pentru pescarii pe prut

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
sorin ungureanu
junior member
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2004 18:29

pentru pescarii pe prut

Mesaj de sorin ungureanu » 12 Oct 2005 18:07

salut si tot respectul!
am si io o mare rugaminte!
de vreo luna ma-m apucat de pescuit la prut.
mi-am ales un loc,am facut o dolie si am nadit puternic,si cam slabut!!! :cry:
imi putety spune si mie care e treaba?il vad sar niste pesty dar trage slabut tare si doar e timpul sa manance.
care este mai vechi pe prut imi poate spune si mie ce se intampla si ce ar trebui sa fac?
multumesc mult!

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 12 Oct 2005 21:36

In primul rand Sorine nu ai spus unde pescuiesti pe Prut,zona ,de exemplu eu pescuiesc la Prut de ....multi ani in zona Galati,pot sa-ti spun sa cauti sa pescuiesti in locuri cu apa linistita unde Prutul face coturi la stanga,sau inainte de coturile la stanga dar unde este linie dreapta ,cam cu 100 de m inainte de cot,acolo se formeaza praguri,apoi cauta sa arunci momeala in lungul Prutului dar mai aproape de mal(10 m),orienteaza lansetele cu varful cat mai in aval,pescuieste cu un singur carlig cu porumb ,rama neagra sau ....mamaliga :-)doar atat ....ptr.inceput .
Fir intins :wink:

sorin ungureanu
junior member
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2004 18:29

salut

Mesaj de sorin ungureanu » 13 Oct 2005 16:21

da tudor io procedez cam cum zici tu ma refer la momeala lansete,dar locul il am cum sa zic mai cam la mijlocul dintre 2 coturi intelegi si acolo facuta o dolie adica niste rachite in apa si apa sta acolointelegi?am mai in stanga un cot cam la 200 m in stanga ,deci tu imi zici sa ma duc inaintea unui cot cam la 100 m,oki cred ca am sa incerc si asta,io pescuiesc prin zona iasului,nu zic ca si aici am prins 1 de 11.300 kg 2 de zece vreo 3 desapte si sase si mai mici dar mie mi se pare slabut la cata nada iam dat si plus ca ma duc cel putin odaaata la 2 zile intelegi si am prin un singur crap restul numai cten nu styu de ce si de sarit sare cu spaima,nu styu nu prea am incercat la somn ,tu ce zici?lam ce sa incerc,tu ce ai facut anul asta si la ce ai prins?zimi niste momeli de succes!
mersi mult si astept raspuns! :wink:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 13 Oct 2005 19:39

Sa-ti spun sincer Sorine anul acesta a fost greu cu Prutul,ploile l-au tinut tulbur tot timpul anului la fel si cu diferentele de nivel,cam astia sunt factorii care influenteaza pescuitul la Prut ,in rest locul de care spui este foarte bun ,insista pe el ca vei avea rezultate,somn s-a prins anul acesta in Prut mai mult decat in alti ani,probabil ca nivelul apei a fost ridicat si acum cand scade apa pestele iese din baltile Moldovenilor(eu spun despre zona Galati), apa scade la Prut ,asta inseamna ca se va prinde crap spre sfarsitul lunii :wink:
Nu te apuca sa faci alchimii cu momelile ptr. ca la Prut nu tine,pescuieste cu momelile clasice si vei avea rezultate(eu pescuiesc la Prut de aproximativ 15 ani),eu folosesc porumb,cubulet de mamaliga si rama neagra.
Apropos,sambata merg la Prut la Foltesti :wink:
Fir intins :-)

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 13 Oct 2005 21:32

Salut Sorin, nu sint pescar vechi pe Prut, pescuiesc exclusiv la crap de vreo 2-3 ani si nu sint in masura sa-ti dau sfaturi ci doar unele pareri. La ceea ce spui tu ca ai prins pe Prut este foarte bine, avind in vedere ca a fost un sezon cam slab din cauza cresterii apei. Banuiesc ca ai avut majoritatea capturilor imediat dupa ce ai inceput sa nadesti si in timp au inceput sa mai scada si majoritatea cteno. In general asa se intimpla si la mine si cred ca motivul principal este ca nadim numai cu seminte, mamaliga si in general nada fara valoare mare nutritiva. De aceea imi explic ca majoritatea capturilor mai mari sint ctenii. Din cite am citit eu pe acest site si nu numai crapii au nevoie de mai mult. O alta explicatie ar fi si ctenii mari ar fi in numar mai mare. Momentan as vrea sa incerc o nadire cu nada mai de calitate dar inca nu am localizat crapii mai nicaieri. Un alt motiv ar fi si sezonul cam pe sfirsit si nadirile masive nu cred ca mai sint o solutie. Despre momeala de succes nu stiu ce sa zic, la crapii salbatici care au mincare naturala din belsug cred ca porumbul si mamaliga ramine pe primul loc.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Re: pentru pescarii pe prut

