Martori la cantar. O masura de siguranta in plus! De ce nu?

Anunturi, detalii desfasurare, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Robert Nicolae
junior member
Mesaje: 66
Membru din: 14 Noi 2008 20:58
Localitate: AVP
Contact:

Martori la cantar. O masura de siguranta in plus! De ce nu?

Mesaj de Robert Nicolae » 27 Dec 2008 14:16

@Dn. Oana

In primul rand va doresc un sincer "la multi ani!" Sarbatori fericite, Sanatate si foarte multa impartialitate in pozitia pe care mai nou o ocupati respectiv Presedintele Federatiei Romane de Pescuit la Crap!

Revenind la subiect:

Nu vad de ce ar fi asha o mare problema daca la cantarire ar exista un martor de la o echipa concurenta? Unde este problema de fapt?

Costa bani? NU! (sa plecat de la ideea de a taia toatea costurile pe cat posibil in vederea obtinerii unei taxe minime scontand participarea unui numar mare de echipe)

Este o masura de "sigurantza" in plus? DA!

Ar scadea riscul de suspiciunilor asupra rezultatelor calificarilor? DA!

Onestitatea Arbritilor ar mai putea fi pusa la 'ndoiala? NU!

Reprezinta o abatere de la regulamentul CIPS? NU!


Aceasta masura nici macar nu cred ca ar mai trebuii trecuta printr-un vot al preshedintilor de cluburi ci pur shi simplu implementata.
Chiar nu pot vedea minusurile sau inconvenientzele pe care le-ar putea avea implementarea acestei conditii.
Ma gandesc ca ar fi totusi important sa vedem shi punctul de vedere al presedintilor de cluburi in privintza asta. Banuiesc ca si danshii dorect evitarea pe cat posibil a tuturor "necunoscutelor" care pot aparea pe parcursul calificarilor.
Deasemenea, potentialii participanti la calificari sunt rugati sa posteze parerea acestora visavis de aceasta masura.

Plecand de la premisa ca toata lumea vrea calificari corecte shi detasarea acestora de orice dubii shi incertitudini artunci de ce sa nu implementam shi aceasta prezenta la cantar a martorilor din partea echipelor concurente mai ales ca si regulamentul CIPS o prevede?


Acest post nu se vrea a fi unul tendentios sa a putea fi asociat cu alte interese obscure care vizeaza boicotarea calificarilor de anul acesta sau a organizarii lor. Deasemenea onestitatea Arbitrilor nu este pusa la indoiala prin acest post ci pur si simplu prevede o masura de siguranta (lipsita de costuri sau alte incoveniente) in plus!
Acest post se vrea a fi unul constructiv in vederea obtinerii unui mod foarte corect si lipsit de orice suspiciuni a organizarii calificarilor din 2oo9.
Aventuri la Pescuit
DE LA PESCARI PENTRU PESCARI

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 27 Dec 2008 15:18

Robert, nu cred ca e corect sa incerci dezvoltarea subiectului si pe alte forumuri, parerea mea.
Incearca s-o mentii si s-o sustii unde ai inceput.
Altfel miroase a insistentza ieftina.
numai bine

Avatar utilizator
Robert Nicolae
junior member
Mesaje: 66
Membru din: 14 Noi 2008 20:58
Localitate: AVP
Contact:

Mesaj de Robert Nicolae » 27 Dec 2008 16:22

@Dn.sebas

"Robert, nu cred ca e corect sa incerci dezvoltarea subiectului si pe alte forumuri, parerea mea. "

Nu vad de ce postarea acestui post shi pe acest forum va intriga atat de tare! Sunt utilizatori ai acestui forum care nu navigheaza si nu posteaza pe "alte" forumuri datorita experientelor care le-au avut in trecut cu userii "fideli" forumului respectiv (nu cred ca mai trebuie dezvolatata ideea)

"Incearca s-o mentii si s-o sustii unde ai inceput. "

Categoric de sustinere din partea mea nu va duce lipsa insasi faptul ca am postat pe 2 site.uri dovedeste faptul ca sustin ideea shi militez pt. implementarea acesteia.

