Criza economica si eur.la 4,21 lei.Cum ne afecteaza?Solutii?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 09 Feb 2009 13:54

merci bro, la inceputului iulie o sa fiu acolo, te anunt inainte, sa ne intalnim, sa facem o gasca ca lumea! numai bine!

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 09 Feb 2009 14:39

Daca ar exista o concurenta din partea apelor naturale ,baltile private ar mai pierde mare parte din clienti ! Daca Dunarea ar fii precum Ebro ... ;-)
Din pacate traim intr-un cerc vicios... baltile nu au concurenta ,ptr. ca pe apele naturale nu mai este asa mult peste ...ptr. ca e prea mult braconaj...ptr. ca pestele braconat se vinde bine ...ptr. ca e mai ieftin si de zeci de ani traim in criza...ptr. ca romanii sunt mai saraci si nu-si permit sa manance numai de la supermarket...ptr. ca sunt pescari ce merg sa prinda peste si pescari ce merg sa pescuiasca ... ptr. ca e greu sa fii amator si sa pescuiesti de placere pe banii de chirie si intretinere...ptr. ca pescuitul la crap ,in toata splendoare lui, e un lux ...ptr. care ai nostrii conducatori de kkt , fac tot posibilul sa nu ne lipseasca ! :evil: ...hai ma m-am sictirit ...inca n-a secat Dunarea ...si e asa de placut sa-ti cante cucu in padure si sa dormi langa lansete pe malul apei ... :lol: :lol: :lol:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 09 Feb 2009 15:16

[quote="...inca n-a secat Dunarea ...si e asa de placut sa-ti cante cucu in padure si sa dormi langa lansete pe malul apei ... [/quote]
...fara posibilitatea sa te deranjeze vreun peste

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 09 Feb 2009 15:32

Ai dreptate George si chestia asta am punctat-o si eu. Nu exista alternativa.
Dunarea (noastra) e o gluma pe langa Ebro.
Despre Olt cititi aici si va minunati:

http://infopescar.tv/forum/lacuri-de-ac ... -t855.html

Nu ma intelegeti gresit, si mie unele taxe mi se par jenant de mari, insa ii putem spune lui X patron de balta ca o astfel de taxa este mare atata timp cat are balta plina + 20 concursuri pe ea? O sa ne invite politicos sa pescuim pe Olt, dar pe Olt se intampla ce scrie mai sus.
O sa avem pescuit ca cel ce se practica acum in Franta peste 20 ani!

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 09 Feb 2009 15:35

marian_popescu23 scrie:
george iorga" scrie:...inca n-a secat Dunarea ...si e asa de placut sa-ti cante cucu in padure si sa dormi langa lansete pe malul apei ...
...fara posibilitatea sa te deranjeze vreun peste

Ei ,te mai deranjaza cate unul,din cand in cand ! :D ...conteaza mai mult c-am plecat de-acasa si pescuiesc relaxat (fara sa am in cap taxe ,preturi la echipament si nade ,stres ca la concurs si alte nevoi culinare ce trebuiesc satisfacute )...daca in 6 ore nu aud gura neveste-mi ,m-am scos ! :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 09 Feb 2009 16:15

Adrian B scrie:
Nu ma intelegeti gresit, si mie unele taxe mi se par jenant de mari, insa ii putem spune lui X patron de balta ca o astfel de taxa este mare atata timp cat are balta plina + 20 concursuri pe ea? O sa ne invite politicos sa pescuim pe Olt, dar pe Olt se intampla ce scrie mai sus.
O sa avem pescuit ca cel ce se practica acum in Franta peste 20 ani!
GRESIT, ALTERNATIVA EXISTA MEREU, TREBUIE NUMAI SA VREA LUME.
REPET, VOI SUNTETI ADEVARATI PROPRIETARI, VOI PUTETI ALEGE...VOI SUNTETI O PUTERE ENOARMA, DACA STATI IMPREUNA.
PROBATI SA NU MAI MERGETI LA BALTILE CARE VI SE PARE SCUMPE, CREDETIMA, O SA SCADA PRETURILE DUPA CATEVA LUNI!!
VOI HOTARITI!!
NU LASATI SA VA ZICA ALTI UNDE SI CUM TREBUIE SA CHELTUITI BANI VOSTRI, E SIIMPLU SA SE ZICA CA NU EXISTA ALTERNATIVA.
ALTERNATIVE SE POT CREA, DACA EXISTA VOINTA SI BUNULUI SIMT.
NUMAI BINE!

