Ma poate ajuta cinvea?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Ma poate ajuta cinvea?

Mesaj de florynel » 26 Mar 2007 14:07

Vreau sa incerc un pescuit la crap spre sfarsitul saptamanii.Vreau sa ma duc pe o balta unde populatia de crap nu este foarte mare,exista exemplare intre 3 si 20 de kg.S-a incercat si anul trecut sa se pescuiasca la boiles dar far rezultate.S-a prins numai la porumb.Ma poate ajuta cineva cu o reteta de nada + ce momeala sa incerc?Ma duc in principal pe somn dar am zis sa incerc cu 2 bete si la crap.S-a incalzit vremea si s-ar putea sa manance,dar nu stiu ce nada si ce momeala sa folosesc ptr vremea asta.Astept raspunsuri

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 26 Mar 2007 19:44

Eu as zice pe acea balta pe care zici ca boiliesurile nu au dat rezultate sa pescuesti numai la boiliesuri,dar facute cu mana ta.Pe forum sunt o gramada de retete bune.Nadeste cu boiliesuri sparte ,pastura si putin porumb.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 27 Mar 2007 12:09

Avand in vedere ca pescuieti pe un lac unde crapu' nu stie ce ii boilesul, eu iti recomand sa nadesti 2-3 locuri numai cu boliles, timp de o saptamana (sau mai mult)...si dupa aia sa mergi la pescuit.

Pe lacurile unde nu se pescuieste cu boiles, crapul trebuie invatzat cu momeala respectiva, altfel va fi f. suspicios si probabil in 80% din cazuri o va ocoli...
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de florynel » 27 Mar 2007 13:21

Multumesc pentru raspunsuri.

dane am citit acum un post de-al tau:
----------------------------------------------------------------------------
Pe baltile unde pescuesc eu crapii sunt foarte putini si nu vreau sa-i sperii prin aruncari repetate.Cine pescue pe acele balti si face 2-3 aruncari pe zi poate sa-si ia adio de la trasatura.Pe aceste balti am avut destule iesiri cu cortul in care nu am avut nici o trasatura si sunt pescari care nu au avut o trasatura intr-un sezon intreg.Nu vreau sa-mi reduc sansele bleotocind apa si facand 5 aruncari intr-o zi,pt. ca poate crapul se afla chiar in acel moment pe patul de nada sau in apropierea lui si daca lam speriat pot sa-mi iau la revedere de la trasatura.Pescuesc de obicei numai cu boiliesuri scufundatoare ,chiar daca substratul este malos si boiliesul din carlig primeste un usor miros de mal, nada va primii si ea acel miros,iar daca malul nu este negru si puturos,nu vad de ce ne-ar afecta momeala si nada acel miros de mal.La urma urmei crapul isi gaseste o mare parte din hrana lui naturala ingropata in mal.


-------------------------------------------------------------------------------------

Pe balti de astea pescuiesc si eu.crapii sunt f putini,dar sunt exemplare f mari.O sa perseverez cu boilessuri anul asta ,sper sa dea rezultate.

vreau sa ies la sfarsitul saptamanii de vineri pana duminica, nu am timp sa merg dinainte sa pregatesc patul de nada....servici, facultate...alea alea :d. Ca momeala si nada ptr o partida asa scurta de timp ce m-ati sfatui sa folosesc?(vreau sa momesc vineri dupa-masa) ...sper pana duminica seara sa am o lovitura :) .

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 27 Mar 2007 16:41

Eu as merge pe o astfel de balta pe boilies si pastura si daca partida de pescuit ar fi doar de cateva ore.Incearca un mix pe baza de cereale si aroma de fructe.Nadeste cu boiliesuri sparte si pastura amestecata cu seminte preparate.Nadeste putin,pe bat si cauta in aceasta perioada crapii in mal sau pe platouri cu apa nu mai adanca de 2-3 metri.

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 27 Mar 2007 16:50

Am prins crapi pe ape salbatice, cu crapi putini inca din prima zi de pescuit la boilies mult mai bine ca si la porumb,fara sa nadesc cu cateva zile inainte si vreau sa spun ca pana am inceput sa pescuim cati-va baieti pe balti la boilies se mai prindea si la mamaliga si porumb.De cati-va ani de cand am inceput sa pescuim noi la boilies nu a mai prins nimeni nadind doar cu mamaliga si porumb.Am ajuns sa ne blasteme batranii ca aruncam toate scarnavenile in apa si nu mai prind ei la mamaliga si porumb :lol:

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 27 Mar 2007 16:55

batranii trebuie sa inteleaga ca pescuitul a devenit modern in ziua de azi :mrgreen:

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 27 Mar 2007 19:20

Nu au cum sa inteleaga treaba asta :D si nici no vor intelege vreodata :mrgreen:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 27 Mar 2007 21:35

[quote="ticu"]Nu au cum sa inteleaga treaba asta :D si nici no vor intelege vreodata :mrgreen:[/quote]
Crezi? ;-)
Nu-s asa batran, (45!), dar am vreo 35 ani de cand pescuiesc si mai si prind crap( uneori...). Am prins si la mamaliga, si la porumb, si la rama neagra, lipitori, viermusi ori paine cu miere si te mai miri ce... dar spre rusinea mea :oops: , nimic la boilies. Si nu ca n-am incercat :cry:
Dar cand dai cu 2 bete la "ceva modern" ( scump, Nutrabaits, arome de tot felul, vreo 18-20 Eur/kg...) si prinzi bine la clasicul porumb, ieftin, la singurul bat "uitat" intr-un cotlon, ce te faci?!
Raman la parerea ca diferenta o face doar Maria-Sa Crapul, care, vorba unui coleg de forum ( Stefanovici), ne vaneaza EL pe noi :D ! In ziua in care voi prinde primul crap ( nu vb despre ciortani) preferential la boilie si nu porumb , dau lada de bere! Deci, hai sa nu fim absolutisti! Cei care dau la porumb, nu prind la boilies!!! Cei care nu (mai ) dau la altceva decat boilies, nu prind la porumb! E greu de priceput, tovarasi?! Aia batranii v-au (mi-au) pus batul in mana. Aia prindeau crap la greu cand noi nu stiam ce-i aia rosioara ori sorete. Jos palaria, si ...mai jos nasucul! Nu de alta, dar e in vant...! :D
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 28 Mar 2007 06:34

@teacher64
Tu nu esti batrin dar ai o gindire inbatrinita(sa vezi acu vreo 20-30 de ani ce crap prindeam ...)acelasi raspuns til dau si la vinatoare batrinii ,dar nu uita ca acele vremuri sint apuse de mult cind plecau la pescuit cu o bucata de piine si 3 rime si prindeau un sac de pestii :D

Scrie răspuns