"Altfel miroase a insistentza ieftina."

Traba cu mirositu' nu prea o pot discuta.
Insistenta reprezinata o prioritate a mea in vederea sustinerii punctului de vedere referitor la idee in sine!
Faptul ca acestei insistente ii atibuiti un calificativ "iefin" reprezinta punctul dvs. de vedere pe care.l respect cum respect shi dreptul dvs. la opinie pe care apreciez ca l-atzi exercitat postand in cadrul forumului!

Revenind un pic la discuitie va rog totusi sa postati referitor la subiect shi sa incercati (pe cat posibil) sa evitazi atacurile la persoana sau la modalitatea anumitor useri de a posta o anumita opinie pe unul sau mai multe forumuri (este dreptul dansilor sa posteze unde doresc shi de cate ori doresc)

In ideea ca dvs. reperezentazti un potential component al unei echipe doritoare de a participa la Calificari (din locatia dvs. nu prea reiese acest lucru) va rog sa va exprimati opinia la subiectul deschis. Numai in acest fel o sa reusim sa facem din aceasta discutie (si nu numai) o discutie Constructiva!

"numai bine"
Ceea ce va doresc shi dvs.!
Aventuri la Pescuit
DE LA PESCARI PENTRU PESCARI

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 27 Dec 2008 16:43

In echipa de 2, cand participi la calificari ,eu zic ca nu-ti arde decat de pescuit ! Daca iti pleaca partenerul ca martor si incepi sa ai trasatura dupa trasatura ...pai nu-ti bagi ceva in ala care a impus regula cu martoru' ! Daca tot e considerat sport , lasati Arbitrii sa-si faca treaba ! Fifa nu accepta "arbitrajul video" ptr. ca omoara spiritul jocului ...asa la noi in competitiile de crap ,Scenarita de care sufera multi omoara increderea in arbitrii ,omoara placerea de a concura ,omoara insasi competitia de di-nainte de a incepe !
Mi-am dat cu parerea in calitate de suporter...asa ca nu trebuie sa se supere nimeni !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 27 Dec 2008 17:43

George Iorga scrie:In echipa de 2, cand participi la calificari ,eu zic ca nu-ti arde decat de pescuit ! Daca iti pleaca partenerul ca martor si incepi sa ai trasatura dupa trasatura ...pai nu-ti bagi ceva in ala care a impus regula cu martoru' ! Daca tot e considerat sport , lasati Arbitrii sa-si faca treaba ! Fifa nu accepta "arbitrajul video" ptr. ca omoara spiritul jocului ...asa la noi in competitiile de crap ,Scenarita de care sufera multi omoara increderea in arbitrii ,omoara placerea de a concura ,omoara insasi competitia de di-nainte de a incepe !
Mi-am dat cu parerea in calitate de suporter...asa ca nu trebuie sa se supere nimeni !
Poate ca ai dreptate George, dar mai tii minte cate scandaluri si concursuri contestate au fost din cauza arbitrilor? Stii ca se banuia ca au fost crapi eliberati in sac de pastrare si recantariti?

Parerea mea ca ar trebui gasita o solutie pentru propunerea lui Robert ca am scapa de scandaluri si polemici inutile.

