Piscicultoboierii. Victimele si complicii lor.

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 13 Oct 2006 08:17

care-i diferenta dintre casa si balta?!?? Amandoua sunt proprietati...cum spune americanul " intai tragi si apoi intrebi cine e".
Poate e gresita mentalitatea mea, dar ce ar fi sa aveti fiecare cate o balta, in romania, unde toate satele din prejur va braconeaza...cand vezi unul in balta il mai intrebi daca face baie sau fura peste?!?
Poate la voi daca intra cineva pe proprietate il poftiti la masa, ii dati un pahar de vin...si apoi il intrebati ce cauta acolo...la mine e invers, intai il bat si apoi il intreb - de omorat incanu avem voie cu legile astea de kkt.
Noroc ca n-am balta :lol: :lol:
Da-i romanului un deget si ....ti-l bea.

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 13 Oct 2006 09:17

merci Cristi pentru suport,pentru cei interesati in continuare de subiect cititi topicul meu "stiati ca "

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tara lui Papura Voda

Mesaj de Gica Chioru » 14 Oct 2006 09:57

dinu profesoru scrie:.In primul rind faceti o mare greseala cind generalizati situatia cu concesionarii si asta o spun pentru ca sunt si eu unul dintre ei,am o balta concesionata de 4 ani si o asociatie constituita anul acesta.
Autoarea articolului citat nu generalizeaza nicio clipa, spune la un moment dat ca "acesta nu este un caz singular". Mai degraba eu am facut o apreciere ce poate fi considerata astfel, dar nici eu nu am exclus posibilitatea existentei unor intreprinzatori... model.

Departe de a nega necesitatea gestionarii corecte, economice, chiar speculative, deh... c'asa-i romanul, barfitor si speculant, a apelor Romaniei si, evident, a fondului piscicol, nu pot sa nu remarc urmatoarele:

1.In Romania a avut si are loc o adevarata batalie pe concesionarea baltilor.
2.Cazurile de faliment ale acestor concesionari sunt ilustre dar lipsesc cu desavarsire, multi dintre ei au devenit, cum spune autoarea, niste feudali.
3.Explicatia punctelor de mai sus nu poate sta decat in specula care se face pe aceste balti. Se speculeaza pestele si pescarul. Crunt si banditeste.
4.De acord, si mie-mi plac unii intreprinzatori si am sa-i nominalizez pe cei de la Belciugatele. Investitie serioasa, civilizata, pretul modic, peste in balta. Dar si ei iau banu si nu ofera bon. Macar asa, de complezenta.

Iar acum va dati grande ca puteti sa trageti cu pusca. Trage, ma!!! Dar ai grija in cine tragi, ca ai putea sa omori un tanar ce nu dorea decat sa faca o baie. Si, inca ceva, cand concesionezi o balta ce a fost... harponata inseamna ca nu ai luat orice baltoaca din judet pe care ai fost nevoit s-o asanezi intai, ai luat-o cu peste, taticu... cine stie peste ce lac ai pus ghiara si ce stipendii ai dat pe la barosanii judetului. Si-ti mai faci si asociatie. :D Adica tu centrezi, tu dai cu capul, tu ratezi. Asta daca nu tragi cu pusca mai intai.

Avatar utilizator
dan zberg
member
Mesaje: 111
Membru din: 20 Dec 2005 17:49
Localitate: elvetia

Mesaj de dan zberg » 17 Oct 2006 02:06

MAI POTI SA TRAGI IN SUS SAU IN CEL MAI RAU CAZ IN PICIOR FRATE :!: :!: :!: :!:

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 21 Oct 2006 10:38

Pacat ca asemenea articole sunt atat de rare. Daca s-ar scrie macar o data la doua saptamani cate un articol de genul acesta atunci poate ca nu ar mai fi situatia asta cu baltile si lacurile di \n Romanica.
Carpfishing... A way of life!

Scrie răspuns