii sau din ambitie

    Mult succes !
    *** Carping Club***

    Avatar utilizator
    cornelserbu
    senior member
    Mesaje: 314
    Membru din: 16 Oct 2005 18:35
    Localitate: Bucuresti

    Mesaj de cornelserbu » 08 Iul 2008 10:55

    @ Gabi

    mi-e greu sa fiu de acord cu tine si sa-ti spun de ce :

    1. arbitrii nu pot fi impartiali...e natura umana...

    2. regulamentul, cand il face cineva dupa bunul plac si dupa propriile interese, iese ca acum trei ani cand in mansa eliminatorie se dadea excludere pentru peste mort, iar in mansele urmatoare ( in mansa eliminatorie o echipa Senzor a prezentat peste mort si s-a reusit musamalizarea, din pacate si cu aportul meu) pentru peste mort s-a dat doar avertisment...ti s-a parut normal la momentul respectiv, sau acum ????

    3. ten ca la Hobaia, nu ca-n Romania, nu mai exista decat in China...sunt tare curios cati teni o sa ptrindeti la Doripesco

    in rest toate cele bune, fir intins in mansele urmatoare si fi sigur ca atat calificarile cat si CN pot fi organizate si de viitoarea federatie la fel de bine ca si de APCR...nimeni nu-i de neinlocuit, nu-i asa ?

    andrei senzor
    junior member
    Mesaje: 42
    Membru din: 16 Noi 2007 15:46

    Mesaj de andrei senzor » 08 Iul 2008 11:19

    cornelserbu scrie:@ Gabi

    mi-e greu sa fiu de acord cu tine si sa-ti spun de ce :

    1. arbitrii nu pot fi impartiali...e natura umana...

    2. regulamentul, cand il face cineva dupa bunul plac si dupa propriile interese, iese ca acum trei ani cand in mansa eliminatorie se dadea excludere pentru peste mort, iar in mansele urmatoare ( in mansa eliminatorie o echipa Senzor a prezentat peste mort si s-a reusit musamalizarea, din pacate si cu aportul meu) pentru peste mort s-a dat doar avertisment...ti s-a parut normal la momentul respectiv, sau acum ????

    3. ten ca la Hobaia, nu ca-n Romania, nu mai exista decat in China...sunt tare curios cati teni o sa ptrindeti la Doripesco

    in rest toate cele bune, fir intins in mansele urmatoare si fi sigur ca atat calificarile cat si CN pot fi organizate si de viitoarea federatie la fel de bine ca si de APCR...nimeni nu-i de neinlocuit, nu-i asa ?
    De ce nu raspunzi la telefon ?
    APCR

    cornel rosioru
    veteran
    Mesaje: 678
    Membru din: 10 Aug 2004 13:32
    Localitate: Bucuresti
    Contact:

    Mesaj de cornel rosioru » 08 Iul 2008 16:54

    cornelserbu scrie:
    in rest toate cele bune, fir intins in mansele urmatoare si fi sigur ca atat calificarile cat si CN pot fi organizate si de viitoarea federatie la fel de bine ca si de APCR...nimeni nu-i de neinlocuit, nu-i asa ?

    Mult succes :lol:
    Nu ma injura ca nu la pescuit ti-am urat :lol:
    Cornel Rosioru
    ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA.
    www.crapmania.ro

    Gabi Tomulescu-
    new member
    Mesaje: 13
    Membru din: 30 Iun 2008 22:16

    Mesaj de Gabi Tomulescu- » 08 Iul 2008 17:45

    @ Cornel Serbu

    In treaba cu pestele mort ai dreptate...ar fi trebuit ca toata competitia sa se desfasoare atunci dupa acelasi regulament stabilit la incepu...
    Faptul ca tu ia stiut de treaba asta...ca s-a musamalizat ... ca s-a dat numai avertisment este o conjunctura in care vinovati nu sint numai arbitrii ci si martorii si cine a mai stiut de treaba asta.
    Pe cuvant ca am auzit de asta mult dupa incheierea concursului si nu stiam sigur daca a fost adevarat sau nu....acum sint convins ca asa a fost, pentru ca nimeni nu a infirmat. Dar nu e razboiul meu si nu ma pot inclina spre nici o parte.