Mesaj de Ioan S. » 14 Oct 2005 09:10

sorin ungureanu scrie:de vreo luna ma-m apucat de pescuit la prut.
mi-am ales un loc,am facut o dolie si am nadit puternic,si cam slabut!!! :cry:
sorin ungureanu scrie:... io pescuiesc prin zona iasului,nu zic ca si aici am prins 1 de 11.300 kg 2 de zece vreo 3 desapte si sase si mai mici dar mie mi se pare slabut la cata nada iam dat si plus ca ma duc cel putin odaaata la 2 zile intelegi si am prin un singur crap restul numai cten nu styu de ce si de sarit sare cu spaima,nu styu nu prea am incercat la somn ,tu ce zici?lam ce sa incerc,tu ce ai facut anul asta si la ce ai prins?zimi niste momeli de succes!
sorin ungureanu scrie:imi putety spune si mie care e treaba?il vad sar niste pesty dar trage slabut tare si doar e timpul sa manance.
care este mai vechi pe prut imi poate spune si mie ce se intampla si ce ar trebui sa fac?
Locul mi se pare bun, asa incit iti recomand sa-l pastrezi ... secret ! Asta pentru ca anul acesta nu prea s-a prins peste pe Prut ... si rezultatele pe care le-ai enumerat mi se par excelente (pentru conditiile din acest an).
Eu am niste convingeri vis-a-vis de pestele salbatec (de pe Prut) intre care ca un loc de pe care ai scos un peste mare trebuie lasat "sa se linisteasca". Foarte rar se intimpla ca intr-o zi in care ai prins un peste mare sa mai prinzi inca unul in acelasi loc. De cele mai multe ori, dupa o captura mare nu am mai avut nici macar o trasatura in acea zi.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 14 Oct 2005 09:25

Pe de alta parte (nu stiu cu ce ai nadit) insa e posibil sa fi atras si pesti mici in zona, care au atras dupa ei si rapitorii. Asa incit merita sa incerci la somn sau la salau.
Fiind o dolie, sunt si obleti prin zona asa incit salturile pe care le auzi e posibil sa fie de avat.

Acum, ca se raceste apa (si se va si limpezi), o data cu scaderea sanselor la crap, cresc sansele la rapitor. Iar dintre toti, cel mai facil mi se pare avatul. Plus ca pe vreme rece iti va face bine putina miscare, asa ca ia-ti o lanseta si o mulineta usoare, citeva rotative si in asteptarea crapului vezi ce se iese din asta.

Fir intins !

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 14 Oct 2005 19:34

1.Ioan S acum 2 ani am prins la crap in decembrie de m-am saturat,aveam un loc la Slobozia-Oancea unde puteam trage masina langa mal,aruncam si intram in masina de frig :wink: stii cum tragea :?: apleca varful spre apa cam 4sau 5 cm ieseam si intepam,era acolo cumatrul :wink:
2.Eu nadesc cu porumb fiert la Prut ptr. ca si pescarii din comune cu vintire arunca porumb si el este invatat cu porumbul.
3. Regula-nu renunta niciodata pe Prut la un loc care tine peste,este total gresit,nadeste acolo mereu si pescuieste tot acolo,de exemplu eu nu am mai mult de 10 locuri pe Prut si asta pe tot cursul Prutului pe teritoriul Galatiului 8)
P.S. La Galati a inceput sa ploua si eu sunt pregatit de Prut :-(
Fire intinse sau......inghetate :shock:

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 15 Oct 2005 07:47

Nu am zis ca renunt la un loc de pe care am scos peste, ci ca dupa ce am prins un peste > 3 kg foarte rar se intimpla ca in aceeasi zi sa mai prind inca unul. Asa ca prefer sa revin pe acel loc dupa cel putin doua zile.
Totusi cunosc pescari care au prins mai multi crapi intr-o zi si mi s-a intimplat si mie o data (in vreo 10 ani de Prut). Asa incit in ultima vreme mai las totusi o lanseta in aceeasi zona pentru crap insa pe cea de-a doua o arunc dupa mreana sau pun un bat de mina pentru ... salau. :wink: Asta cind se intimpla sa prind primul peste ... prea devreme ca sa plec acasa. :evil:
Poate gresesc, insa mai des mi s-a intimplat sa prind daca schimb specia vizata. :oops:

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 15 Oct 2005 11:24

Salut ! Cu PRUTUL treaba nu este prea simpla...daca ai gasit un loc bun , cu apa mai domoala, pe langa coturi in special nadeste bine, rabdare...si vor apare si rezultatele....studiaza bine adancimea apei si viteza de curgere , in sensul ca va trebui sa gasesti combinatia optima dintre grosime fir-greutate pb ca sa pescuiesti constant pe zona..altfel nada ta este irosita...iar pescuitul...ratat...noi pescuim pe PRUT de multi ani si-ti pot spune ca unul dintre atu-uri este RABDAREA! :lol: Fir intins :lol:

Scrie răspuns