navomodel-nevoie sau dorinta?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

claudiu77
member
Mesaje: 209
Membru din: 11 Feb 2008 21:16
Localitate: sibiu

Mesaj de claudiu77 » 01 Feb 2009 14:07

maiden scrie:Nene, navomodelul nu te face mai pescar!! Si cu asta am spus tot!!
de acord ;-) 10 puncte!
CS Ovidius

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 01 Feb 2009 14:22

Si eu sunt de acord... cu amendamentul ca totusi daca-ti permiti un navomodel esti mai pregatit sa faci fata anumitor situatii.
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 01 Feb 2009 16:10

maiden,claudiu
Intentionat nu am pus chestionar in topic !!!!!! Eurovisionul s-a terminat si nici taxa n-am pus!
;-)
parerile conteaza,dar daca au si argumente!
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 01 Feb 2009 16:15

maiden scrie:Nene, navomodelul nu te face mai pescar!! Si cu asta am spus tot!!
ce-ntelegi prin "mai pescar" ????

eu cred ca nu a aparut navomodelul pentru a face pe cineva mai mult sau mai putin pescar...asta ti-o dau natura si experienta...navomodelul, asa ca multe alte scule de pescuit a aparut din necesitatea de a prinde mai mult si mai usor pestele si cu asta inca n-am spus decat foarte putin ;-)

Avatar utilizator
firu.cristi
member
Mesaje: 113
Membru din: 13 Noi 2008 18:59
Localitate: BRASOV

Mesaj de firu.cristi » 01 Feb 2009 17:24

@ alex_mures
[quote="alex_mures"]aici sigur vei gasi...
http://www.sipcarp.ro/magazin/index.php?cPath=82_79
uita-te un pic aici: afish - sonare si navomodele
(:-( nu stiu sa atasez linkuri). eu la rachetele alea ma refeream; cele pe care le lansezi si se deschid singure dupa 45 secunde. daca are cineva rog sa-mi spuna parerea lui despre ele.
@ radu_35
un navomodel ca cel de pe adresa de sus mi-as dori fie doar pt a ma juca cu el in asteptarea "marii capturi" :-? :-? :-?

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 01 Feb 2009 18:02

[quote="cornelserbu"][quote="maiden"]Nene, navomodelul nu te face mai pescar!! Si cu asta am spus tot!![/quote]

ce-ntelegi prin "mai pescar" ????

eu cred ca nu a aparut navomodelul pentru a face pe cineva mai mult sau mai putin pescar...asta ti-o dau natura si experienta...navomodelul, asa ca multe alte scule de pescuit a aparut din necesitatea de a prinde mai mult si mai usor pestele si cu asta inca n-am spus decat foarte putin ;-)[/quote]



Prima data sesizezi necesitatea/nevoia, dupa aia te scobesti in buzunare si in functie de ce gasesti te decizi daca:
1.Poti sa raspunzi acestei necesitati :D
2.Continui sa o recunosti necesitatea dar o muti temporar in magazia de dorinte :roll:
3.Negi existenta ei si declari ca-i doar o iluzie.Ti s-a parut! Nu exista! :evil:
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
sorin_s
senior member
Mesaje: 498
Membru din: 03 Ian 2009 15:19
Localitate: timisoara

Mesaj de sorin_s » 01 Feb 2009 19:26

Sti ce inteleg eu prin "mai pescar"?
sa fi capabil sa iti momesti locul la punc fix si sa lamsezi momeala tot acolo unde ai nadit!!!!!!!!!! ;-) ;-)
Personal nu am nimic cu cei cu barcute in afara faptului ca multi au un aer de superioritate fata de celati care isi rup betele si spinarea sa arunce cat mai departe si care in general nu prind atata peste cat prind ei! :evil: :evil:
da vreau sa iti zic ca exista si meseriasi de astia cu barci care fara ele sunt pe langa pescuit!!!!!!!! :evil: :evil:
Uite un exemplu pe propria piele!(si am mai vazut si alte faze)
un vecin de stand avea navomodel (nu ceva foarte scump) l scapat din raza si sa apucat sa pescuiasca de pe mal.Pana aici nimic ciudat! dar vreau sa iti spun ca in loc sa prinda peste mi-a prins mie 3 fire din 4 cu cate pescuiam!!!!!!!!!! :evil: :evil: de asta ce mai zici?????
si de vro 4 ori a dat peste mine! :evil: :evil:
DECI poti sa il numesti pescar?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 02 Feb 2009 21:23

a generaliza in umbra unor frustrari inseamna ca intelegi foarte putin...pacat!

Avatar utilizator
sorin_s
senior member
Mesaje: 498
Membru din: 03 Ian 2009 15:19
Localitate: timisoara

Mesaj de sorin_s » 02 Feb 2009 22:07

cornelserbu scrie:a generaliza in umbra unor frustrari inseamna ca intelegi foarte putin...pacat!
de ce zici ca generalizez?
era vb de ezpresia "cine e mai pescar" si am dat un exemplu!
dar atitudinea de mari pescari a unor persoane cu barci sa sti ca sincer mu mi se pare corecta ! :roll:

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 03 Feb 2009 00:08

avand in vedere ca, cel mai probabil, situatia asta e o exceptie, nu vad de ca ar deranja pe ceilalti pescari care nu detin navomodel
nici eu nu imi permit asa ceva, dar oricum nu m-ar face mai pescar. merg pe balta din placere, nu sa concurez la capitolul arsenal cu cei din jurul meu.

Scrie răspuns