VIRUSI SITE APCR

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de florynel » 17 Iun 2008 08:17


matei1971 scrie:
folositi NOD32 este f bun si se upgradeaza zilnic de cateva ori. sau Bitdefender. Eu acasa folosesc Nod32 cu firewall Zone Alarm si nu mai am nici o problema de cativa ani!
Cea mai buna varianta.Puteti folosi si antivirusul de la Zone alarm, e destul de bun.Vladut virusul putea fi pus pe site numai daca cineva a reusit sa sparga serverul pe care gazduiti siteul, sau poate s-a virusat serverul din greseala.Varianta cu hackuirea serverului e plauzibila, se poate dar mai greu.
Eventual incercati sa schimbati serverul pe care gazduiti siteul.Sunt desatule firme serioase care ofera servicii foarte bune pe gazduire/securitate si asa scapati de probleme.Accesez zilnic siteul APCR si de acasa si de la servici , m-a atentionat nod-ul ca e virusat siteul, l-a blocat si nu m-am infectat.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: VIRUSI SITE APCR

Mesaj de Dan Cotelici » 17 Iun 2008 08:47

vladut mateianu scrie: Principali suspecti : cotelici dan si v. oana. :oops:
"Stirea saptamanii" cu vladut mateianu!!!!

"Dupa ce a descoperit intr-un lac din Ungaria scoica cu buza verde iata ca renumitul vladut mateianu il descopera ACUM pe cel mai periculos hacker!"
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Eu..Suspect?Hacker? :lol: Tare de tot!PARANOIA LA MAXIM :!:
Recunosc!!!!!Am incercat sa te inoculez cu virusul bunului simt dar te-ai dovedit imun.Nu inteleg de ce vrei sa transformi si acest site intr-un tabloid.Te doare ratingul?
Cum iti permiti mai sa lansezi astfel de afirmatii? :evil:
Ai impresia ca nu mai pot sa dorm de grija "site-ului" tau? :lol:
Oricum, bine nu-ti este din moment ce tot ce ti se'ntampla rau e din vina altora.Chiar crezi ca te mai ia cineva in serios?
Ultima oară modificat 17 Iun 2008 08:55 de către Dan Cotelici, modificat 1 dată în total.
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 17 Iun 2008 08:52

@florynel,

Despre NAV ce parere ai?
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 17 Iun 2008 09:00

@vm
Observ ca desi mi-ai luat dreptul de a scrie pe site-ul crap....a continui sa te iei acolo de mine.Te bazezi pe faptul ca nu-ti pot raspunde.
Asta nu dovedeste decat lipsa de barbatie. :lol:
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de florynel » 17 Iun 2008 10:27

Sincer Norton Antivirusul m-a cam dezamagit.Sunt administrator peste vreo 10 retele de calculatoare si sincer l-am folosit numai acum vreo 3-4 ani.Mi se pare greoi, consuma multa memorie interna si nici nu-si face treaba ca alti antivirusi gen cei enumerati mai sus.Ti-as recomanda Nod32 sau Zone Alarm.Nu am avut probleme cu ele pana acum si din punct de vedere al resurselor pot spune ca nu consuma atatea resurse ca NAV sau BitDefender.

Oricum nici un antivirus cu toate updateurile din lume nu-si face treaba 100%.Mai scapa cate un virususel. :D .Pentru o protectie si mai buna e indicat sa-ti faci updateurile la windows.Asta in cazul in care folosesti un windows cu licenta.Daca folosesti un windows fara licenta nu te-as sfatui sa-i faci updateuri, pentru ca se instaleaza un update care vede ca nu ai windowsul cu licenta si o sa-ti expire.
Ultima oară modificat 17 Iun 2008 10:32 de către florynel, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 17 Iun 2008 10:30

florynel scrie:Sincer Norton Antivirusul m-a cam dezamagit.Sunt administrator peste vreo 10 retele de calculatoare si sincer l-am folosit numai acum vreo 3-4 ani.Mi se pare greoi, consuma multa memorie interna si nici nu-si face treaba ca alti antivirusi gen cei enumerati mai sus.Ti-as recomanda Nod32 sau Zone Alarm.Nu am avut probleme cu ele pana acum si din punct de vedere al resurselor pot spune ca nu consuma atatea resurse ca NAV sau BitDefender.
OK, dar m-a anuntat cand au aparut problemele cu virusi pe crap mania si a blocat accesul. Cred ca nu "l-am luat"...
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de florynel » 17 Iun 2008 10:34

Si pe mine m-a anuntat Nod-ul de virus si l-a blocat.Am dat dupa aceea o scanare si nu eram infectat.Nu zic ca nu e bun NAV.Zic doar ca mananca multe resurse si sunt altele care fac treaba mai bine decat NAV si consuma si mai putine resurse.

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 17 Iun 2008 10:47

Ce virus e?
De ce oare ne-a dat Dumnezeu suficienta minte ca sa ne putem da seama ca suntem singurii in plus pe acest Pamant?

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 17 Iun 2008 10:54

conteaza foarte mult,mai ales in cazul virusilor noi, momentul in care este introdus in definitiile de virusi de catre compania respectiva.De exemplu la servici avem Symantec, versiunea Corporate dar un virus a fost introdus in definitii abia dupa 4 luni de la aparitie,in tot acest timp el raspandindu-se linistit in reteaua noastra.Norocul nostru ca a fost un virus "pasnic" ca altfel cred ca aveam mult mai mult timp de pescuit :D .
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de florynel » 17 Iun 2008 10:57

CAnd l-am detectat nu era un virus....era un trojan.Acesta se instaleaza la accesarea siteului, exploateaza o vulnerabilitate a sistemului de operare si asa stie ce virusi/spyware sau alte ##### sa instaleze in sistem.

Închis