Scrisoarea lui Mihai Bendeac

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Scrisoarea lui Mihai Bendeac

Mesaj de maiden » 07 Ian 2010 10:53

Scrisoarea lui Mihai Bendeac


Ante-scriptum - Vineri seara am oprit la o benzinarie ca sa alimentez scuterul (folosesc rar in perioada asta "decaportabila" caci cu motoreta e mai simpla viata in oras). Pun eu 3 litri fara plumb si intru sa platesc. In fata mea, o doamna. Achita. Scot si eu banii din buzunar si n-apuc sa-i intind ca in incinta patrunde val-vartej un cocalar la vreo 40 de ani. Tricou Adidas, bermude Adidas,papuci Adidas, sapca Adidas, creier Adidas.
- Cine p..a mea si-a lasat motoreta aia la pompa ca a incurcat tot acolo?!"
- Eu. Dar de ce am incurcat?!" (Ma recunoaste dar dupa 3 secunde de pauza se decide sa nu lase garda).
- Pai de ce-ai lasat-o acolo?!
- Pai unde s-o las? Daca eram cu masina, unde o lasam pana achitam benzina?!
Benzinarul intervine si el:
- Cu ce a incurcat domnule?!Plateste si pleaca
- Pai ce p..a mea baaaaa!!! Am ajuns sa stau ca prostu' dupa o motoreta?!
Eu zic: Pai cine va pune? Stati ca desteptu'...
- Ma iei la misto?! Ce p..a mea!!!"
Ies afara. Masina ghertoiului,un BMW X6, era parcat la 3 milimetri de scuter. Zice : - Poate mi-o zgarii.
Nu i-am zgariat-o. Am plecat si m-am oprit dupa 200 de metri. Am tras pe dreapta si am plans protejat de casca.
Da! recunosc! Am plans! Am plans pentru ca mi-am imaginat ce s-ar fi intamplat daca as fi fost un roman obisnuit
si nu "vedeta" de la televizor. M-ar fi omorat? Am plans pentru ca astia vor ajunge atat de multi incat ne vor ingropa. Am plans pentru ca pe ala nu-l va intreba nimeni din ce bani si-a luat BMW-ul.
Am plans de ciuda ca ne vor strivi visele. Am plans pentru frate-meu care are nesansa de a creste langa ei.
Am plans pentru ca am ajuns la decizia de a nu avea copii vreodata caci nu vreau sa traiasca in lumea astora.
Caci lumea va fi a lor! Nu va mintiti! Nu va amagiti! Va fi lumea lui Salam si a lui Guta! Lumea camatarilor,
smenarilor,manelistilor, cocalarilor, burtosilor, nesimtitilor. Pentru ca nevestele si gagicile astora sunt mereu gravide!
Pentru ca fiecare au cate 4-5 copii.
Apoi m-am revoltat! Si m-am gandit ce mult mi-as dori sa am pistol legal,cu permis, si de cate ori se intampla sa dau peste un
animal ca asta sa trec pe langa el si sa-l injur in soapta de mama. El va lua foc si ma va lovi. Eu scot pistolul si poc!
Direct in cap!Legitima aparare.Cat despre faptul ca astia fac copii, cu regret va spun ca usor-usor devin extremist
in cel mai dur sens al termenului...
Dragi cocalari, ati castigat. Coi si ai vostri v-ati fu..t nevestele prost (caci numai prost puteti) si iata ca samanta voastra mizerabila da rod.
Ne acaparati. Ati reusit sa va "educati" progeniturile hidoase in spiritul kitch-ului, mitocaniei, nesimtirii, manelismului infect...
Felicitari! Romania e pe cale sa devina a voastra. Dar atata timp cat inca mai putem si noi respira/vorbi/privi, dati-ne voie sa radem de voi.
Dati-ne voie sa va ironizam. Nu va fie teama. Sunteti pe drumul cel bun si in curand veti ajunge indeajuns de puternici incat sa-i luati pe astia ca mine si sa-i dati la lei.
