Permis de 10 zile

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Permis de 10 zile

Mesaj de VladTepes » 28 Iul 2008 08:20

Urmeaza sa ma duc in concediu la cazanele dunari , iar dunarea intrand ca apa a asociatiei am si eu o intrebare daca se poate face un permis de numai 10 zile? :) avand in vedere ca am permis platit anual pe just Arad, ca nu as vrea sa platesc 70 de lei numa pt o saptamana de pescuit pe dunare.

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 28 Iul 2008 12:22

Eu stiu ca daca ai platit la o asociatie (eu la Ajvps Timis), poti pescui pe toate apele naturale din tara. Doar la Dunare mai ai nevoie de PG (care este gratuit).

Daca nu este asa, va rog sa-mi spuneti si mie ca vreau sa ma duc si eu la Dunare in week-end.

Multumesc.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 28 Iul 2008 13:56

Nick scrie:Eu stiu ca daca ai platit la o asociatie (eu la Ajvps Timis), poti pescui pe toate apele naturale din tara. Doar la Dunare mai ai nevoie de PG (care este gratuit).

Daca nu este asa, va rog sa-mi spuneti si mie ca vreau sa ma duc si eu la Dunare in week-end.

Multumesc.
Permisul platit la o asociatzie AJVPS, este valabil doar in judetul respectiv.... De fapt cotizatia, pentru ca permisul e acelasi peste tot, fizic vorbind, e un carnetzel :lol: ...sau ma rog, a fost... Pentru a fi valabil in alt judetz, trebuie platita cotizatia la agentia din judetul respectiv.
Inca nu s-a stabilit organul competent pentru a elibera permisele pentru pescuit, cic-ar fi ANPA...dar ceva concret...nu s-a stabilit. Puteti plati la AJVPS, evident ca ei vor spune cum ca e valabil permisul, si ca nu-i nici o problema....insa, pana nu va fi clar ce si cum....degeaba platiti, s-ar putea sa fiti nevoiti sa mai platiti odata.

Fir intins!
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 28 Iul 2008 14:23

Pentru Dunare nu mai trebuie platit nimic. Trebuie in schimb - asa cum zice si Nick - sa ai aplicata pe carnetul de membru al asociatiei din care faci parte de viza de frontiera. Pentru judetul Caras-severin o obtii de la Oravita iar pentru Mehedinti de la Turnu-Severin.
De ce oare ne-a dat Dumnezeu suficienta minte ca sa ne putem da seama ca suntem singurii in plus pe acest Pamant?

tranulea tiberiu
junior member
Mesaje: 58
Membru din: 12 Ian 2006 22:13
Localitate: CONSTANTA

Mesaj de tranulea tiberiu » 28 Iul 2008 18:27

la Tulcea este inca 50 lei viza anuala daca ai permis in alt judet
TYBBY

cezar dan chioibasu
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Mar 2008 23:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar dan chioibasu » 28 Iul 2008 18:51

De la 01.01.2007, permisele de pescuit sunt NATIONALE, deci o data vizat la zi, puteti pescui sportiv pe orice apa care nu este proprietate privata, sau titulara a unui plan de management aprobat de autoritatea de reglementare ( ANPA ).
Dunarea NU poate fi subiectul privatizarii sau a "planului de management".
Puteti pescui linistit daca aveti Permis vizat pe 2008 la orice Asociatie legal constituita, din sistemul AGVPS sau dintre cele private, bineinteles cu PG-ul vizat la IJPF din judetul pe raza caruia pescuiti ( daca este zona de frontiera ).
Pescarii asociatiei noastre ( nu o numesc pentru ca nu vreau sa ma banuiti de publicitate, chiar nu-i cazul ) pescuiesc netulburati pe toata Dunarea. Si sunt peste 1.000 de "dunareni"; au fost controlati de "n" ori, numai eu am aratat permisul de peste 20 de ori anul acesta si nu au fost probleme.

