Martori la cantar. O masura de siguranta in plus! De ce nu?

Anunturi, detalii desfasurare, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 28 Dec 2008 11:46

Aceste discutii apar datorita neincrederii in arbitrii. Insa la fel de adevarat,este ca datorita reducerii costurilor, la concursurile de pana acum,arbitrii au fost mai mult cantaritori de capturi decat arbitrii in sine. Eu consider ca activitatea de arbitraj presupune in primul rand observarea competitiei si abia in al doilea rand consemnarea rezultatelor.Binenteles, pentru asta trebuie sa existe un numar de arbitrii suficienti pentru a se putea realiza acest lucru.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Petre Iulian-Green Lake
junior member
Mesaje: 64
Membru din: 17 Noi 2008 20:30
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de Petre Iulian-Green Lake » 28 Dec 2008 12:54

adi.oprea scrie:
Iuliane, in cazul de fata nu prea reprezinti nici un club, clubul doar te inscrie restul e lupta ta pentru tine si la final pentru culorile tricolorului. Nu e concurs intercluburi.
Daca tu ai decide ca altcineva sa semneze pentru tine si sa te reprezinte cred ca ar trebui sa vi cu procura de la notar :lol:
Pacat ca te racoresti sub o umbra a naivitatii.
------------

depinde de club :D. ...eu unul am incredere intr-un coechipier din familia CARP ZONE ! daca nu am incredere in coechipierii mei din club atunci nu mai am ce cauta in acel club.daca mergi pe banii tai e o problema dar daca esti sponsorizat 100% de club problema dispare :D

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 28 Dec 2008 14:15

Am scris ai pe crapmania, scriu si aici. La majoritatea campionatelor mondiale unde am participat, arbitrii nu erau insotiti de martori si nici noi nu am fost pusi sa asistam la cantaririle altora. Am fost lasati sa facem lucrul ptr care venisem , adica sa pescuim !

Dar, la cantare pot participa alti martori, spectatori, etc. De aceea ar fi bine ca cei care au suspiciuni sa roage un prieten sa asiste la cantariri si s-a rezolvat problema. Nici pescarii nu sunt deranjati cu astfel de pierderi de timp si dorm linistiti si cei sceptici !

Referitor la arbitraj, incercati sa vorbiti la obiect si mai ales daca ati fost acolo, NU DIN POVESTI ! Ca altfel nu iese nimic constructiv..... Ca sa nu mai zic ca majoritate discutiilor le fac cei care nu participa, dar nu au ce face pe acasa...... :oops:

mircioss
new member
Mesaje: 3
Membru din: 28 Dec 2008 18:09

Mesaj de mircioss » 28 Dec 2008 21:10

INCREDIBIL..... :shock: :shock: :shock: 700 de vizualizari din care doar 5-6 ."..PARCA...."ar fi de acord cu prezenta obligatorie a unui vecin de stand la cantarire...e O.K....e normal....e firesc.....pescarii trebuie sa-si faca treaba pentru care au venit la acel concurs...sa prinda peste...aveti dreptate ...DAR NU IN ROMANIA..
Un exemplu (daca ma mai suportati ) am participat la un OPEN la care dupa 24 de ore toata lumea avea 1-2 pesti (toti cantariti cu doi martori ),pe la pranz ..STUPOARE...o echipa pe care nimeni nu o avea in raza vizuala aveau cam 200 kg pe foaia de concurs...dar fara nici un martor (vecin stand)...balacareli si in concurs si dupa "hoti,borfasi..nu le dati banii"asta tipa toata lumea ...ulterior am vizionat o caseta din timpul concursului care demonstra clar ca oamenii chiar prinsesera..dar era tarziu.....nervi...tiganie...nici o glorie..(cu toate ca nimeni de pe podium nu avusese martori la cantar).Am povestit aceste lucruri tocmai pentru a scote in evidenta necesitatea anumitor reguli (aparent contraproductive)
pentru ca nimeni sa nu mai treaca prin astfel de experiente si nu in ultimul rand toata lumea sa aibe sanse egale ,iar rezultatele sa fie lipsite de orice suspiciune.....VA MULTUMESC


PS: rog chibitii sa se abtina..
Mircea Stanciu

Avatar utilizator
Robert Nicolae
junior member
Mesaje: 66
Membru din: 14 Noi 2008 20:58
Localitate: AVP
Contact:

Mesaj de Robert Nicolae » 29 Dec 2008 16:10

Spre diferenta de alti anii, in 2oo9, avem mare nevoie de cat mai multe echipe participante la calificari. Acest lucru a reeshit shi din shedintza cluburilor shi in urma "gustului amar" de anul trecut care multi inca-l mai resimt.
Participarea unui numar mare de echipe aparent este incurajata de o taxa (zic eu) acceptabila respectiv 500E/echipa. Aceasta taxa "modica" nu poate fi singurul "avantaj" care il contine aceasta oferta (pt. ca este totusi o oferta)
In afara de taxa trebuie stabilit shi "mediul" ideal de desfashurare a calificarilor prin implementarea anumitor regului care prevad eliminarea tuturor suspiciunilor, semnelor de intrebare shi incertitudinilor.

