TAXE PESCUIT...CUM ESTE POSIBIL?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
supercarpio
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 03 Iun 2005 17:32
Localitate: Estul Civilizat (Boston), USA

TAXE PESCUIT...CUM ESTE POSIBIL?

Mesaj de supercarpio » 17 Iul 2005 07:02

Oameni buni...Cu tot respectul...

Pescuiesc de la 9 ani si sunt crescut si educat in Bucuresti.

Eu sunt efectiv socat sa aud ca se cere 10-30 EURO/zi, adica 12-36 USD/zi pt. o zi la pescuit in Romania...

Este enorm, chiar pt. mine care locuiesc afara...Cum este posibil asa ceva?

Cum s-a ajuns la asa ceva?

Ma intreb cine isi poate permite asa un LUX in Romania?

Pt. comparatie...pentru tot statul NY, spre exemplu, se percepe o taxa de $24 pe AN (adica ~20 EURO). Repet, pe AN! Adica 365 de zile...

Poti pescui oriunde (munte, ses, mare).

Si prin oriunde inseamna, ORIUNDE. Adica ANYWHERE!

Iar statul NY este mai mare ca suprafata decit intreaga Romanie!

Ceva trebuie sa se schimbe in Romania fratilor ca nu se mai poate....

Astept comentariile Dumneavoastra. Pescari Romani...Aveti cuvantul...

Vorbiti raspicat. Lumea va asculta...

Cu stima si respect,

Marius (supercarpio)

vanghele
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 26 Mai 2005 08:04

Mesaj de vanghele » 17 Iul 2005 11:31

Pai, placerea si prostia se platesc.

Avatar utilizator
carp brigade
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 09 Mai 2005 17:21
Localitate: Mannheim/Sighisoara
Contact:

Mesaj de carp brigade » 17 Iul 2005 12:39

@supercarpio

cind povestesc tovarasilor mei de pescuit din Germania ce preturi ABERANTE sint percepute la pescuit in Romania,primesc de fiecare data acelasi raspuns:"spune-ai ca in Romania viata este grea, multi oameni sint saraci,salarile sint mici...".La care incep sa ma bilbii si nu stiu ce sa mai raspund.
Vrei sa fi o zi fericit, atunci imbatate!
Vrei sa fi un an fericit,atunci casatorestete!!
Vrei sa fi toata viata fericit,dute la pescuit!!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 17 Iul 2005 13:49

chiar zilele trecute un coleg de-al meu care e austriac imi spunea ca nu a vazut inca nicaieri ca la noi o asa aglomerare de masini de lux pe o singura strada... pentru o tara din vechiul bloc comunist. se pare ca traim intr-o saracie aparenta, realitatea este alta... :lol:

venind ieri seara de pe balta in compania aceluiasi amic, oprind sa vada putin si Oltul in zona noastra nu vreau sa va povestesc ce oripilare pe capul lui cand a vazut munti de gunoaie aduse de apa mare (pet-uri, craci, mizerii, spume...). i-am zis fara jena ca este doar unul minorele motive pentru care mi-e jena ca sunt roman si ca suntem inca departe de UE si sper sa se astepte totusi pana se dovedeste ca meritam aceasta integrare si sa nu se produca doar din cauza unor intelegeri de ordin politic...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 17 Iul 2005 14:35

Cred ca totul se intimpla pentru ca la noi pestele are valoare. Nu stiu cit costa pestele in SUA - dar in Romania preturile (de piata) sunt: crap = 4 euro/kg, caras = 2 euro/kg, somn = 6 euro/kg etc..

Ce vreau sa spun este ca la noi se pescuieste pentru consum. Si este poate normal sa platesti ceea ce consumi ... Insa in foarte multe cazuri platesti ceea ce fura altii noaptea - cu sau fara acordul paznicilor.
(Tragedia e ca sunt balti unde se pescuieste numai sistem C&R si totusi acolo pretul unei zile de pescuit poate ajunge si la 100 de dolari - dar asta e alta problema si inclin sa cred ca cei care pescuiesc acolo nu numai ca se bucura ca platesc atit de scump, dar chiar incurajeaza astfel de preturi ...)

Pina la urma cred ca administratorii de balti cer pe ziua de pescuit pretul pe care pescarii sunt dispusi sa-l plateasca. Ca e mare sau mic, asta e relativ si se masoara numai dupa cit de pasionat este cel ce merge la pescuit pe o astfel de balta. (sau pe cit peste poate ascunde in portbagaj acolo unde i se impune o limita maxima de peste retinut pentru pretul platit.)

Eu nu am mai mers la pescuit pe balta de mai multi ani - si nici nu voi merge prea curind.

