Chiar a cazut recordul mondial???

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 06 Iul 2005 20:16

florioro scrie:De acord intru totul.Poate ca nu meritam mai mult
"poate"? muahaha, nu POATE, ci SIGUR nu meritam mai mult. pai ce poate merita o tara in care iei de la gura copiilor sa iti umflii tu buzunarele de parlamentar? ce merita o tara care incurajeaza prin lege nemunca...?! suntem FOARTE departe de a merita ceva... nici macar un pahar cu apa rece...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
nelubalaj
member
Mesaje: 261
Membru din: 09 Mar 2005 18:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de nelubalaj » 06 Iul 2005 20:54

Dragi tovarasi! :lol: :lol: :lol: fara suparare dar sunt mahnit de ce citesc.
Ne judecam pe noi pentru ca ne stim lipsurile si neajunsurile, dar pe cele de dincolo nu le stim decat din auzite(e frumos, e super, e pe mama dracului). Nu meritam?, dar recordul noi l-am detinut cati-va ani buni.
Sa va povestesc o faza de pe Timis, dupa inundatii:
La Sarbi s-au inundat niste crescatorii si tot pestele a urcat in sus si a ajuns si pe Tims. Cand am ajuns la niste CUBICE(loc ramas cu apa dupa ce se retrag apele), stupoare vreo 5 pescari pescuiau de zor cu plase(1/1m), initial am vrut sa-i omor in bataie dar m-am inselat.
Pestele pe care-l prindeau il puneau in galeti si-i dadeau drumul in Timis.
O fapta caritabila si demna de lauda, chiar daca ei au venit sa pescuiasca, au vazut dezastrul care ii astepta pe bietii pestisori si s-au pus pe fapte bune(nu l-au luat acasa pt. conserva, cum fac unii),si au lasat ziua lor de pescuit deoparte.
In concluzie sa fim mandrii ca suntem romani, si meritam toate recordurile din lume :wink: .
Nelu B.

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 06 Iul 2005 21:18

Uite asa mai auzim de o fapta buna. Incep si eu sa string gunoiul de dupa partida de pescuit, mai dau drumul la un carasel, vecinul de pescuit elibereaza si el cel mai mic peste din juvelnic si cu pasi marunti ne indreptam spre acea lume de pe alta planeta.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 06 Iul 2005 21:22

omul sarac (cu duhul sau material-unii saraci rau atat cu duhul cat si material) este infinit mai greu sa-l civilizezi. :evil:

Avatar utilizator
nelubalaj
member
Mesaje: 261
Membru din: 09 Mar 2005 18:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de nelubalaj » 06 Iul 2005 21:40

noi civilizatie avem, ce ne lipseste e constinta care ne-o fura unii(gen Becali, Nastase,Iliescu,.......)

Mama ce filozof am devenit :lol: :lol: :lol:
Nelu B.

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 06 Iul 2005 21:45

Perfect deacord cu tine nick h. eu cred ca nu trbuie exagerat in privinta eliberarii pestelui si sa cerem unor oameni mai nevoiasi sa elibereze si putinul peste din juvelnic. Poate este singura masa de pe ziua respectiva. Am vazut persone instarite si nu odata care bagau tot la sac, tot ce prindeau, faceau si mizerie, ca nu erau ei fraieri sa ia gunoiul intr-o punga si sa-l duca la locul lui. Cred ca ei sint primii care ar trebui sa se civilizeze si dupa aceea vor fi un exemplu si pt. ceilalti mai multi. Ma scuzati ca m-am abatut de la tema.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 06 Iul 2005 21:51

eu cunosc multi care merg la pescuit pentru ca n-au ce pune pe masa la copii, sau altii care vand peste pentru ca sunt someri.
incerca sa le explici la astia ce e catch and release.
constiinta omului n-o poate fura nimeni nici demnitatea acestuia.acestea doar se pierd sau se atrofiaza in anumite conditii si sub anumite presiuni.
din pacate problemele pescutului sportiv sunt strans legate de problemele economice ale tarii.
agricultura, piscicultura sunt ramuri ale economiei nationale.
Iar pe de alta aprte mai exista si caracterele oamenilor...infecte de cele mai multe ori.
ori in acesta ultima situatie doar masuri coercitive drastice mai pot da rezultate.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Iul 2005 21:52

Cred ca noi pescarii ar trebuii sa respectam mai mult natura, si pe altii ca si noi. Eu am un Motto pe care daca lar practica totii ar fi un inceput
Paraseste-ti locul de pescuit, asa cum ai dorii sal gasesti

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 06 Iul 2005 22:01

da dar unora le place sa stea intre gunoaie... pentru ca sunt si ei niste gunoaie.mai nou pe balta pe care pescuiesc, am niste indivizi care se pun dupa ce plec pe locul momit de mine(eu stau pe balta doar vineri-sambata) si imi lasa o mizerie de nedescris pe care o gasesc la urmatoarea partida.daca i-asi prinde le-as rupe gatul. ultima data m-am taiat la picior din cauza lor in niste cioburi de la o sticla de vodca sparta de ei.
:evil: :evil: :evil:

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 06 Iul 2005 22:18

Pana la urma era recordul lui Baldemair shi nu al nostru. A fost prins in tara noastra, shi daca nu a murit, poate inca mai este cel mai mare crap din lume. Probabil o sa vina un alt pescar strain shi o sa il mai prinda odata, ca sa ne "recapatam" recordul...
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Scrie răspuns