intrebare

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

nesta
new member
Mesaje: 1
Membru din: 19 Sep 2003 11:00

intrebare

Mesaj de nesta » 22 Sep 2003 13:50

Bomba cu doua carlige este legala si cred ca si etica. In ultima vreme au inceput sa fie etice doar procedurile care au o reclama pe masura si la care trebuie sa cheltuiesti masiv (vezi folosirea boiliesurilor). Desi nu sunt pescar de crap (pescuiesc totusi de 5-6 ori pe an), am observat ca montura numita bomba are un bun procent de reusita si cheltuielile reclamate de acest procedeu sunt foarte mici. Cred ca singura problema este ca uneori pestele se raneste mai tare si e posibil sa nu poata fi eliberat daca asta se doreste.
Pentru ca sunt pescar de rapitor, in ceea ce priveste folosirea voblerelor cu doua ancore (mai sunt si alte tipuri de monturi ce folosesc doua ancore), va spun doar atat: fitzi serioshi! mai avem pana sa ajungem acolo.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 22 Sep 2003 18:24

Brava!!!

Vii cu sonarul, plantezi, dai intr-un lighean de citeva ha luciu de apa, faci poze cu Bertha si se cheama ca esti mare pescar. Stai cite o saptamina, ca poate da domnu' sa prinzi si tu ceva mai acatarii si se cheama ca esti mare pescar de crap.

Ce bomba, domne, ce-i aia? Uite aici la tetea cum da el doar cu 1-2 ace si ia uite ce poze am la mine sa-ti arat. Ha! O gluma proasta...

Cu ce e mai sportiv pescuitul cu sonar decit ala cu bomba? Hai sa fim seriosi, cunosc o gramada de pescari de o balta. Cind au ajuns sa pescuiasca pe alte balti sau mai ales la riu (sau Dunare), au stat bibelou de portelan. Stiti care e scuza aluia de prinde peste pe baza de noroc? Ca el da dupa ala mare!

Ah, sa nu uit... E si sportiv!

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 23 Sep 2003 09:51

zi-le domnul geo !

ai uitat sa mentionezi ca pescuitul asta se face numai pe bani grei, si de ex. mai poate fi necesar sa castigi bunavointa administratorului de balta ca sa pescuiesti acolo

cred ca se incearca formarea unui nou tip de pescar roman, in concordanta cu interesele comerciale ale unora sau altora:

- sa pescuiasca cu scule scumpe musai
- sa nadeasca cu momeli scumpe ( boilies, tigernuts, mai stiu eu ce )
- sa plateasca super taxe pe balti
- sa practice catch & release ( adica super taxa pe balta se plateste pentru activitatea de pescuit, nu si pentru pestele prins )
- sa nu stanjeneasca activitatea de pescuit industrial ( scrie si pe noile permise din delta, dar nici pe balti nu e o raritate sa-ti bage setca in fata )


cine nu procedeaza asa, fie nu e sportiv, fie nu e pescar demn de luat in seama
traiasca pescarul modern
am zis am zis

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 23 Sep 2003 10:04

Nene,

Ai mai uitat ceva important: ETICHETA!!!

Daca n-ai cite o eticheta la vedere pe scule, haine, etc, daca nu tragi pirturi intr-o super masina si n-ai vreo 3 celulare, daca pe montura ta nu o cheama nustiusum si nu e musai superscumpa, esti un mare fraier.

Vlady
new member
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2003 02:19
Localitate: Timisoara

Mesaj de Vlady » 24 Sep 2003 00:13

Bine a zis, cine-a zis, cand a zis, ce-a zis, adica esty mai dat dreaq daca cumperi scule si accesorii de la te miri ce firma de calibru, pt ca tare as vrea sa-l vad pe ala de foloseste Daiwa Infinity si are 400 de metrii de fir de 25 sau 30(ca deh e "pescar sportiv") pe mulineta in lupta cu un crap salbatic de Dunare care are 20 de kg, pai fratele meu cand pleaca ala odata nici n-apuci sa pui mana pe batz ca el are deja 50 de metri de fir luat, unde mai pui ca ai sanse foarte mici sa-l opresty inainte de a ajunge la sarbi sau la bulgari, asa ca pescarii astia sportivi de balta, care cauta pestele cu sonare barcutze (in curand si mini-submarine) ,nu contest, sunt foarte priceputzi pe balta in domeniul lor pt. ca au antrenament, dar la Dunare sau in alte ape unde pestele n-a vazut alta mancare decat de la Dumnezeu, mi-e foarte greu sa cred c-ar face fatza unui peshte mare, pt ca ori e malu inalt, ori e nu stiu ce salca sau tufa in dreapta sau in stanga si el e obisnuit sa nu se gandeasca la astfel de probleme, deci nu prea conteaza de unde-ti cumperi sculele, important e cum le folosesty, pt. ca am la mine la sat catziva pescari care folosesc scule de "Obor" cum le spunetzi voi, adica niste incercari de plagiat dupa sculele originale, cu care fac ravagii pe Bega, pt ca oamenii cunosc locurile, stiu ce capacitati au sculele lor, si mai si stiu cu ce sa momeasca, asa ca eu zic ca acei "crapisti" care ne desconsidera pe noi restu sa ne mai lase, pt. ca am observat si aici pareri ale unor oameni care ne privesc de sus.
In final vreau sa inchei prin a spune ca placutza (bomba) e etica si morala, motivele le-au enumerat cei care au postat inaintea mea, Patabum in mod special. Fir intins tuturor.
Get rich or die tryn