    Treaba cu arbitrii e in regula, nu sint impartiali tot timpul, dar asta se intampla in toate cazurile...sau mai bine zis toti arbitrii nu pot fi impartiali..dar repet ca echipa noastra nu a fost niciodata favorizata sau defavorizata de arbitraj...poate pentru simplul fapt ca nu am organizat concursuri...nu am ce sa spun mai mult de atat

    cu tenul ai dreptate... la Hobaia ma refeream si eu...dar ca locuri, balta asta ofera cele mai echilibrate variante posibile. Ai participat pe Hobaia ...ai avut succese pe Hobaia ...la fel si insuccese...ce sa zic mai mult

    Sint convins ca, Calificarile si Campionatul National, pot fi organizate la fel de bine ca pina acum poate chiar mai bine decat pina acum...dar asta daca o sa se vrea si daca nu cumva scopul nascut mai nou, o sa fie plata politelor deja bine cunoscute.

    Poate ar trebui facuta publica structura de conducere interimara a federatiei...eu personal numai am auzit ca Dl. Victor Oana este presedintele propus.

    In rest cum ai spus si tu fir intins tuturor si numai bine.
    *** Carping Club***

    Avatar utilizator
    Dan Cotelici
    veteran
    Mesaje: 704
    Membru din: 14 Ian 2003 09:47
    Localitate: Bucuresti
    Contact:

    Mesaj de Dan Cotelici » 09 Iul 2008 08:32

    [quote="cornel rosioru"]Dane, nu mai insista cu punctul 3.
    Nu poti amesteca CN. s-au selectiile cu concursurile private.
    Nu poti obliga pe nimeni sa participe la 7-8 concursuri f. scumpe pt. a ajunge campion national.

    Toate variantele de care amintesti s-au incercat. S-a impus participarea pe echipe, apoi individual, dupa care s-a revenit la echipe. Din cite imi amintesc tu ai participat si votat in toate situatiile (sistem,regulament si cind ai participat la selectii si cind nu) cu exceptia acestui an cind s-a format G6.

    quote]
    Ai devenit dintr-o data ingrijorat de sorta celor fara nmijloace financiare.
    Cand ati stabilit initial taxa de 4500E pentru participarea la calificari tot la asta va gandeati?
    M-am saturat de demagogie.
    Nimeni nu vrea sa se bage peste cfoncursurile private scfumpe.
    Cluburile pot sa organizeze fiecare cate o etapa cu maxim 500 E de echipa.Obligatoriu 100E poate merge la bugetul lotului si premierea campionilor nationali.
    Daca sunt 8 punctezi cu cele mai bune 4 rezultate ceea ce insemna ca nu trebuie sa fii neaparat prezent la toate.
    Se poate organiuz apoi o finala daca vrei.
    Ceea ce nu vrei sa accepti in cazul meu este ca vreau o formula acceptata de o majoritate , nu de o minoritate.
    Second BEST is FIRST loser

    cornel rosioru
    veteran
    Mesaje: 678
    Membru din: 10 Aug 2004 13:32
    Localitate: Bucuresti
    Contact:

    Mesaj de cornel rosioru » 09 Iul 2008 14:35

    @DANE
    Termina cu dezinformarile. Era vorba de 4500/ lot 9-10 pescari pt 3 manse.
    In prima mansa se achita 1500/lot. Numai cine se califica plateste inca 1500 pt. mansa a doua, la fel pt. a treia.
    Asta inseamna 150 euro de pescar/mansa, 450 de euro/pescar pt. finalisti.
    Nicidecum o suma impresionanta impartita pe 3 concursuri.
    Evident ca cine nu a trecut de prima mansa a riscat 150 euro.

    Demagogia apare la tine.
    In primul rind tu ai propus concursurile private, acum te sucesti si vii cu alta timpenie. Propui organizarea a 8 concursuri de catre cluburi din care sa puncteze 4 cele mai bune rezultate.
    Le suprapui cu concursurile private? (programul fiind f. incarcat) Obligi cluburile sa-si organizeze concursul propriu? dupa care mai vrei si o finala.
    Asa e, te-ai gindit f. bine, iese mult mai ieftin. :lol: si nici nu-ti trbuie toata vara :lol:

    Eu accept si varianta ta, daca imi explici cine formeaza majoritatea. :lol:
    Apropos de majoritate, cluburile abia asteapta sa organizeze cite un concurs :lol:

    Sa-ti spun un secret, trebuie sa aduni si o parte din bani pt. deplasarea lotului.
    Nu-i nimic mai ai timp sa inveti.

    Si acum iti dau si un sfat pt. ca imi permit. Vin-o cu ceva concret.
    Trebuie sa organizezi campionatul 2009 si nu mai e f. mult timp.
    Cornel Rosioru
    ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA.
    www.crapmania.ro

    Scrie răspuns