Numai bine.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
Robert Nicolae
junior member
Mesaje: 66
Membru din: 14 Noi 2008 20:58
Localitate: AVP
Contact:

Mesaj de Robert Nicolae » 27 Dec 2008 17:51

@Dn.-le George Iorga

Cardurile bancare vin insotite de pin (nu ne face o deosebita placere sa introducem de fiecare data pinul aferent cardului respectiv dar multumim de fiecare data cand le ratacim ca existenta pin.urilor a fost posibila)
Numele utilizatorilor de forum sunt in prevazute cu parole (care se mai si pot uita si iarasi avem parte de un disconfort atunci cand se intampla un astfel de lucru)
Fiecare persoana (individ) este reprezentat de o carte de identitate care la randul ei contine un "cod numeric personal" (nu trebuie sa va readuc aminte cate injuraturi ne trec prin minte atunci cand uitam buletinul acasa si avem mare nevoie de el sau, mai rau, atunci cand acesta a este pierdut)

Lista poate continua f. mult

Toate aceste lucruri reprezinta elemente de siguranta suplimentare care nu fac altceva decat sa ne creeze un anumit grad de sigurantza. Tendintza de fraudare exista la orice pas shi cam in orice domeniu, carpfishingu' nefacand nota discordanta de celelalte domenii din acest punct de vedere!
Ceea ce incerc sa spun este ca sunt multe lucruri care nu ne fac o deosebita placere dar cand vine vorba se sigurantza si de elimiare a incertitudinii putem incerca sa vedem shi partea plina a paharului.

Nu vreau sa par suspect de cine shtie ce "complex de nesiguranta" dar atata timp cat aceasta masura nu implica nici un efort nici financiar shi nici fizic atunci vin si intreb: De ce NU?
Deja renumita fraza: "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpu'!" este pe buzele tuturor atunci cand suspectam o posibila nedreptate.

"Fifa nu accepta "arbitrajul video" ptr. ca omoara spiritul jocului ...asa la noi in competitiile de crap"
Dar le sunt martori tribune intregi!

Prezenta martorilor la cantar nu trebuie vazuta atat de neplacuta daca nu vrem altceva decat o transparetza totala shi o desfasurare a competitiei lipsita de semne de intrebare!
Mai mult decat atat aceasta nu presupune costuri suplimentare in organizare drept pentru care iarasi are un mare ajantaj.
Lacurile intrate in competitie nu sunt lacuri de pescuit viteza (gen Moara Vlasiei) si deplasarea unui membru al unei echipe la standul vecin pretz de 5 min. nu reprezinta un "capat de tzara"
Ideea de selectie presupune eliminarea pescarilor mai putin experimantati shi alegerea acelora care ne pot repezenta cu succes la CM. Calitatile acestor pescari nu trebuie sa exceleze numai in echipa ci shi ca individ. O posibila situatie de prezentari multiple trebuie rezolvata si de unul singur atunci cand situatzia o cere.

Mi-am dat cu parerea in calitate de suporter...asa ca nu trebuie sa se supere nimeni !
Din punctul meu de vedere foarte bine atzi facut si incurajez pe totzi care au ceva de spus sa o faca, de aceea exista acest forum. Cat despre suparare, nici vorba, postul dvs. a fost la obiect shi reprezinta punctul dvs. de vedere!
Aventuri la Pescuit
DE LA PESCARI PENTRU PESCARI

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 27 Dec 2008 18:01

Usor de vorbit de pe margine :evil:
Am urmarit si postarile de pe alt forum, referitoare la acest subiect. Daca exista o suspiciune (pentru ca exista !) de ce sa nu o inlaturam ?
Il felicit pe Robert ca dezvolta subiectul si pe acest forum, in asentimentul sau sunt si eu. In toata relatia mea de prietenie cu oricare din cluburile care si-au exprimat acceptul de a ma inscrie la calificari, mi-e greu sa cred ca unul din ele pune gas o suma (mare) de bani pentru corectitudinea cantaririlor. Sunt curios cum s-ar proceda in cazul unor diferente ("minime" la cantar ) care implica echipa mea si urmatoarea clasata, o echipa a clubului sau, pentru urmatoarea etapa de calificari sau chiar definitivarea acestor calificari. Mai exact care interese le va reprezenta ? poate sustine cineva si demonstra ca e impartial ?!

