SA DEFINIM "MARE PESCAR DE CRAP"

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 24 Oct 2005 22:05

@carprom

daca vrei sa te distrezi, tradu din nou din engleza in germana ce ai postat, sa vezi ce diferenta de formulare o sa obtzii.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 25 Oct 2005 00:31

n-are nici o vina carprom. programul e de vina. traduce cuvintele "asa cum sunt" si nu stie sa le aranjeze dupa gramatica engleza :lol:
greu, le mai sucesti, le mai invartesti si se intelege ceva...
ce-asi vrea sa scriu si eu in germana :oops: :lol: :lol: :oops: istoria unei asa capturi...
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 25 Oct 2005 00:56

Cred ca, pentru a defini mare pescar de crap trebuie mai intai sa stabilim, macar la nivel teoretic, sistemul de referinta, sau daca doriti, criteriile. Moment in care, inevitabil, ajungem in impas, deoarece, oricat de mult ne-am chinui, perceptiile noastre sunt complet diferite (dupa cum se vede in cele scrise pana acum). Uite eu, de exemplu, consider ca Kevin Knight este un mare pescar. De ce? Pentru ca atunci cand am avut intrebari despre Active 8 a avut rabdare si mi-a raspuns la scrisori, chestie care m-a dat pur si simplu pe spate! Dar, precum se vede, sistemul de referinta este extrem de subiectiv. Despre altii citesc, aud sau (mai rar) vad. Ce inteleg? Ce pot! Merit eu sa evaluez? Nu cumva mi-as depasi cu mult conditia (actuala sau aspirationala, irelevant)?

Tentatia de a urma un curent la moda e mare. Reflexul de a asculta si respecta opinii ce contravin perceptiilor noastre nu este inca prezent, nu stiu daca din pacate sau din fericire. Interesele comerciale ce graviteaza in jurul pescuitului sunt, cel putin la nivel global, cum sa spun cat mai delicat, dominante. Pescuitul este, din fericire, departe de a fi o stiinta exacta, de aceea nu stiu daca are vreo relevanta cine si de cand este "mare pescar de crap". Cui ar folosi?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 25 Oct 2005 07:39

Vali Vesa scrie: ce-asi vrea sa scriu si eu in germana :oops: :lol: :lol: :oops: istoria unei asa capturi...
Vali, prindeo si eu tio traduc :lol:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 25 Oct 2005 21:00

Corecta patabum teoria cu "curentul la moda",multi au inceput sa pescuiasca metode,retete,monturi,mulinete,vergi,suporti ptr. vergi si multe alte "chestii"la moda dar au uitat despre pescuitul in sine si despre faptul ca totusi mergem la pescuit si relaxare ,ptr. mine pescuitul este pur si simplu relaxare .
Salut :-)

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

Mesaj de Moose_master » 27 Oct 2005 05:29

Am citit cu interes dezbaterile pe tema " Mari vs. Buni" si parca citeam Ciresarii odinioara ... adica am citit cu sufletul la gura, dupa care imi parea rau ca s-a terminat.

Dupa parerea mea "Mare" este cu siguranta "profesorul" , iar "Bun" este (sau macar ar trebui sa fie) "elevul".

Afirmatia "un elev bun isi depaseste intotdeauna profesorul" este un fals grosolan, intrucat nu ai cum sa obtii asa ceva decat in situatia unui geniu, sau in situatia in care profesorul moare.

Dar revenind la mari si buni, eu cred ca-i simplu : esti mare pentru ca ai facut ceva "mare" si esti bun pentru ca faci un lucru (indiferent ca imiti, iei de-a gata sau mai faci tu mici artificii) BINE si la un mod incontestabil.

Acum... si cei "mari" sunt discutabili pentru ca sunt foarte multi care il mananca pe Paisley la micul dejun, dar care nu scriu, nu au firme si nici nu-i intereseaza publicitatea, dar mai bine sa-i lasam acolo unde au hotarat ei sa ramana (in anonimat).

Despre o corecta ierarhizare nici nu poate fi vorba. Nu ai cum sa alcatuiesti un clasament (este absolut imposibil, ca doar nu sunt cai de curse) si nici nu ai cum sa fi agreat de unanimitate intrucat fiecare are alt sistem propriu de valori prin prisma caruia vede pescuitul.

Degeaba maical gecsan este un megastar si face bani cu cisterna, ca pentru mine tot un deviat psihic si un pedofil ramane. Deci o catalogare justa pentru toti nu cred ca se poate face.
Aaaa, daca ai mania contrazisului si vrei sa dezbati o tema pana cazi jos, atunci este perfect. Dar s-o luam mai usor ca inca e devreme. Ce-o sa facem la iarna ? Ce-o sa mai vorbim ? Cine stie ca are subiecte de-astea inflamabile sa le tina pentru timpul friguros sa ne mai incalzim in dezbateri.

Stima tuturor,

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 27 Oct 2005 08:35

Moose
da-mi voie sa-ti dau dreptate.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 27 Oct 2005 08:38

Moose_master scrie:Degeaba maical gecsan este un megastar si face bani cu cisterna, ca pentru mine tot un deviat psihic si un pedofil ramane. Deci o catalogare justa pentru toti nu cred ca se poate face.
Aaaa, daca ai mania contrazisului si vrei sa dezbati o tema pana cazi jos, atunci este perfect. Dar s-o luam mai usor ca inca e devreme. Ce-o sa facem la iarna ? Ce-o sa mai vorbim ? Cine stie ca are subiecte de-astea inflamabile sa le tina pentru timpul friguros sa ne mai incalzim in dezbateri.

Stima tuturor,

Moose


super tare
><)))°>-------- Dani

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 27 Oct 2005 08:52

MARE PESCAR DE CRAP= PASIUNE,RESPECT PENTRU NATURA,CONTRIBUTIE EFECTIVA LA PROMOVAREA NOULUI IN LUMEA PESCARILOR DE CRAP, STUDIU INDIVIDUAL...SI NU IN ULTIMUL RAND ...PERFORMANTA :lol: :lol: (iar ma face Daniel ...AVOCAT :lol: )

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 27 Oct 2005 08:55

Este pacat sa dam nume...asta inseamna deja sa-i clasificam....lista cu ei este enorma...importante sunt nobilele intentii ....in acest frumos sport :lol:

Scrie răspuns