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 24 Sep 2003 09:36

Ce tare esti, Vlady, la a-i cataloga pe altii! De ce oare esti asa convins ca cei ce au scule scumpe nu stiu sau nu pescuiesc pe Dunare? De ce crezi ca aia-s asa incuiati incat sa nu-si dea seama ca sunt alte conditii decat pe balta? Majoritatea celor care au ajuns sa aiba scule bune au avut inainte scule "de la rusi" si au dat si inainte si mai dau si acum pe Dunare si chiar prind peste mare. Nu te-ai fi asteptat, nu-i asa?

"asa ca eu zic ca acei "crapisti" care ne desconsidera pe noi restu "

Din ce scrii vad ca faza cu desconsideratul e exact invers!

La faza cu morala, nu stiu ce motive vezi tu in mesajul lui Patabum, caci eu nu gasesc nimic care sa stea in picioare. Daca cititi cateva articole serioase despre pescuitul crapului, veti vedea ca toti folosesc sonarul pentru a studia aspectul fundului apei, a structurilor din apa, si nicidecum pentru a localiza crapii. Se momeste pentru a aduce crapii in zona dorita, nu se pescuieste in zona in care sunt gasiti cu sonarul.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 24 Sep 2003 09:41

Vlady, ce nu stim noi este ca crapul face mai intâi un tur de balta pe la toti pescarii, sa vada care e ala mai dotat cu scule si toale si accesorii de firma. Cind l-a gasit, ia cirligul aluia in gura, ca stie ca e sportiv si ca o sa faca un pic de catch & release cu el. Cu ocazia asta mai ia si el o gura de aer proaspat, mai vede lumea de sus, face si niste poze, sa aibe amintiri placute la batrinete, sa le arate nepotilor cum si-a trait el viata din plin si ce multi pescari sunt prietenii lui.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 24 Sep 2003 09:44

Cred ca pur si simplu e prea devreme sa discutam despre etica monturilor. Sunt probleme mult mai grave de rezolvat in pescuit si din pacate nu se vor rezolva cu una, cu doua. Daca o montura sau alta e etica ramane un subiect pentru viitor.

Deocamdata, se poate doar observa ca orice montura cu mai mult de doua carlige e ilegala pe ape publice. Ar trebui sa fie un argument suficient ca sa n-o folosim. Legea poate fi buna sau proasta, dar lipsa de respect pentru ea nu e o solutie. Tot ilegal e si pescuitul pe timp de noapte pe ape publice (ceea ce mi se pare gresit), dar, oricat de mult mi-ar placea sa pescuiesc noaptea in Delta, n-o fac. Cine nu respecta legea nu poate avea pretentii s-o respecte altii.

Nu sunt un admirator al bombei, dar fara indoiala ca numarul pescarilor care dau la bomba (cu 3-4-5-6 carlige) e foarte mare si e imposibil ca oamenii sa-si schimbe obiceiurile peste noapte. Nu poti sa le ceri pescarilor romani sa-si cumpere un set de lansete si mulinete Daiwa Infinity, un rod pod Amiaud Peche, senzori Fox, monturi "ecologice" si 50 de kilograme de boilies Trigga (lucruri care, la un loc, costa cat o garsoniera), cu care sa prinda peste pe care sa-l fotografieze si sa-i dea drumul - doar fiindca asa procedeaza pescarii in Anglia (ceea ce e oricum fals, cele mai bine vandute scule in Anglia sunt cele mai ieftine)! Ar fi un non-sens. Orice predica de genul asta, tinuta unor oameni care fac destule sacrificii chiar si pentru a-si cumpara scule "de Obor", e indecenta. Dar nu e indecent sa se li vorbeasca despre respectul legii.