Pana atunci insa...
- Cojile de la semintele scuipate pe asfalt nu dau rod. Nu incoltesc! Va jur! Stiu ca voi nu ati prea mers pe la scoala dar
credeti-ma pe cuvant ca am facut biologie in liceu. N-o sa creasca niciodata floare sau bostan din ciment. Asa ca folositi un cornet.
- Daca folositi cornet (putin probabil) va imploram sa rupeti foi din "Manele magazin" ca Marin Preda si Eminescu n-au nicio vina.
- Tricoul mulat se poarta pe un corp perfect. Stiu ca in lumea voastra perfect inseamna atat mers la sala si inghitit steroizi cu pumnu' ca ghiolbanu cat si burta de bere si ceafa plina de slana. Noi insa ne facem datoria...
- Nu ne deranjeaza ca ascultati manele atata timp cat "ascultati" nu se transforma in "ascultam". Orice aparat de redat
muzica are un buton pe care scrie volum...
- Stiu ca banii sunt singurul vostru Dumnezeu si daca ai bani esti "de valoare" dar exista niste chestii de noi le platim si
ele se numesc impozite la stat. Stiu ca un manelist de-al vostru ii face "printesei lui" inmormantare de 50 de mii de euro
fara sa-l intrebe cineva despre provenienta banilor dar daca reprezentatntii vostri conduc finantele, politia si justitia din Rromania,puneti-ne si noua o vorba buna... Multumim anticipat.
- Va rugam mult sa nu mai filmati videoclipuri la opera. Noi v-am dat televiziunile, lasati-ne la schimb opera si teatrele!
- "De puta madre" inseamna "##### matii". Ne bucuram ca majoritatea purtati tricouri cu aceasta sintagma. Inseamna ca mesajul nostru a razbatut pana la voi.
- Ne aratam realmente ingrijorati de aceasta cumplita molima care a cuprins intreaga comunitate cocalareasca si anume foto fobia. Stim ca medicii nu sunt de-ai vostri ca nah, au facut scoala multa ai dracu' tocilari,dar puteti apela cu incredere. Probabil e ingrozitor sa fii nevoit sa porti ochelarii de soare si-n baie...
- Suntem incantati ca ati invatat sa folositi programe gen "Photo shop". Nimic nu e mai frumos decat sa vezi o minune carliontata, in rochie de leopard si 5 kile de aur pe prima pagine din "The sun". Si suntem incantati ca in pozele de Hi5 va inconjurati de stelute, brizbrizuri...
- Faptul ca reusiti sa manevrati cate 3 telefoane mobile in acelasi timp este o calitate demna de homo sapiens. Deci iata ca teoria lui Darwin se sustine...
- Pantofii cu botul ridicat semnifica ceva religios? Sau e chestie de potenta?
- Tunningul cu evacuare zgomotoasa si parasolar cu mesaj nu e foarte indicat. Stim ca trebuie si cocalarul sarac sa aiba o ocupatie dar...
- Apreciem faptul ca mergeti toti pe scutere fara casca! Ne dati sperante...Dar va atragem atentia ca atunci cand pe
un motor sau pe o motoreta sau pe o bicicleta sau pe un scuter se afla un el si o ea dintre care el are casca si ea nu, se traduce prin : "Mori fa in mortii ma-tii!"
Ma rog... Asta nu le deranjeaza pe femeile din Romania intrucat aceasta atitudine reprezinta o normalitate in relatia dintre sexe in tara noastra.
Ar mai fi multe de spus dar daca ai parcurs aceasta "scrisoare" inseamna ca deja ai citit de doua ori mai mult decat toata familia ta in intreaga ei existenta. Nu vreau sa te obosesc.