Avatar utilizator
florin plesu
member
Mesaje: 203
Membru din: 14 Mar 2005 23:07
Localitate: londra
Contact:

Mesaj de florin plesu » 17 Iul 2005 22:27

ridicol! vreau shi eu sa merg shi sa vad ce se oferqa pt sumele astea! de altfel tot ce se intampla in romania e de domeniul SF! romanii nu shtiu sa castige din rulaj sa incurajeze consumul cu preturi bune! sau poate doar selecteaza clientela! D zeu shtie ! si totushi!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 18 Iul 2005 08:22

am mai discutat acest lucru dar ....

"afara" sunt preturi mici pentru ca sunt sute de balti care ofera conditii bune si foarte bune de pescuit, deci exista concurenta.

la noi sunt 4-5 balti care ofera conditii bune de pescuit (vb de populatia piscicola) la un minim de 1 mil de pescari. deci concurenta 0 (zero). de ce sa fie ieftin? ar incalca legile comertului.
oferta f mica + cererea f mare = pret urias.

poate cand se vor mai ridica vreo 20-30 de balti in care sa sti ca sunt crapi, cu maluri curate si administratori normali la cap vor mai scadea preturile.

poate daca nu apar aceste balti vom asista la o crestere a preturilor. totul este posibil.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 18 Iul 2005 09:13

Iliuta Goean scrie:...la noi sunt 4-5 balti care ofera conditii bune de pescuit (vb de populatia piscicola) la un minim de 1 mil de pescari. deci concurenta 0 (zero). de ce sa fie ieftin? ar incalca legile comertului.
oferta f mica + cererea f mare = pret urias.
...
Uite draga supercarpio si raspunsul la intrebarea ta! Nu e un concept inventat de Iliuta, el doar il reproduce! Daca cererea e mare, ce, eu sunt Mama India? Nu m-ar scuipa toti cunoscutii daca nu m-as umple de bani ca Praslea cel Voinic? Am concesiunea pe cativa ani, scot acum tot ce se poate si dupa aia mai vedem, bag plasele, declar o super-mega epidemie, balta-i cheala, prinde orbul, scoate-i ochii...

Daca-mi permiti o mica parabola, la noi ori esti membru cotizant in fan-clubul Miorita si iti accepti cu seninatate soarta, ori esti fan Cozma Racoare si iei haiduceste de la cei bogati si dupa aia ii mai scoti si datori, ca le-ai facut o mare favoare! In 2003 la Romanica, un pat era +20 mil.lei si cumparau multi, sa le vada lumea succesul. Neam inventiv fiind (vezi surubul cu sfoara patentat la Daciile stramosesti), am descoperit repede ca plusvaloarea nu are absolut nici o legatura cu mecanismele economiei de piata. Daca vin 5 musterii pe saptamana pe balta ta de 100 USD pe zi, ai 500 fara nici un efort. Daca ai lua 5 USD pe zi (sa zicem), cati clienti ti-ar trebui sa ai acelasi volum? Ti-ar creste costurile automat, in plus ar trebui sa satisfaci pretentiile a 100 de maniaco-depresivi, veniti cu catel si purcel, dornici sa bage la sacosa tot ce misca...

Optimist de felul meu, cred ca lucrurile se vor normaliza intr-o evolutie fireasca si naturala in 2-3 ani. Cand obtinerea unui pasaport va necesita 2-3 zile multi vor prefera sa petreaca 1-2 saptamani in Franta, Anglia, Spania sau Ungaria. Bisinismanii nostrii vor trebui sa umble atunci la socoteala.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 18 Iul 2005 09:52

patabum scrie:Cand obtinerea unui pasaport va necesita 2-3 zile multi vor prefera sa petreaca 1-2 saptamani in Franta, Anglia, Spania sau Ungaria.
chestia asta as spune ca se si petrece deja, destinatia principala fiind de exemplu Ungaria. cel putin in cercurile de pescari in care ma invart eu si in zona noastra... si urechile imi aud din ce in ce mai multe, dintre cei care au fost au deja idei de a organiza sejururi de pescuit... si cred ca se va extinde fenomenul. dupa calcule facute se pare ca e la fel, daca nu mai ieftin, sa mergi la vecini decat o sesiune la Tancabesti spre exemplu.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 18 Iul 2005 10:41

ati vazut in anglia "fenomenul franta"? sunt firme de turism care organizeaza excursii de pescuit, se aduna cativa pescari intr-un autocar super confortabil, soferul este platit sa conduca iar pescarii dorm, ajung la pescuit odihniti, descarca bagajele pe balta si se pun pe "carpfishing", la plecare aceasi faza, ei dorm si altul conduce, ajung acasa odihniti, nu cred sa nu fie vreun intreprinzator mai istet in zona granitei cu ungaria sa nu aiba un autocar de pus la bataie.

ideea este ca se poate pleca (de exemplu) joi seara, ajungi vineri dimineata si ai 3 zile de pescuit, duminica seara te intorci si luni esti acasa dormit si odihnit.

are cineva un autocar ? :-)
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns