Care este granita dintre sport si tehnologie ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Care este granita dintre sport si tehnologie ?

Mesaj de florincj » 18 Feb 2008 11:46

Pentru mine e un subiect dezbatut la fiecare pescuit . Ce e mai corect : sa trimit navomodelul cu sonar si unde este peste sa lase firele , sau clasicul aruncat , momit si cine e mai priceput sa prinda ? Sunt deschis catre nou dar totusi exista o limita ? Care e aceea ?
Intotdeauna ma gandesc la Craciun , cand eram copii mergeam la colindat iar acum trimitem SMS -uri .Cat de tehnologizat va fi pescuitul peste 25 de ani cand voi fi pensionar ?

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 18 Feb 2008 13:04

e o chestie de optiune,poti sa folosesti ambele variante,dar am vazut si pescari cu navomodele care nu prindeau nimic,nu e o garantie faptul ca te dotezi cu scule hi-tech,ca vei si prinde peste.
peste 25 de ani eu ma intreb daca o sa mai avem ce prinde,nu si in ce mod :cry:

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 18 Feb 2008 13:07

Cred ca sta in firea lucrurilor, sa evoluam, sa ne reinnoim continuu, sa tindem mereu la perfectionare. De aici apare si dorinta pescarului de a avea ultimele noutati, in materie de pescuit (si aceasta particularitate, nu este valabila numai pentru pescuit, in toate domeniile se arata un interes major progresului tehnologic). In ceea ce priveste pescuitul, timpul petrecut pe balta este limitat, asa ca noile tehnologii iti maresc sansele (si scurteaza timpul de asteptare) de a fi mai aproape de captura mult visata. Odata cu dezvoltarea tehnologica, si fondul piscicol are de castigat (Sistemul "catch & release" era rar intalnit, acum 5-6 ani, cel putin la noi. Dar odata cu noile tehnologii, cu practicarea pe scara larga a pescuitului sportiv, prinde din ce in ce mai mult teren - eu unul, il consider cel mai consistent castig, ca 10-20 de pescari se bucura de acelasi peste).

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 18 Feb 2008 13:15

Navamodelul, este de mare folos acolo unde este permis si unde este interzisa intrarea cu barca,pt. ca iti da posibilitatea sa pescuiesti precis la distante la care ceilalti pescari fara navamodel nu pot pescui.
Dar.... bazandute doar pe navamodel nu poti avansa nici o data ca pescar.In momentul cand ajungi sa pescuiesti pe o balta unde nu este permis navamodelul,sa nu mai zic la vre un concurs...... daca nu sti sa folosesti corect markerul,(sa cauti adancimea apei,structurile, substratul )sa nadesti corect cu raketa,cobra,catapulta,prastia,sa faci aruncari precise cu lanseta,vei merge la pescuit doar ca sa pierzi vremea.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Feb 2008 13:22

Eu sunt de parerea ca ceea ce facem noi, se numeste "capcana"
Ducem nada cu barcuta, punem Betele pe Senzori si nu ne mai concentram asupra pescuitului.
Pescuitul adevarat, e ala pe care il cunoastem noi de cind eram copii.
Pluta sau la Grund, mamaliga pe fir, si nopti ne dormite, in ploaia cu un sac de Nailon firma Trakker :mrgreen: peste cap, acoperit cu o patura sau feriga...Ala a fost pescuit, acuma doar pindim :mrgreen:

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 18 Feb 2008 13:29

sonarul si navomodelul te pot ajuta daca esti pescar bun :)
sonarul iti da o idee asupra fundului
cine cunoaste o apa de ani de zile va avea mai mult rezultate decat un novice care intra prima data pe apa cu un sonar si cauta locuri o juma de ora
ref. la plantat, navomodelul este un surogat pentru nadirea si plantarea din barca, permise afara dar interzise la noi din cauza circumstantelor idioate in care se face pescuitul in Romania

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 18 Feb 2008 13:39

Nu va pot contrazice pt. ca aveti dreptate amandoi . Sunt nou in ,, meserie" si nimeni nu mi-a spus de sistemul c&r am aflat pe forum . Vorba lui matrix , am fost facut nebun cand mi-am adunat betele si am plecat acasa dupa 3 ore de pescuit . Aveam 5 buc. intre 3 si 6 kg si le-am explicat ca nu am venit sa ,, recoltez " peste chiar daca am platit taxa de 50 lei ! Mananc peste de 2 ori pe saptamana totusi regret ca nu am stiut atunci , intradevar doi erau suficienti iar restul puteau sa-i mai prinda inca o data altcineva . Niciodata nu e prea tarziu ! Intrebarea pt. mine ramane insa . Ce-mi doresc mai mult : tehnologia pt. captura sau sportivitatea pt. a da si pestelui o sansa ?
Mersi de raspunsuri oricum !

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 18 Feb 2008 14:59

Odata inceput drill-ul, incepe si sportivitatea, din acest moment ai atatea sanse sa aduci pestele in minciog, cat are si el sa-ti scape din carlig. Nu ar fi sportiv, sa pescuiesti "la bomba" sau mai stiu eu, la ce minunatii, dar asa, zic ca este echitabil, pentru ambele parti. :-)

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 18 Feb 2008 15:22

Da e o chestie ! Tehnologia pt. a-l intepa si restul sportivitate ! Oricum ai suci
lucrurile intrebari tot vor ramane , e un subiect inepuizabil ,, boala " asta frumoasa ce se cheama pescuit . Sa vedem partea buna , nu mai e mult pana la primavara !!!

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 18 Feb 2008 20:29

Dan Pop-Coman scrie:Navomodelul, este de mare folos acolo unde este permis si unde este interzisa intrarea cu barca,pt. ca iti da posibilitatea sa pescuiesti precis la distante la care ceilalti pescari fara navamodel nu pot pescui.
Dar.... bazandute doar pe navamodel nu poti avansa nici o data ca pescar.In momentul cand ajungi sa pescuiesti pe o balta unde nu este permis navamodelul,sa nu mai zic la vre un concurs...... daca nu sti sa folosesti corect markerul,(sa cauti adancimea apei,structurile, substratul )sa nadesti corect cu raketa,cobra,catapulta,prastia,sa faci aruncari precise cu lanseta,vei merge la pescuit doar ca sa pierzi vremea.
Dane, ce "mangleala de om batran ai"....BRAVO! bine zis ;-) :D

Scrie răspuns