Pe de alta parte, este concurenta, economie de piata, foame de incasari, de aceea nimeni nu va zice NU daca poate sa va ia banii a doua oara.
Iubesc pescuitul, iar pescarii sunt prietenii mei.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 28 Iul 2008 19:30

Nenea cezar, vorbeshti prostii....eu vorbesc din lege, si nu din ce li s-a intamplat membrilor asociatziei dvs..... punct!

Interesati-va si veti vedea ca nu exista o entitate care sa ia banii pt pescuitul sportiv pe 2008, legal ...
cezar dan chioibasu scrie: Dunarea NU poate fi subiectul privatizarii sau a "planului de management".
Pe 2007 n-a fost asha....si ma tem ca pe 2008 va fi mai rau..... de cacao suntem.......
tranulea tiberiu scrie:la Tulcea este inca 50 lei viza anuala daca ai permis in alt judet
Nu stiu nea Tiberiu, se poate sa fie asa....


Fir intins!
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Sakal
member
Mesaje: 113
Membru din: 16 Mai 2008 21:56
Localitate: Arad

Mesaj de Sakal » 28 Iul 2008 21:44

EU VA ZIC UN SINGUR LUCRU !

NU LE MAI DATI BANI LA COMUNISTI ASTIA DE LA AGVPS!

cezar dan chioibasu
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Mar 2008 23:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar dan chioibasu » 29 Iul 2008 09:57

maiden scrie:Nenea cezar, vorbeshti prostii....eu vorbesc din lege, si nu din ce li s-a intamplat membrilor asociatziei dvs..... punct!

Interesati-va si veti vedea ca nu exista o entitate care sa ia banii pt pescuitul sportiv pe 2008, legal ...
cezar dan chioibasu scrie: Dunarea NU poate fi subiectul privatizarii sau a "planului de management".
Pe 2007 n-a fost asha....si ma tem ca pe 2008 va fi mai rau..... de cacao suntem.......
tranulea tiberiu scrie:la Tulcea este inca 50 lei viza anuala daca ai permis in alt judet
Nu stiu nea Tiberiu, se poate sa fie asa....


Fir intins!

ANPA ( autoritatea de reglementare ) nu s-a pus inca de acord cu Ministerul Economiei si Finantelor asupra unor aspecte de ordin formal care tin de raporturile lor financiare interne ( inclusiv preluarea patrimoniului fostei autoritati -CNAFP ); problema stabilirii modului cum se va face decontarea nu face permisele mai putin NATIONALE.
A se vedea in acest sens OUG 23/2008 si legislatia secundara aferenta ( ordinele MADR cu acest subiect ).
Stiu foarte exact ce scriu !
Aveti dreptate intr-un singur punct, anume ca ANPA nu se grabeste sa-si ia banii pe permise. dar de luat stie ca ii va lua, altfel nu mai semneaza protocoale cu asociatiile(mai ales cele particulare), ca AGVPS are alt regim ( si datorii de vreo 650 miliarde ROL ).

Iar treaba cu cei 50 Ron la Tulcea, daca-l intrebi pe dl.S....n
( directorul, pe care-l cunosti, banuiesc ) iti va spune ca ei cer, dar nu obliga. Anul trecut au pierdut ceva procese pe tema asta, mai au si acum pe rol altele.

P.S. mai este ceva: in Romania de azi, trebuie sa stii bine legea si cum sa-ti aperi punctul de vedere, altfel esti supus tuturor abuzurilor "organelor", care profita ca omul sta inca cu grumazul incovoiat ( reminiscente ale sistemului totalitar)
Iubesc pescuitul, iar pescarii sunt prietenii mei.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 29 Iul 2008 10:25

Explicatia de mai sus e in regula cred, nene Cezar...cam asha stau treburile, cum zici matale.... Ideea e ca pana una alta....nu trebuie platit nimic deoacamdata, nicaieri !
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Scrie răspuns