reparatii mulinete

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 02 Dec 2005 12:21

......
Ultima oară modificat 27 Ian 2011 16:03 de către carpriver, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 02 Dec 2005 12:24

Sau Penn 12Z :D ,
Ai vazut Jim Hill d ela Energofish?
Nu face ce nu-ti place!

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 02 Dec 2005 12:38

.....
Ultima oară modificat 27 Ian 2011 16:02 de către carpriver, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 02 Dec 2005 19:56

Iliuta Jim Hill cred ca bate multe mulinete de firma,am pus si eu mana pe una si parca recuperezi....aer,super,de jocuri nici nu mai vorbim,Shimano Titanos de exemplu joaca in manivela si rotor de zici ca e din obor da are un pret de cazi jos :-? e adevarat si cealalta are pret dar se merita,este alta scula 8)
Te salut :wink:

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 02 Dec 2005 20:22

uite fratilor!despre asta este vorba!
Imagine

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 02 Dec 2005 21:06

@tudorgabriel
da, eu am un jim hill 3000 cu care pescuiesc la salau pe olt sau pe dunare in conditii destul de dure pentru orice mulineta, o am de vreo 3 ani si e ca si noua, am desfacut-o in toamna sa o curat si sa-i mai pun niste ulei, este impecabila. face toti banii.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 03 Dec 2005 07:08

La unele mulinete pe axul pinionului gasesti o saiba. La mulineta noua aceasta este pozitionata astfel incit nu preseaza asupra angrenajului.
Daca ii schimbi pozitia (o pui intre capacul carcasei si pinionul principal) vei prelua jocul din angrenaj. Daca nu are deja o astfel de saiba incearca sa procuri una. Atentie insa ca nu merge orice fel de saiba, daca grosimea materialului din care e facuta e prea mare risti sa compromiti angrenajul. (Acest lucru e dificil de masurat ... insa daca dupa ce ai pus saiba dupa montare mulineta merge "greu" in mod sigur ceva este in neregula.)

Ei si pina aici este cazul "fericit" (adica reparabil). Cazul "nefericit" ar fi sa fi aparut jocuri mari la axul pinionului principal (al manivelei). :evil:
Aici poti gasi probleme mai diverse si nu toate cu solutii simple, unele chiar fara solutii de reparare.

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 03 Dec 2005 08:30

de uzat nu ar trebui sa fie! ptr.ca eu le-am avut numai de 2 ori in folosinta.
daca am timp desfac azi una si pun o pza aici.
bine ca nu se mai fabrica mulineta asta ca este dezastru cu ea :evil:
eu le-am cumparat la repezeala cu 40€ buc. si acum pot sa ma ca... pe ele,am dat si 60€ pe firul texti :evil:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 03 Dec 2005 08:43

freecarp scrie:am dat si 60€ pe firul texti :evil:
Cu ala poti sa te spinzuri daca nu le mai repari :mrgreen:

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 03 Dec 2005 08:47

Vezi daca ai joc la axul pinionului principal. Jocul in lungul axului il poti "scoate" cu saibe (cum am spus in postarea anterioara).
Daca insa are jocuri transversale trebuie sa verifici lagarele de la capetele axului. (Observatie: despre un ax pe rulmenti se spune ca e montat in lagare cu rostogolite).

In cazul jocurilor transversale, cauzele pot fi multiple.
Vezi sa nu fie vreun rulment blocat si sa se fi rotit in locasul sau pe ax - caz in care reparatia e cel putin foarte dificila, daca nu chiar imposibila.
Vezi de asemeni dantura angrenajului ... pentru ca daca ai folosit-o mai mult cu joc mare la angrenare ti-ar trebui roti dintate noi.

Oricum, dupa ce identifici cauza discontinuitatii in angrenare, poate putem gasi si o solutie (cit mai simpla de reconditionare).

Scrie răspuns