povestea firului de par

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

povestea firului de par

Mesaj de carpkiller » 21 Oct 2005 03:51

M-am "stricat" la crap de 3-4 ani, pana atunci eram pescar (rama, mamaliga, bomba, viermusi...etc)
Treptat mi-am dezvoltat si tehnica :
Am folosit prima data montura cu fir de par cu porumb. La inceput legam cu mono cumparat din obor (carp expert), apoi cu textil moale si se incurcau la greu cele 3-4 carlige cu care faceam montura, apoi rigidizam o parte a firului cu silicon. Mai tarziu am inventat bomba cu fir de par si alte minuni.
De vreo 2-3 ani am inceput sa pescuiesc ca la carte, monturi consacrate cu un singur carlig, evident cu fir de par, iar acum 2 ani, in primavara, am prins primul peste la boiliesuri, clipa in care totul s-a schimbat !!!!
Pe masura ce am invatat si mi-am perfectionat tehnica rezultatele nu s-au lasat f mult asteptate, am avut partide anul asta in care am depasit suta, poveste pe care acum 5 ani nu o credeam posibila numai la Metro!

SA REVENIM DE UNDE AM PLECAT:
Dc acum m-as apuca sa pescuiesc cu 3 carlige sau cu bomba, legate evident cu snake bite cu lansete de 3.9 si mulinete cu baitrunner fixate pe senzori si in loc de mamaliga as pune pe bomba mix de boili....., as nadi cu racheta patratele de mamaliga facuta cu robin red si porumb dipuit ,etc, etc
care ar mai fi rezultatele ?????

UNDE VREAU SA AJUNG DE FAPT CU TOATA POVESTEA ASTA:
Rigul (firul de par) se foloseste pt a proteja pestele sau pt a prinde mai bine si mai eficient??? Unii zic ca numai pt protectia pestelui, adica nu-i intra carligul pana in intestine, dar se agata frumos de buza de jos. Lipovenii dau cu porumb "la cercelus" cu ata pe care insira porumbul uscat si cred ca fac asta ca sa prinda mai bine nu ca sa protejeze pestele !
Eu cred ca firul de par se foloseste pt a prinde mai bine nu pt a proteja pestele !!!
CE ZICETI ?

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 21 Oct 2005 07:52

Este clar ca a fost inventat ca o necesitate. Nici un boilies nu poate fi fixat cum trebuie pe cirlig si in plus fara fir de par mecanica monturi ar fi alta. In cazul cu boiliesul, libertatea de miscare a acestuia este garantata doar de firul de par iar inteparea si mai ales preinteparea crapului este mai ferma
><)))°>-------- Dani

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 21 Oct 2005 10:11

KEVIN MADDOCKS a studiat acum multi ani particularitatile hranirii crapului... facand experimente cu un pat de boabe de porumb , a observat retinerea crapului in a culege boabele de porumb montate pe carlig....asa a aparut ideea de a prezenta boabele insirate pe un fir subtire...initial monofilament...ulterior aparand solutii performante....deci a fost o.... necesitate :lol:

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 21 Oct 2005 12:17

primul fir de par a fost folosit pentru a prezenta eficient biluta magica.
nu are nici o legatura cu protejarea crapului.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
al. trentea
junior member
Mesaje: 56
Membru din: 03 Sep 2004 09:42

Mesaj de al. trentea » 21 Oct 2005 13:52

Aproape corect, Sorin!

In 1990 a aparut pentru prima data dupa revolutie o revista privata de pescuit sportiv intitulata "Pescarul", (au aparut din pacate doar cateva numere...). In ea este prezentata povestea "firului de par".
Din ceea ce imi amintesc, Kevin experimentand mai multe tipuri de fire pentru a prezenta momeala (bob de porumb) alaturi de carlig, cel mai eficient s-a dovedit a fi...firul de par uman! Pe acesta nici un crap nu l-a scuipat, asa cum s-a intamplat in cazul celorlalte fire incercate, monofilament, ata de cusut, etc. De aici si denumirea: Hair-Rig.

al. trentea

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 21 Oct 2005 15:29

eu zic ca vainselati amandoi.

firul de par era al nevesti-si

a aparut pentru ca englezii descoperisera ca pastele cu care pescuiau
pana atunci aveau randament mai bun fierte iar dupa fierbere nu mai puteau fi puse-n carlig

n-are nici o legatura cu porumbul
Salutari din Miami

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 21 Oct 2005 19:43

Tot prin `90 am citit si eu prima data despre firul de par cred ca in aceeasi revista. Dupa experientele mele este net mai buna aceasta metoda. Pescuiesc de regula la crapi salbatici care nu stiu de c&r, nu stiu de boilies probabil ca nu au vazut in viata lor o montura chiar si asa am avut mai multe prezentari la firul de par. Cred ca felul de hranire al crapilor o face mai buna. Am observat ca folosita corect reduce rateurile aproape de tot. Eu unul nu mai am curaj sa pescuiesc fara. Cit despre crapi care sa inghita cirligul pina in intestin nu am auzit.

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 22 Oct 2005 10:10

Din pacate , revista PESCARUL..care era un fel de brosura...n-o mai am ! Le-am imprumutat si am ramas fara ele...acea revista a insemnat primul pas dupa revolutie ...primele mulinete SILSTAR...vremuri apuse...este adevarat era un fir de par uman...totusi si KEN TOWNLEY spune ceva despre paste...ca sa-l citez pe Daniel Costache...intr-un cuvant hair rig a fost necesar...TERIBILA INVENTIE :lol: FIR INTINS! :lol:

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 22 Oct 2005 10:14

Crapul, este dotat de la natura cu dinti faringieni cu care poate sparge elementele dure din menu-ul sau , ex. boabe. melci.scoici...carligul nu poate trece mai departe de faringe ...experimentat personal :lol:

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 22 Oct 2005 11:48

Hai sa va spun ceva. Cu mult timp in urma, cind am inceput eu sa pescuiesc la crap, un pescar mai in virsta de la care eu am invatat multe, foloesa un sistem ciudat , pt. mine la acea vreme. Cu ajutorul unui fir de par, scos din coada unui cal, lega boabele de porumb si patratica pe linga ac. Mai tirziu, intr-o varianta mult modernizata, am aflat ca se numeste hair rig.

Scrie răspuns