Iasi/pescar

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 23 Iun 2005 19:21

Se pare ca noi in zona asta am scapat de aceste stiluri de pescuit ptr. ca s-a infiintat Rezervatia Luncii Prutului de Jos sau cam asa ceva,in aceste conditii s-a semnat un tratat : Politia de Frontiera Galati cu Pol.de Frontiera din Republica Moldova in vederea pescuitului ilegal,deja au fost prinsi multi braconieri :wink:
Fir intins :-)

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 23 Iun 2005 19:40

@Tudore,
Chiar ai asa mare incredere in Politia de Frontiera si in pompoasa denumire "Rezervatia luncii Prutului" si ca au fost prinsi multi braconieri?Eu zic numai atit :Politia de FRONTIERA ------------------------------------------------------- DE STA VINTUL.S-a mers cu un sonar pe Dunare de la Capitania Portului Galati pina la 23 August si nu s-a depistat nici un peste.Din cauza braconajului sau a cui?Treaba asta cu "prins braconieri "este pentru copii mici.Eu m-am saturat sa vad cum braconeaza peste lansetele mele.Intr-adevar pe Prut n-am fost,dar cunosc problema in Delta Dunarii.Pe Prut cred ca este aceeasi situatie ca in toata tara.Ce este alta mentalitate pe Prut????Parol!
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 23 Iun 2005 19:51

Am o relatie mai deosebita cu comandantii de Pol. Font. din Galati si Braila si din ce mi-au spus ei asa este.......acuma si braconieri sunt cu duiumul si nu pot dispare intr-o luna,eu cred ca este bine ca se face ceva in sensul acesta :!:

Avatar utilizator
florin plesu
member
Mesaje: 203
Membru din: 14 Mar 2005 23:07
Localitate: londra
Contact:

Mesaj de florin plesu » 25 Iun 2005 08:33

@ leba
poate facem o pescuiala impreuna in august.....sunt la iasi pt 5-7 zile!
cat despre balta buna......la [podu iloaiei daca ai ceva pile ......eu am fost de catava ori shi e ok!

lucian_fishbuster
new member
Mesaje: 5
Membru din: 15 Iun 2005 12:31
Localitate: IASI

w

Mesaj de lucian_fishbuster » 26 Iun 2005 21:25

:x chestia cu braconatu o confirm si eu....nu stiu exact cum se cheama...o plasa destul de mare..in forma de patrat prinsa la cele 4 capete cu 4 sfori gorase cu ajutorul carora era trasa din apa de catre doua perechi de doi oameni situati pe maluri opuse...sper ca ati inteles ceva...repet nu stiu exact cum se cheama procedeul acesta...
s-a intamplat anul trecut exact la confluenta jijiei cu prutul..cam 50m mai in amonte pe jijia
e chiar rusinos ce se intampla...sincer ...si noi am fi cei mai in masura sa facem ceva in privinta asta daca altii nu fac....

sorin ungureanu
junior member
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2004 18:29

leba

Mesaj de sorin ungureanu » 27 Iun 2005 00:07

salut leba
si io sunt de prin zona iasului.
sunt nebun dupa pescuit.
cel mai tare mie ciuda ca nu am pe cineva tot asa de nebun ca mine dupa pescuiala dar na asta este.
io sunt de ala care plecaa singur la peste de nebun asa ,inca nu posed autoturism dar ma duc dimineata in autogara si plec de nebun asa ,unde vad balta acolo ma duc,scule am dar nu sunt chiar asa performate,in fine
cel mai mult am fost la o balta numita rediu spre zona vaslui dar mai mare de 2 kg nu am prins,


PS. daca vrey sa cunosti un pescar inebunit hay sa luam legatura.
fir intins

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 28 Iun 2005 09:20

Buna balta de la Podul Iloaie sau cel putin asa era acum citiva ani, pacat ca nu mai este data pescuitului sportiv. Dintre toate baltile din Iasi acolo imi placea cel mai mult sa pescuiesc la crap.

Scrie răspuns