pescari in spania

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

geppetto
new member
Mesaje: 13
Membru din: 17 Mar 2008 02:19
Localitate: bucuresti
Contact:

pescari in spania

Mesaj de geppetto » 11 Aug 2008 05:38


Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 11 Aug 2008 06:46

Bine ca am scapat de ei din Romania ! :D Dar mai sunt de plecat..... :oops:

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

Mesaj de chiqui2k4 » 11 Aug 2008 22:34

Voi vreti sa scapati chiar de toti?? Si asa sant o gramada pe malurile lacurilor si a raurilor din Spania.Au inebunit cu luatul pestelui acasa.Nu conteaza marimea.Tot la sac.Cate se scriu si aici in forumuri despre noi romanii nu v-a mai spun.Pentru mine chiar a devenit un subiect obisnuit.Nu ai cum sa-i mai educi,sa l-e explici adevaratul sens al pescuitului.Pacat ca ne facem de ras in toata Europa.
Cristi.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 11 Aug 2008 22:56

chiqui2k4 scrie:Voi vreti sa scapati chiar de toti?? Si asa sant o gramada pe malurile lacurilor si a raurilor din Spania.Au inebunit cu luatul pestelui acasa.Nu conteaza marimea.Tot la sac.Cate se scriu si aici in forumuri despre noi romanii nu v-a mai spun.Pentru mine chiar a devenit un subiect obisnuit.Nu ai cum sa-i mai educi,sa l-e explici adevaratul sens al pescuitului.Pacat ca ne facem de ras in toata Europa.
Cristi.
Pai mai Cristi,
laso draq, ca sor fi saturat si ei de mincat Capsuni, mai vrea omul si o bucata de carne :mrgreen:
Noi aici avem aceleasi probleme cu Rusii :evil:

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

Mesaj de chiqui2k4 » 11 Aug 2008 23:40

Pai dupa ce i-au lasat pe atia fara capsuni, acum trebuie sa-i lase si fara pesti.Pe unde trecem noi romanii, trebuie sa lasam si semne ca sa se cunoasca ca am fost in cel loc.Altfel nu ne simtim bine.
Cristi.

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 12 Aug 2008 00:08

Bine ca am mai scapat de ei prin tarisoara noastra, ca nu prea mai era peste in balta.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Bone
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 15 Iul 2008 09:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bone » 12 Aug 2008 08:09

Eu cred ca motivul pentru care toata lumea baga in sac pestele prins este faptul ca romanul POATE momentan nu-si permite sa intretina un HOBBY, cutotii stim ca pescuitul este un hobby/sport foarte costisitor.
" Am platit xx lei balta, tot ce prind bag in juvelnic si iau acasa , face Gherghina o saramura buna ... mama mama ".
Poate peste cateva generatii vom fi si noi altfel, mai educati, mai civilizati. N-ai cum sa-i educi pe oameni la varste inaintate, daca nu ne invatam copii cat sunt mici lucrurile astea ( ocrotirea naturii ) , nimeni nu o sa-si bata capul cu ei cand vor fi deja maturi , cu toate ca nici atunci nu sunt un caz pierdut.
Eu personal nu stiu decat o singura balta detinuta de catre AGVPS pe langa Bucuresti si anume Afumati 4. Am auzit intamplator ca ar fi patronata de AGVPS, in rest toate baltile pe care le stiu in preajma Bucurestiului sunt concesionate sau proprietate privata. Multi patroni ai baltilor fac o treaba foarte buna, insa sunt si multi care le exploateaza la maximum, si nu in modul in care ne intereseaza pe noi.
SPER ca intr-o zi oamenii sa-si dea seama ca ei au aparut ultimii pe aceasta planeta, si ca de fapt aceasta apartine plantelor si animalelor si ca nu este corect ca noi sa ne batem joc de ele.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 12 Aug 2008 09:43

Bone scrie:...Poate peste cateva generatii vom fi si noi altfel, mai educati, mai civilizati...
Estimarea lui Brucan (Dumnezeu sa-l odihneasca) cum ca ne tebuiesc 20 de ani sa ne revenim a fost optimista :cry:
Uite ca aproape au trecut si nu se vede... Furtul e generalizat in Romanica. Aia "mici" fura peste, aia "mari"... fabrici, terenuri... :evil: De, fiecare ce poate. FOAMEA e mare din pacate si "pestele de la cap se-npute".
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

geppetto
new member
Mesaje: 13
Membru din: 17 Mar 2008 02:19
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de geppetto » 12 Aug 2008 09:51

apropo de "traditii". acum cea timp am ajuns cu cineva la pescuit pe dunare. la plecare, omu asta lasa in urma lui niste pungi si o sticla de plastic. ma apuc sa i le strang si le bag in portbagaj dupa care il aud: "ai idee cati bani iau Apele Romane ca sa curete dunarea de gunoaie?" :shock: aceeasi persoana, om la care nu se pune problema banilor, cara acasa ultimul carasel prins din ape publice sau private ca "am io satisfactia sa mananc peste prins de mine".
nu scapam noi de astia asa usor...

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 12 Aug 2008 17:40

asta cu platitul baltii si iau pestii la sac acasa , este valabila in Romania!!
in spania costa permisul cam 25€ pe an si ai voie sa pescuiesti o regiune intreaga, deci nu numai o balta sau o parte din rau. dar lacomia e mare, doar spun si ei in video ala "" ba ce dracu facem cu atata peste"" dar nici unul nu au venit pe ideea sa le dea drumul!!!
deci: mentalitatea!!! mai bine ii omaram si ii luam cu noi pe toti , egal ca ne trebe sau nu!!! si pe urma cand nu mai sant pesti, isi baga ceva in asociatii ,stat, cluburi,s.a.m.d, ca nu baga peste in balti lacuri si se plang ca altii branconeza! dar ei nu se mai gandesc cati pesti au omorat ei fara nici un rost.
numai pe motoul: ca am platit am prins iau tot acasa ce pielea mea ca doar e dreptul meu!! daca copii mei o sa mai vada peste ..... asta e problema lor.

si uite asa poti sa scri romane intregi. bine ca au bani sa-si cumpere camere video sa se filmeze si sa le puna pe internet! de alea au bani(daca nu-or fi furate) si facem ravagii prin toate tarile si ne miram ca se feresc toti de noi ca de lepra. am invadat o lume-ntreaga cu idioti si necivilizati si ................ cam atat ca deja imi vine sa vomit cand ma gandesc.

Scrie răspuns