Chiar a cazut recordul mondial???

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 06 Iul 2005 22:21

Anul trecut pescuiam pe un loc mai batut de pescari pe Prut. In fiecare dimineata dupa ce aruncam sculele stringeam mizeria din imprejurime. Cind veneam in alta zi aceeasi treaba. Nici macar nu stiam cine pescuia pe acel loc. Nu apucasem sa-l intilnesc. Pescuiam intercalat cit de cit. M-am apucat si am lasat o punga mare cu gunoiul strins in ea, spre surprinderea mea a inteles si a pus tot gunoiul in ea. Ce sa facem daca nu avem cosuri speciale si acolo. Sper si baietii cu vodca sa faca la fel.

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

gunoaie

Mesaj de Razvan.D » 06 Iul 2005 22:22

greseala este si a patronilor baltilor respective....daca ar fi si ei un pic mai exigenti ia sa vedeti voi cum se schimba lumea....1. cand apare clientul vine repede sa-si ia banu ...iar 2. ar trebui sa vina sa faca o vizita la locul respectiv (in care sa aflat clientul ) exact inainte ca acesta sa plece si daca vede ca a asat mizerie atunci ori sa-i atraga atentia si sa-l puna sa o stranga ori sa-i dea amenda ...eu zic ca amenda ar fii ce-a mai buna ..ca la urma urmei e propietatea lui ...oricum unde vreau sa ajung este ca si patronii sa se implice ceva mai mult in pastrarea curateniei

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: gunoaie

Mesaj de carprom » 06 Iul 2005 22:27

razvan111272 scrie:greseala este si a patronilor baltilor respective....
De ce Razvan, de ce trebuie sa stea cineva cu zbiciul dupa noi. Eu am pescuit o singura data pe Balti cu Patroni, in rest doar pe ape Publice si mi-am strins si de acolo Gunoiul. Am spus strins, dar de fapt nu am avut ce stringe, ca inainte de aia l-am adunat intrun sac.

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 06 Iul 2005 22:38

Perfect deacord. Am pescuit in Germania pe o balta privata de dimensiuni mici. Era o curatenie impecabila. Toaleta, cosuri de gunoi peste tot. Nici macar mucuri de tigara nu erau pe jos. Cred ca daca aruncai ceva erai imediat amendat. Exagerat dar numai asa poti pastra curatenia. Si totusi pt. mine ca romam prea exagerat. O sa rideti, m-a amendat cu 10 marci pe atunci numai ca mi-am mutat locul de pescuit. Ce sa fac omul mi-a dat un formular cu regulile baltii respective, numai ca eu nu prea stiu germana.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Iul 2005 22:46

Cine tea trimis pe Balta privata :lol: :lol: :lol: A cred ca stiu, nu ai avut permis ptr. palti publice :wink:

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 06 Iul 2005 22:59

Eu tot cu mentalitatea de pe aici, ma duc pe balta privata ca sa pot avea si eu macar un peste in undita. De unde sa stiu si eu alte locuri mai bune. Cit despre permis de pescuit in Germania cred ca ma las de pescuit. Am auzit ca trebuie sa inveti mult.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Iul 2005 23:07

Mindru Viorel scrie: Cit despre permis de pescuit in Germania cred ca ma las de pescuit. Am auzit ca trebuie sa inveti mult.
Asa este, dar inveti si cum trebuie pastrata curatenia, dar si amenzile pe care le iei in cazul contrar :wink:

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 06 Iul 2005 23:16

E ok. Un cunoscut de pe acolo nu luase licenta de pescar. Era amarit. Spunea ca permisul de conducere l-a obtinut mai usor. ?? Mie imi venea sa rid. Ce sa faci, asa sint nemtii mai perfectionisti.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 07 Iul 2005 06:13

nu ca sunt perfectionisti vesticii, ci impun totul prin legi, regulamente... si, mai ales, au grija ca aceste legi sa fie aplicate. la noi cine ce iti face daca arunci o hartie pe jos in centrul orasului? raspunsul il stiti cu totii...

voi credeti ca nemtii sunt mai breji? pai cred ca de mai multe ori am asistat pe acolo in viata privata la scene ce depasesc balcanismul nostru. sunt si ei oameni ca noi, dar legislatia dura trezeste constiinta in ei si ii forteaza in ultima instanta sa se comporte ca atare. simple exemple:
- ai condus fara centura? pac amenda! suma: (zi-mi Bruno cat mai e ca nu mai stiu)
- ai facut mizerie undeva? pac amenda!
- ai parcat aiurea? pac amenda!
- te-ai plimbat cu cainele prin parc sau mai stiu eu pe unde si si-a lasat mizeria in urma? pac amenda!
- ai incalcat vre-un regulament local al primariei? pac amenda!
- etc.

cand o amenda din asta e sa zicem min. 50-100 euro si tu ai salariul 2000 Euro sa mai vedem daca iti mai arde sa faci ce vrei.

la noi poti sa faci ce am enumerat mai sus in plina zi in centrul orasului si nu te deranjeaza nimeni.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 07 Iul 2005 08:17

Mindru Viorel scrie: eu cred ca nu trbuie exagerat in privinta eliberarii pestelui si sa cerem unor oameni mai nevoiasi sa elibereze si putinul peste din juvelnic.
Mai omuleeeee, pescuitul este o activitate voluntara, recreativa, nu o obligativitate. In loc sa piarda timpul la pescuit, "nevoiasul" ar putea cara lazi in gara ca sa aiba ce manca. Daca incepem sa cautam motive pentru care nu suntem cam ar trebui sa fim, mai bine o lasam balta.

Scrie răspuns