"Pescarul trebuie sa pescuiasca si atat!" Foarte Corect! (De unde shi vine ... "pescar") Dar oare in timp ce pescuieshte nu cumva in afara de variabilele pescuitului in sine mai apar cateva pe care nu le poate controla respectiv corectitudinea cifrelor trecute pe foile de arbritaj la echipele concurente? Nici in aceasta situatzie nu se rezuma doar la pescuit ci mai are cateva enigme de descifrat, care evident iarasi nu au nimic in comun cu pescuitul.
Ce sai faci... sunt lucruri de care totzi dintre noi ne-am lovit shi nu mai vrem sa avem de a face cu ele. Vrem doar sa pescuim si atat. Pentru asta ne.am pregatit, pentru asta suntem acolo. Ei bine timpul si alte competitzii cu rezultate "dubioase" au dovetit ca nu se poate!
Ar trebuii sa devenim un soi de "pescari Justitziari"? NU! Dar nici nu trebuie sa ne aruncam cu capul inainte doar ca aveam de a face cu o taxa de participare acceptabila! Trebuiesc intrunite toate conditiile pe care "un produs" ni le poate oferii!
Nu putem cumpara "un produs" doar ca are un ambalaj frumos shi un pretz bun. Suntem in 2oo9 am invatzat sa vedem dincolo de imagine, dincolo de ambalaj, trebuie sa shtim pe ce dam banii chiar daca pretzul nu implica eforturi financiare enorme!!!
Atragerea a cat mai multe echipe in campionatul intern trebuie facuta cu o oferta buna repectiv cu un pretz bun dar si cu un mediu ideal de desfasurare a acestuia. Daca se ajunge la concluzia ca prezenta martorilor din standuri vecine la cantar nu face altceva decat sa ingradeasca pescarul si drepturile acestuia atunci, alta propunere la fel de buna shi corecta din acest punct de vedere este bine venita. Nu mai putem servii "arbitrii suverani shi dincolo de orice suspiciune" (sunt doar oameni, pot greshii!)

Acei "cei care nu participa, dar nu au ce face pe acasa...... " trebuiesc tentati sa participe si nu descurajati cu fraze de acest gen, trebuiesc incurajati sa se inscrie in cluburi iar aceste la randul lor (prin reprezentantzii lor repectiv presedinti) sa le apare interesele si parerile in sedintzele Federatiei!
Aventuri la Pescuit
DE LA PESCARI PENTRU PESCARI

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 29 Dec 2008 18:48

Robert in mare parte iti dau dreptate. O singura remarca am de facut in legatura cu martorii la cantar...intr-un campionat national, un concurs in care sunt puse la incercare talentul, iscusinta, experienta, rezistenta fizica si psihica, rabdarea, tactica si de ce nu bulanul unor echipe formate din doi oameni, este posibil ca tocmai din dorinta de a pastra corectitudinea competitiei, prin obligativitatea prezentarii unui pescar din echipa vecina la cantar...sa se genereze un mare dezechilibru atunci cand esti obligat sa pierzi timp facand un cantar la vecini iar la tine pestele este pe patul de nada si toata pregatirea strategia si experienta ta sunt date peste cap de repetate iesiri din stand pentru cantar la vecini in momentele cele mai nepotrivite. Si am impresia ca stii foarte bine ce inseamna 2 ore cu pestele pe pat in economia unei partide de 24 de ore...

Solutia din punctul meu de vedere este ca pe langa comisia de arbirtrii delegati de federatie, sa existe si cate un arbitru (sau chiar 2) delegat de fiecare club care a inscris echipe la start. Acesti arbitri (delegati ai cluburilor) sunt garantii respectarii regulamentului fara abateri pentru ca evident vor fi interesati in a apara echipele clubului lor. Sigur ca e un pic de cretinism si destul de hilar sa vina o comisie de 7-8 arbitrii la cantar, dar suntem romani si stim sa facem haz din asta, mai ales ca ne protejam de furatul caciulii. Nu stiu cine a furat si cat in alte competitii (sau poate am o idee :oops: ) dar importanta este senzatia de siguranta pe care acest campionat national trebuie sa o asigure celor inscrisi pe banii lor. Poate ca lucrurile ar merge foarte bine si fara martori ...dar senzatia de siguranta nu va fi aceeasi, suspiciunile vor exista...si atunci? stimabili organizatori de ce sa nu protejati competitia de astfel de vorbe urate la final prin adoptarea unei solutii de siguranta cum este cea a arbitrilor delegati de cluburi (pe post de martori).

Andrei I.
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 29 Dec 2008 19:19

prea multa patima, prea multa aprofundare a unui subiect care a fost deja votat si prea multe comparatii cu fotbalul si cu, comertul, ca sa nu mai spun de povestea denaturata a unui concurs care nici macar n-a fost open.

nu va mai stofocati atat, mai bine gasiti-va pe cineva care sa va ajute la cantarire, iar daca aveti incredere in arbitrul venit din partea clubului care va inscris, atunci cu atat mai bine

in consecinta, parerea mea este ca organizarea calificarilor pt. cm nu este o oferta, ci o invitatie facuta unor sportivi si nu unor cumparatori, d-aia nici macar nu are ambalaj ... e la vedere :lol:

Scrie răspuns