VIRUSI SITE APCR

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 17 Iun 2008 12:17

AVG 8.0 ,Kaspersky 7.0 si NoD32 3.0 fac fata cu succes pana acum ! Tot ce n-au putut dezinfecta a fost mutat (blocat) in Carantina si a fost sters manual.
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 17 Iun 2008 16:41

pentru cei care nu au un antivirus mai recent pot descarca versiunea trial pentru kasperky de pe site-ul oficial
http://www.kaspersky.com/trials

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 17 Iun 2008 17:14

Din pacate momentan va rog sa nu mai accesati siteul APCR pana nu rezolvam problema...inca nu am "rezolvat" virusul !
Lucreaza 2 baieti la aceasta problema, va rog sa-mi recomandati un server sigur din Romania unde sa-l mutam...

@cotelici

tu ai ce ai cu mine, dar cu pescarii ce ai avut de le-ai distrus calculatoarele ? Atentie, cine se scuza SE ACUZA !
Dar trebuie sa recunosc, pe linie de calculatoare esti bun.... :roll:

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de florynel » 17 Iun 2008 17:54

Vladut eu am 2 siteuri gazduite la http://www.elvsoft.com/ .Pana acum nu am avut nici un fel de probleme cu ei.Astfel de firme raspund daca cineva le sparge serverul si siteurile clientilor sunt afectate de chestia asta.

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 17 Iun 2008 19:23

vladut mateianu scrie:Din pacate momentan va rog sa nu mai accesati siteul APCR pana nu rezolvam problema...inca nu am "rezolvat" virusul !
Lucreaza 2 baieti la aceasta problema, va rog sa-mi recomandati un server sigur din Romania unde sa-l mutam...
din ce am observat , cred ca din codul site-ului crapmania ar trebui sa dispara tot ce tine de :

Cod: Selectaţi tot

<script src="http://google-stats.org/tracking/urchin.js" type="text/javascript"></script>
pentru ca google-stats.or g este :
Reported Attack Site!
This web site at google-stats.org has been reported as an attack site and has been blocked based on your security preferences.



Attack sites try to install programs that steal private information, use your computer to attack others, or damage your system.

Some attack sites intentionally distribute harmful software, but many are compromised without the knowledge or permission of their owners.


dezibel media ..cei care au facut site-ul se pare ca nu prea ii intereseaza vulnerabilitatile cms-ului pe care l-au folosit pentru realizarea site-ului.
cred ca e vorba ori de un exploit sau pur si simplu un binevoitor care avea accesul ca admin v-a modificat cateva chestii din cod
pentru gazduire recomand webfactor.ro

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 17 Iun 2008 22:27

Pe langa antivirus+firewall renuntati la Internet Explorer.Folositi Firefox sau Opera si viata voastra virtuala va fi mult mai usoara

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 18 Iun 2008 09:00

vladut mateianu scrie: @cotelici
tu ai ce ai cu mine, dar cu pescarii ce ai avut de le-ai distrus calculatoarele ? Atentie, cine se scuza SE ACUZA !
Dar trebuie sa recunosc, pe linie de calculatoare esti bun.... :roll:
Invata si tu de la cei care se pricepb si ti-au explicat ce s-a intamplat.
Cauta in gradina ta.Cartita sau nepriceputii. :lol:
PS.
Ieri pisica neagra din vecini a fatat un catel rosu.Pe tine te suspectez. :lol:
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 18 Iun 2008 09:13

Multumesc tuturor ptr sfaturi, voi tine cont...
Momentan cautam o noua gazda ptr site, din Romania....
Va tin la curent si va voi anunta cand vom remedia situatia.
Inca o data, multumesc ! ;-)

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 18 Iun 2008 17:43

...pai e vorba de o munca de 10 minute sa dezinstalezi mod-ul(sau componenta ) care face analiza traficului si care nu are nici o legatura cu google, sau sa faci curatenie in template .nu aveti un back-up al bazei de date de dinainte de problema asta ?
oricum trebui sa schimbati site-ul pentru ca e bazat pe mambo (care a devenit joomla intre timp) si nu mai are suport.
cred ca il suspectezi degeaba pe dan c. ; chiar crezi ca e in stare ? uita-te la site-ul lui si o sa vezi ca e cam "dereglat" :lol:

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 19 Iun 2008 08:26

sergiu_q scrie:.. uita-te la site-ul lui si o sa vezi ca e cam "dereglat" :lol:
:lol:
Second BEST is FIRST loser

Închis