George si Seba puneti voi jumate/jumate si platiti-mi participarea si inca 1000 + nada si n-am treaba ce hotarati :lol:

Prefer sa "pierd" peste fiindca eu sau colegul suntem la cantar decat sa fiu facut din pix :lol: si daca tot se vrea ca pescarii sa pescuiasca de ce nu se baga arbitri dupa sacii de pastrare sa-i aduca la cantar ? :lol:
Sunt curios ce zice si nea Cornel Serbu :lol:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

oby 1
member
Mesaje: 118
Membru din: 07 Ian 2006 18:24
Localitate: Iasi

Mesaj de oby 1 » 27 Dec 2008 18:38

prezenta la cintar a unui martor sa nu fie ingradita, dar in acelas timp sa nu fie obligat vecinu de stand sa participe(ce te faci daca ai 3 echipe de la acelasi club la 3 standuri consecutive)raspuns(pui pe cineva de la clubul tau sa-i supravegheze non stop, dar fara a afecta desfasurarea concursului, si asta doar daca mai pastrezi sanse, ca daca ai pierdut contactul cu plutonul iti bagi picioarele)
de fapt cred ca e stipulat si in regulamentele fips/cips ca: activitatea de cintarire nu trebuie sa perturbe activitatea de pescuit, deci daca eu ca vecin spun ca nu am timp sa vin ca martor ca "imi refac monturi","scot peste","nadesc"etc, nu ma poate obliga regulamentul sa vin la cintar

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 27 Dec 2008 18:55

pt George Iorga
MesajTrimis: Sam 12 27, 2008 4:43 pm Titlul subiectului:
In echipa de 2, cand participi la calificari ,eu zic ca nu-ti arde decat de pescuit ! Daca iti pleaca partenerul ca martor si incepi sa ai trasatura dupa trasatura ...pai nu-ti bagi ceva in ala care a impus regula cu martoru' ! Daca tot e considerat sport , lasati Arbitrii sa-si faca treaba ! Fifa nu accepta "arbitrajul video" ptr. ca omoara spiritul jocului ...asa la noi in competitiile de crap ,Scenarita de care sufera multi omoara increderea in arbitrii ,omoara placerea de a concura ,omoara insasi competitia de di-nainte de a incepe !
Mi-am dat cu parerea in calitate de suporter...asa ca nu trebuie sa se supere nimeni !


poate din calitate de suporter asa s-ar vedea , dar cind participi parca este altfel : sa-ti dau un exemplu ( "nu spun ca asa se si face" ) pe lista de arbitraj se adauga cifra 1 in fata unei inregistrari a unui ciortan de 3,2 kg si devine 13,2 kg asta dupa o zi sau doua de concurs cind nu mai poti tine seama la cantitatile exacte si... si mai pot continua .

exemplul cu pestele care trage non stop in timpul cintarului , nu tine , oricum in cmpetitii de acest gen rar ambii echipierii pescuiesc simultan , te poti descurca f bine si cu doi pesti simultan in dril.

iulian staicu

iulian staicu

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 27 Dec 2008 18:58

@Robert
M-am leg un pic de fotbal fiindca acolo interesele financiare sunt uriase comparativ cu pescuitul si chiar daca sunt zeci de mii de martori in tribuna , in teren Arbitrul hotaraste si ia decizii de unul singur (se mai consulta si cu tushierii din cand in cand...dar si aia-s tot arbitrii) ! Poate n-am dat cel mai bun exemplu dar personal vad altfel notiunea de a fii arbitru si a arbitra...privind ,intradevar, din afara fenomenului !
@Adi
Iar te supar ,da' sa-mi fie cu iertare,ca nu mai fac ...daca pestele "pierdut" te-ar putea califica ?
@Iulian
Ar insemna ca fiecare sa tina o evidenta paralela ptr. vecinii de stand ...asa se procedeaza ,de obicei ?



Continuarea aici: http://www.crap.ro/forum/phpBB2/mytopic7480-20.html
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Scrie răspuns