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 09 Feb 2009 16:30

Adrian B scrie:Ai dreptate George si chestia asta am punctat-o si eu. Nu exista alternativa.
Dunarea (noastra) e o gluma pe langa Ebro.
Despre Olt cititi aici si va minunati:

http://infopescar.tv/forum/lacuri-de-ac ... -t855.html

Nu ma intelegeti gresit, si mie unele taxe mi se par jenant de mari, insa ii putem spune lui X patron de balta ca o astfel de taxa este mare atata timp cat are balta plina + 20 concursuri pe ea? O sa ne invite politicos sa pescuim pe Olt, dar pe Olt se intampla ce scrie mai sus.
O sa avem pescuit ca cel ce se practica acum in Franta peste 20 ani!
Alternativa nu exista ptr. ca nu se vrea ,nu pentru ca nu s-ar putea ...asta e adevarul care doare ! :evil: Sunt o groaza de mahari bagati in industria asta ce n-ar fii de acord in veci cu interzicerea pescuitului industrial pe apele naturale ...lucru ce in conceptia mea ,pe o durata de 5-6 ani ar compensa nenorocirile pe care le fac "plasarii" si "electricienii" ziilnic si ar oferii pescarilor sportivi o alternativa viabila la baltile private !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 09 Feb 2009 16:56

Adriano, cu tot respectul,

Nu ii poti spune unuia care vine la pescuit cu X6 sa nu plateasca 300lei/24h si sa faca front comun cu pescarii ca iti da eject din prima.
Nu putem merge pe Olt unde pescarii pescuiesc in familie non stop - fac cu schimbul 48 ore unii, 48 ore ceilalti si tot asa - pestele este vandut, iar asta e "afacerea" lor si sa le spunem, stiti noi suntem pescari sportivi si ar fi bine sa faceti o poza pestilor si sa-i eliberati, ca risti sa-ti iei un topor in frunte.
Avem o gramada de asociatii sau cluburi de pescuit, dar principala lor activitate sunt concursurile( cred ca avem cele mai multe concursuri decat toti din europa la un loc) si nu sa faca propuneri, sesizari catre cei ce ar putea schimba ceva ( agvps-ul..habar n-am).
Chiar, D-l Stefan, ce prezenta acum cativa ani emisiunea infopescar ce functie detine acum si unde? Daca imi poate rasp cineva...
Deci lucrurile sunt asa cum sunt acum si m-am raportat la situatia prezenta, nu la cum ar trebui sa fie. E simpatic ce spui: front comun, insa n-ai sa vezi in veci asa ceva in Romania.
Daca vrei sa vb la modul utopic as putea face un text de ne-ar da lacrimile la cat de frumos ar suna. Si sa nu uit, cand te raportezi la pescuitul C&R din Romania ai in vedere ca maxim procentaj: 15%.
Macar ma bucur ca la nivel de idei, mai sunt oameni ca tine.

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 09 Feb 2009 17:23

Adrian B scrie: Chiar, D-l Stefan, ce prezenta acum cativa ani emisiunea infopescar ce functie detine acum si unde? Daca imi poate rasp cineva...
E fostul presedinte ANPA.Nu stiu ce functie mai are acum...
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de ghitighiusan » 09 Feb 2009 18:34

Personal,am hotarat ca anul acesta sa nu pescuiesc pe nicio balta a carei taxa depaseste 50 ron/24h,si asta nu ca nu mi-as permite.Consider insa nejustificate si aberante taxele unor balti in raport cu serviciile oferite.

Scrie răspuns