Ne vedem la mall,

Cu drag,

Mihai Bendeac.
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 07 Ian 2010 11:07

bendeac e pesimist, le vine vremea si la ciori
nu mai departe decat acum 70 de ani ii atarnau in carligele de la macelarii
lumea a crezut ca nu o sa cada comunismul niciodata, ca ceausescu e de neclintit etc, si tot s-au daramat
le vine timpul la toate
eu sunt pregatit....

sa vad ce o sa se intample, desigur
nu ma acuzati de rasism :lol:

una peste alta bendeac sa zica mersi ca nu era pe afara afara si nu a dat de vreo 2 negrii care sa-i ia banii si sa-l si.... cum se zicea in limbaj popular ?

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 07 Ian 2010 11:34

Sa vedem...a zis orbu'.. Si eu sper sa ai dreptate...sa apucam vremuri mai bune, daca nu ne-or asimila si pe noi...ca la cum se inmultzesc !!! Nu-i rasism Dane, e adevarat ce zici, asta se intampla ! una peste alta, Bendeac a punctat bine...si mai e de discutat...asa cum spune tot el...

Un an mai bun si mai linishtit va doresc :bere: !!
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 07 Ian 2010 11:44

Vine vremea la toate insa la noi se pare ca dureaza mai mult. Avem inca nevoie de cateva generatii pentru a simti cu adevarat o schimbare.
Nu sunt in masura sa discut despre comunism, aveam 8 ani la revolutie, insa ma amagesc singur sperand in miracole odata cu generatia mea sau altele apropiate ca varsta. Cred ca nu iau in seama un proverb: ce se naste din pisica, soarece mananca.
Si totusi pana la urma urmei cine e de vina? Parintii influenti sau copii crescuti fara grija zilei de maine, a responsabilitatii si mai ales a respectului?

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 07 Ian 2010 12:40

Iliescu e de vina !!! :lol: ...ca ne-a tinut in kkt inca 16 ani dupa '89 in loc sa ne ridicam in picioare si sa stam drepti in UE ! Romanes sunt genul ultra oportunist , au gasit cararea libera la granita...nu se lasa pana nu sparg Europa ! Nu stiu ce inseamna munca dar f_t tot ce prind...masini , femei ,tutun ,alcool , pana transpira si put de-i latra toti cainii de pe strada ! Am in zona blocuri pline de "Italieni"...n-au apa ,n-au gaz ,n-au curent ,isi arunca gunoiul pe geam , isi fac nevoile pe casa scarii ,fac focul din tocul geamurilor si pun o patura in loc de usa...dar au afara masina inmatriculata in Roma !...ptr. care au "muncit" o ora ...in casa unuia ...si care costa 500 euro la depozit ,motiv ptr. care i-au pus un anunt de vanzare :Ieftin ,Urgent ,Pomana , Doar - 2500 euro !!!...ptr. ca de' , ei au de 5 ori mai multe perechi de coa_e si daca nu le canta Salam si cu Minune li-i se ofilesc podoabele iar numele de VanDame ,Bruce Lee ,Superma ,si alti eroi ai neamului ,nu se mai justifica !...hai Sictir ba !!! :evil:
P.S
Pacat ca nu vine Madona mai des in Roamania ... :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

alex24
senior member
Mesaje: 401
Membru din: 29 Ian 2009 14:58
Localitate: bucuresti

Mesaj de alex24 » 07 Ian 2010 13:20

Pacat ca nu vine Madona mai des in Roamania ...



tare rau vorba asta saracii nu stiau de ce "ii aplauda "lumea :mrgreen: :mrgreen: :!: :!:

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 07 Ian 2010 13:21

Cocalari...the next generation... :lol:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

alex24
senior member
Mesaje: 401
Membru din: 29 Ian 2009 14:58
Localitate: bucuresti

Mesaj de alex24 » 07 Ian 2010 13:40

:evil: :evil: acum 3 ani aveam o dacie batraneasca din 92 o conduceam eu linistit pe o straduta cand la un moment dat din fata vine un mercedes cls dela de consuma 20-25 %opreste pe mijlocul strazii si vb cu alti colorati am stat eu de baiat bun 2 min aprox si dupa am facut cea mai mare gresala din viata mea :shock: i-am dat flash si l-am clacsonat mai sta un miminut timp in care imi tot arata sa ma dau in spate ca el nu are loc , am dat cand a ajuns in dreptul meu lasa geamul jos (era vara ,eu le aveam deschise ) si scoate mana pe geam CU UN PISTOL
CE E PRIETENE UNDE TE GRABESTI ? VEZI USOR CA POATE NU MAI AJUNGI :roll:
era un tigan de maxim 25 de ani
romania leand of chose :evil:

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 07 Ian 2010 14:11

Nu este rasism Dane. Ar putea fi un fel de rasism selectiv.
Deranjeaza si f tare zbieratorii astia, needucati, nespalati, prost crescuti y fatati fara numar.
Pe aici pe afara suntem facuti de rusine si asta in ultimul hal.
Care deschide gura e numit imediat xenofob desi si asta poate fi si pe buna dreptate clasist si selectiv.
De vina suntem toti dar in mod special politicienii cu miros a naftalina deghizati in armani.
Intre xenofob si rasist vom deveni, din ce in ce mai mult, mizantropi si fara vina noastra.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 07 Ian 2010 15:03

Fute'n haripa Antonescule.....nu puteai si tu sa traiestii 800 de ani ca Matusalem? :evil:
no comment......

Scrie răspuns