pentru pescarii pe prut

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 29 Oct 2005 10:18

Banuiam eu ca este larva folosita de cei ce pescuiesc sturion in Dunare...si care nu-ti vand nici in USD :lol: ai capturi frumoase :lol:

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 29 Oct 2005 10:28

Cum iti procuri aceste larve???Intri in apa???Ai nevoie de vreo scula construita???Am vazut o teava cu coada lunga la pescari :lol:

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 29 Oct 2005 19:31

`carpriver scrie:Banuiam eu ca este larva folosita de cei ce pescuiesc sturion in Dunare...si care nu-ti vand nici in USD ai capturi frumoase
`carpriver scrie:Cum iti procuri aceste larve???Intri in apa???Ai nevoie de vreo scula construita???Am vazut o teava cu coada lunga la pescari :lol:
Pe la noi sunt localnici care vind vetrica ... insa cer 5000 lei (vechi) pe bucata. Cum la o partida de toamna am nevoie de 100 - 120 de bucati (minim), nu prea e o afacere sa o cumperi.
Asa ca scosul vetricii nu prea poate fi evitat. Mai ales ca acum (toamna) nu este chiar atit de dificil. Se gaseste la 1-2 metri sub nivelul apei, asa incit am nevoie de o lopata cu coada de minim 2,5 metri. Iar pe un loc bun de vetrica (adica de unde nu s-a scos masiv) poti lua 20-30 de bucati la o lopata. In 2 treaba nu dureaza mai mult de 30 de minute.
Locurile de vetrica sunt malurile abrupte de consistenta lutoasa. Daca in zona apa depune nisip nu vei gasi vetrica.
Curentul principal al apei trece de obicei pe linga astfel de maluri, asa ca ai nevoie de o lopata cu margini ridicate (atentie sa o ascuti la virf, altfel nu intra). Poti de asemeni sa folosesti o cazma careia ii faci o aparatoare de tabla pe deasupra. Se mai folosesc scafe (cilindri din tabla gaurita pentru a iesi apa din ele). Ideea e sa eviti spalarea milului de pe lopata de curentul apei.

Daca n-ai facut niciodata asa ceva, nu te-as sfatui sa incerci singur. Oricum, pentru productivitatea muncii e bine de mers in doi. Unul sapa si celelalt alege. (Altfel, de unul singur, pierzi prea mult timp pentru ca dupa fiecare lopata alegi vetrica din mil, apoi te speli pe miini pentru a nu murdari coada, apoi iar la lopata ... Sa mergeti 3 cu o lopata inca este acceptabil, insa 4 la o lopata inseamna prea mult timp pierdut).

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 30 Oct 2005 14:23

Nu este specie de peste care sa nu cunoasca aceasta larva, multe chiar o prefera, se prinde si crap la ea dar are marele dezavantaj ca nu este selectiva. Pestii de dimensiuni mai mici cum ar fi platica, mreana isi fac simtita prezenta imediat si scad sansele sa fie gasita si de exemplare mai rasarite. Eu unul nu pescuiesc cu ea chiar daca este dorita de majoritatea pestilor mi se pare un efort prea mare sa o culeg si sa am sansa sa prind peste mic. Poate ca o sa imi schimb parerea daca mai aud de partide asa frumoase cum a avut Sorin.

sorin ungureanu
junior member
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2004 18:29

au

Mesaj de sorin ungureanu » 30 Oct 2005 21:38

salut
asteapta sa se mai raceasca apa si atunci nu vei mai avea probleme cu astia mici mai viorel,
si asculta sfatul meu,ia si incearca la vetrica si garantez ca nu vei fi dezamagit,io am fost azi toata ziua si am prins puternic dar nu va mai spun ca nu ma crede nimeni,
vam pupat si fir incordat

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 31 Oct 2005 09:05

Daca ne mai ...nadeste putin Sorin ...cred ca ne apucam de treaba :lol:

aZu
new member
Mesaje: 13
Membru din: 28 Aug 2004 13:36

.

Mesaj de aZu » 31 Oct 2005 18:35

Eu ma gindeam sa pun mai multe vetrite intr-un soi de bila facuta din tifon sau ciorap fin de dama. poate asa ar deveni mai selectiva, pestii mici n-ar putea sa o haleasca.
ce parere aveti?

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Re: .

Mesaj de Ioan S. » 01 Noi 2005 07:43

aZu scrie:Eu ma gindeam sa pun mai multe vetrite intr-un soi de bila facuta din tifon sau ciorap fin de dama. poate asa ar deveni mai selectiva, pestii mici n-ar putea sa o haleasca.
ce parere aveti?
Daca intentionezi sa procedezi astfel ... as vrea sa stiu si rezultatele. (Cred ca ceva rezultate vei avea, pentru ca la vetrica se prind atit pesti cu vedere foarte buna - clean, avat - cit si pesti care nu prea se bazeaza pe vedere in cautarea hranei - somn, cega - ca sa dau doar citeva exemple.)
Din cite stiu eu, rezultate bune (a se citi capturi mari) poti obtine punind mai multe in cirlig (3 - 5 bucati) si pescuind in acele locuri unde pestisorii nu prea se incumeta. Adica in curent puternic, unde iei sau nu iei nimic intr-o zi - insa daca iei mreana va avea aproape sigur peste 1 kg, in mod obisnuit intre 2 si 3 kg ... si (cu putin noroc) poate si vreun trofeu de 5+.

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 15 Noi 2005 16:17

Vreo veste ...buna de pe PRUT :?: :?:

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 15 Noi 2005 16:20

Vreo veste ...buna de pe PRUT :?: :?:Poate mai sunt baieti care ies pe PRUT...la vremea asta :lol: :lol:

Scrie răspuns