Martori la cantar. O masura de siguranta in plus! De ce nu?

Anunturi, detalii desfasurare, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 27 Dec 2008 19:16

George, imi pare rau ca te dezagagesc dar nu reusesti sa ma superi :lol:
Exemplul tau din fotbal nu-si gasest locul aici. In instanta e nevoie de martori nu de gardieni de pe "tusa". Gandeste daca poti investi cateva mii de euro fara sa te intereseze care e drumul lor sau ce viitor iti "asigura" investitia.

@ Iulian
in mod normal cantarul (in cifre) se trece si in litere tocmai pentru a elimina astfel de facaturi. In schimb se pot face altele.
Ultima oară modificat 27 Dec 2008 19:31 de către adi.oprea, modificat 1 dată în total.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 27 Dec 2008 19:31

adi.oprea scrie:George, imi pare rau ca te dezagagesc dar nu reusesti sa ma superi :lol:
Exeplul tau din fotbal nu-si gasest locul aici. In instanta e nevoie de martori nu de gardieni de pe "tusa".
Adi ,ma sperii ...va pregatiti de proces ...ori de meci ? :lol:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 27 Dec 2008 19:47

George Iorga scrie:@Adi
Iar te supar ,da' sa-mi fie cu iertare,ca nu mai fac ...daca pestele "pierdut" te-ar putea califica ?
Ma framanta mai mult gandul ca s-ar putea sa-l prind degeaba decat daca ma poata califica sau nu !
Daca seful tau te-ar plati conform pontajului unde apar 10 ore si tu ai lucrat 200 ce ai spune ? sau daca altul a stat acasa si are ore cat tine sau mai multe ti-ar parea corect ? ca sa dovedesti ca ai lucrat o luna intreaga nu cauti un coleg de serviciu care sa te sustina ? chiar daca e de la alta sectie :))
E mai mult decat corect (dpmdv) sistemul pe echipe de 2 adoptat, dar sunt lucruri care m-ar face sa cred ca suntem cotizanti.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 27 Dec 2008 20:31

@adi oprea

din 2008 intradevar s-a mentionat si greutatea si in cifre si in litere . sunt si alte metode dar nu este cazul . oricum prefer sa ratez pestele decit sa ma faca cu fisa de concurs , mai ales cind particip din placere si nu traiesc din pescuit.

am pierdut locul 1 pt 50 de grame ( cintarul era de tip electronic cu diviziunea din 50 in 50 de grame ) asa ca cred ca este bine de a sufla si in iaurt

o seara buna

is
Ultima oară modificat 27 Dec 2008 20:34 de către iulian, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Re: Martori la cantar. O masura de siguranta in plus! De ce

Mesaj de marius.tim » 27 Dec 2008 20:32

robert.n scrie:@Dn. Oana

In primul rand va doresc un sincer "la multi ani!" Sarbatori fericite, Sanatate si foarte multa impartialitate in pozitia pe care mai nou o ocupati respectiv Presedintele Federatiei Romane de Pescuit la Crap!

Revenind la subiect:

Nu vad de ce ar fi asha o mare problema daca la cantarire ar exista un martor de la o echipa concurenta? Unde este problema de fapt?

Costa bani? NU! (sa plecat de la ideea de a taia toatea costurile pe cat posibil in vederea obtinerii unei taxe minime scontand participarea unui numar mare de echipe)

Este o masura de "sigurantza" in plus? DA!

Ar scadea riscul de suspiciunilor asupra rezultatelor calificarilor? DA!

Onestitatea Arbritilor ar mai putea fi pusa la 'ndoiala? NU!

Reprezinta o abatere de la regulamentul CIPS? NU!


Aceasta masura nici macar nu cred ca ar mai trebuii trecuta printr-un vot al preshedintilor de cluburi ci pur shi simplu implementata.
Chiar nu pot vedea minusurile sau inconvenientzele pe care le-ar putea avea implementarea acestei conditii.
Ma gandesc ca ar fi totusi important sa vedem shi punctul de vedere al presedintilor de cluburi in privintza asta. Banuiesc ca si danshii dorect evitarea pe cat posibil a tuturor "necunoscutelor" care pot aparea pe parcursul calificarilor.
Deasemenea, potentialii participanti la calificari sunt rugati sa posteze parerea acestora visavis de aceasta masura.

Plecand de la premisa ca toata lumea vrea calificari corecte shi detasarea acestora de orice dubii shi incertitudini artunci de ce sa nu implementam shi aceasta prezenta la cantar a martorilor din partea echipelor concurente mai ales ca si regulamentul CIPS o prevede?


Acest post nu se vrea a fi unul tendentios sa a putea fi asociat cu alte interese obscure care vizeaza boicotarea calificarilor de anul acesta sau a organizarii lor. Deasemenea onestitatea Arbitrilor nu este pusa la indoiala prin acest post ci pur si simplu prevede o masura de siguranta (lipsita de costuri sau alte incoveniente) in plus!
Acest post se vrea a fi unul constructiv in vederea obtinerii unui mod foarte corect si lipsit de orice suspiciuni a organizarii calificarilor din 2oo9.

Foarte putini asi dau seama de insemnatatea participarii vecinilor de stand la cintarire.E o naivitate pe care o poti plati scump sa nu existe martori la cintar,mai ales daca echipa ta se afla in lupta directa cu alta, pentru primul loc.O singura virgula din pix, pusa in locul care trebuie si ai pierdut calificarea sau locul intai.Este necesar si corect fata da participanti ca la fiecare cintarire, sa existe un reprezentant de la standul vecin care trebuie sa semneze pe foaia de arbitraj, validand acea cintarire.
Team Select Bait Romania

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 27 Dec 2008 20:50

robert.n scrie: va rog totusi sa postati referitor la subiect shi sa incercati (pe cat posibil) sa evitazi sau la modalitatea anumitor useri de a posta o anumita opinie pe unul sau mai multe forumuri (este dreptul dansilor sa posteze unde doresc shi de cate ori doresc)
Ai inteles total pe dos.
numai de bine

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 27 Dec 2008 21:20

Eu am o alta propunere:de ce sa mai fie platiti arbitrii atata timp cat pot cantarii vecinii? :roll: :lol:

Avatar utilizator
Robert Nicolae
junior member
Mesaje: 66
Membru din: 14 Noi 2008 20:58
Localitate: AVP
Contact:

Mesaj de Robert Nicolae » 28 Dec 2008 01:05

@cipibm

In ideea ca postul dvs. a fost unul serios (iconitele din final nu evidentiaza asta) va pot spune ca prezenta arbitrilor este deasemenea foarte importanta si regulamentul cere acest lucru in mod obligatoriu.
Spre diferenta de prezenta, renumeratia acestora este neimportanta, ma refer strict la suma in sine care nu cred ca e cineva care nu shtie ca acele sume sunt absolut infime comparativ cu aportul persoanelor respective (este totusi un efort fizic de luat in seama). Ideea este ca tentatia este foarte mare.

Martorii la cantar nu sunt acolo ca sa verifice credibiliatea arbitrilor ci din contra sunt acolo spre a ajuta arbitrii prin simplu fapt ca este foarte greu ca cineva sa le mai conteste impartialitatea dupa ce un martor din standul vecin a confirmat cele scrise pe foaia de arbritaj.

Deci indiferent cat vor unii sau altzii sa gaseasca un singur motiv pentru care acesta masura sa nu fie implementata vor constata ca pur si simplu acel motiv nu o sa apara pentru ca aceasta masura nu are dezavantaje!
Daca intr-adevar vreti sa va ridicati anumite semne de intrebare atunci in mod corect intrebarea ar trebuii sa sune ceva de genu: De ce mai exista polemici pe seama acestui lucru cand este foarte clar ca este un lucru benefic tuturor? Concurentilor, Arbitilor, Organizatorilor etc. toata lumea are de cashtigat inclusiv organizarea in sine.

Nu vreau sa dau nume de potentiali arbitrii asupra carora planeaza un mare semn de intrebare pt. ca pur si simplu nu conosc persoanele care vor fi desemnate in acest sens, dar, sa nu uitam ca mai acum cateva zile pe acest forum (si nu numai) un domn arbitru (care a arbitrat pana acum cateva competitzii de gen) ne sugera in mod public ca ar fi dispus sa accepte o anumita "sponsorizare" in vederea participarii acestuia la Calificari. Nu contest calitatile acestui domn referitor la modul acestuia de a arbitra o competitie dar din acest lucru se poate trage o concluzie referitor la renumeratia acestora si gradul de tentatie la care ar putea fi supusi de catre anumite persoane.
Aventuri la Pescuit
DE LA PESCARI PENTRU PESCARI

Petre Iulian-Green Lake
junior member
Mesaje: 64
Membru din: 17 Noi 2008 20:30
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de Petre Iulian-Green Lake » 28 Dec 2008 03:42

cred ca cel mai logic ar fi ca fiecare club care participa se puna la dispozitie un numar de x arbitrii din banii clubului.....pe cine trimite clubul e problema lor.

mie unul nu-mi convine sa parasesc standul la fiecare cantar de 2 ori pt. a participa la cantariri ....de asta sa se ocupe clubul pe care-l reprezint.

ps.macar sa avem voie sa delegam pe cineva din club sa participe la cantariri in locul nostru....

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 28 Dec 2008 08:57

PETRE IULIAN -CARP ZONE scrie:mie unul nu-mi convine sa parasesc standul la fiecare cantar de 2 ori pt. a participa la cantariri ....de asta sa se ocupe clubul pe care-l reprezint.

ps.macar sa avem voie sa delegam pe cineva din club sa participe la cantariri in locul nostru....
Iuliane, in cazul de fata nu prea reprezinti nici un club, clubul doar te inscrie restul e lupta ta pentru tine si la final pentru culorile tricolorului. Nu e concurs intercluburi.
Daca tu ai decide ca altcineva sa semneze pentru tine si sa te reprezinte cred ca ar trebui sa vi cu procura de la notar :lol:
Pacat ca te racoresti sub o umbra a naivitatii.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Scrie răspuns