In ceea ce priveste o eventuala discutie despre etica, parerea mea e ca nu poate fi etica o montura cu 6 carlige, care se infig si in gura si in ochi si in burta, in acelasi timp. Daca vreti o definitie a eticii monturilor in pescuitul la crap, definitie adoptata in tari mai civilizate ca a noastra, iat-o: orice montura cu un procent ridicat de agatare a pestelui "la japca" este lipsita de etica si poate fi interzisa din acest motiv. Nu trebuie sa fie neaparat o montura cu 6 carlige. Poate avea un singur carlig! Exista locuri unde se discuta interzicerea monturile cu carlig liber, culisand pe fir (de tip "rotary rig"), tocmai datorita faptului ca un carlig care nu e legat cu nod, ci lasat sa se miste are mai multe sanse sa agate pestele pe dinafara. Altminteri, montura respectiva e cat se poate de eficace. Dar astea sunt discutiile si problemele unei alte lumi, unde oamenii au alte griji si, prin urmare, si alte preocupari.
Ultima oară modificat 24 Sep 2003 10:07 de către Vlad Pavlovici, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 24 Sep 2003 09:49

Mihai, intr-un articol serios din aventuri la pescuit, un englez care a pescuit pe Sarulesti explica cum a studiat structurile si fundul apei cu sonarul, de acord. Scopul era sa descopere pe unde PATRULEAZA crapul, care are traseele lui, locurile lui. Nu cred ca momesti ca sa aduci crapul in zona ta. Poti sa-i dai barci intregi de mincare, daca nu esti pe traseul lui, degeaba. De ce crezi tu ca pescarii batrini pescuiesc intotdeauna in locul unde s-a prins un crap mare? Chestia cu sonarul e la fel de sportiva ca si bomba.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 24 Sep 2003 10:14

Teoretic, Vlad Pavlovici are perfecta dreptate in ceea ce scrie. Mergind insa pe firul logic, asta inseamna ca nu e vinovat ala de vinde in magazin (si nu la Obor) bombe, nu e vinovat ala de ia o palarie de bani ca sa aplice legea, nu e vinovat ala de ar trebui sa controleze ce se vinde in magazin, si asa mai departe. Vinovati suntem tot noi, pescarii astia care nu vrem sa respectam legea, buna sau rea, de parca noi platim impozite la stat ca legile sa fie rele, si nu bune. De ce discutam aiurea pe un subiect de ##### legat de etica bombei. De ce nu discutam de concesionarile din Delta, de taxele duble sau triple pe care le platim, ba pe permis, care nu e valabil la ala de a concesionat, tre sa-i dai si lui bani, de parca nu a concesionat tot de la stat si asa mai departe. De ce nu discutam de aia care iau pe 50 sau 100 de ani balti si apoi le subinchiriaza la braconieri. De ce nu discutam de popularile in riuri si altele care ne dor cu adevarat. Unde e stiuca din Pirlita? Unde e salaul din Tincabesti? Cum de s-a ajuns sa dai 300.000 la Mihailesti? Cum cere ala 400.000 la Stefanesti, intr-un lighean cu apa si fara peste? Cum e posibil sa faci atita reclama mincinoasa la TV, doar ca sa vina fraierii sa-ti bage banii in buzunar?

Vrem etica? Pai hai mai intâi sa fim etici cu pescarii, sa le cream conditii si abia apoi sa le cerem sa respecte legea. Vreti sa vindeti superscule? Uniti-va, reviste, magazine, producatori de nada, accesorii si toate alea. Aratati lucrurile asa cum sunt de fapt, si luati atitudine. Faceti concursuri nu pentru presa sau pentru ca Gusa sa prinda pe crapul Ulysee (ce gluma proasta, un om in costum cu un crap in mina!). Acum nu mai e Gusa, nu mai e in revista, uite domne cum a uitat sa pescuiasca. Faceti lansari in primul rind pentru noi, pescarii, nu pentru niste tanti de la nustiuce agentie de publicitate. Nu mai bateti saua sa priceapa iapa, scrieti voi despre dezastrul din piscicultura, cu curaj si responsabilitate. Nu mai dati nu stiu ce jurnale de pe la 1800 toamna, ca poate o pricepe cineva. Renuntati la atitudinea asta comunista, ca toti trebuie sa facem ceva, ca e fals. Noi trebuie sa pescuim. Altii sa ne creeze conditii. Daca ei ne mint si ne fura noi ce facem, venim cu peste de acasa, ca sa fie ei multumiti? Sau ne imbracam in costumul cel bun, ca deh, merem la peste, nu? Nu cred, cred ca vom fura si noi, ca ne-am saturat sa tot intoarcem si obrazul celelalt.

Scrie răspuns