Criza economica si eur.la 4,21 lei.Cum ne afecteaza?Solutii?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Tosa
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 29 Aug 2008 17:02
Localitate: Cluj-Napoca

Criza economica si eur.la 4,21 lei.Cum ne afecteaza?Solutii?

Mesaj de Tosa » 09 Ian 2009 14:22

Domnilor am deschis topicul sa ne mai consultam si sa gasim explicatzii mai pamantesti decat alesii astia care taie tot si plang ca nu au bani.Sintagma lansata de presedinte,,Sa traitzi bine"cred ca e valabila in alte partzi.Piata imobiliara e pe duca,mari intreprinderi cu peste 3-4 mi de angajatzi se inchid,firme cu credite in euro cred ca deja se gandesc cum sa plateasca etc.Taxe si impozite enorme,oportunisti si spagari in toate birourile si agentziile bugetare care isi permit sa ne mai tzina si lectzi de morala.Deja de eticheta de generatzie de sacrificiu is satul.La 20 de ani de cand am reusit sa scapam de comunismul oficial nu avem nimic mai mult decat atunci.Solutzii???....cred ca una singura Desteaptate romane

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 09 Ian 2009 16:11

daca romanii nu ar mai fura o zi si polonezii ar lucra o zii cu siguranta am iesi din criza :lol:
sunt curios daca marile firme producatoare de nade,mulinete,etc resimt criza si daca e vreuna pe duca :mrgreen:

attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de attila_cj » 09 Ian 2009 18:13

Eu cred ca int-run fel sau altul pe toti ne afectaza in mod direct sau indirect..pe mine :?: nu stiu cum platesc chiria...

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 09 Ian 2009 18:53

Zona Euro a fost cel mai putin afectata de criza. Probabil cel mai bine Slovacia a rezistat pana acum presiunii crizei. Din aceasta cauza este si cererea mai mare ptr euro, si de aceea cumparam euroii tot mai scump in fiecare zi :roll:
Oamenii trebuie sa-si recapete credinta in economie, deoarece aceasta este cel mai de valoare element al economiei, si din pacate acesta s-a pierdut din cauza crizei. De aia ne aflam in stangare...si in recesiune...ii jalnic ca indicele BET al BVB-ului a scazut cu 75% procente. Bursa este unul dintre cele mai importante motoare ale economiei. Bursa este ceva ce depinde in mare parte de psihologie...acuma tranzactiile au ajuns la un punct minim.
Ptr ca nu au oamenii credinta in profitabilitatea acesuia. Si nici nu stiu care dintre "marfurile bursiere" achizitionate contin titluri de valoare "inefectate" de provenienta americana(aceste titluri de valoare au la baza creditele imobiliare care nu pot fi rambursabile, de aia am folosit expresia "infectate").
Criza actuala este o cirza economica decursa, pana acuma, dupa reguli economice cunoscute. Deci ii stransa in chingi ca sa spun asa.
Eu spun ca e bine ca oamenii sa-si constituie rezerve, si sa-si micsoreze consumul, de unde se poate. Cand o sa sfarseasca sau cum, nici unul dintre cei mai importanti masoni, fost ministru de finante al Ungariei si presedinte al Bancii Mondiale timp de 8ani, (pe care-l cunosc bine ;-) ), nici el nu stie.
Pe noi pescarii nu poate afecta nicio criza... suntem prea obsedati :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Numai pe crapi si cteni sa nu-i afecteze criza :roll:

florin81
new member
Mesaje: 29
Membru din: 28 Mar 2008 20:02

Mesaj de florin81 » 11 Ian 2009 13:15

Sunt de acord cu ceea ce ai scris mai putin cu partea "pescarii nu vor fi afectati". Efectele se resimt si pentru noi toti si sunt curios daca si la anul baltile vor fi pline in conditiile in care cel mai probabil nu vor scadea taxele (am vazut de exemplu tarifele pentru MV2 si sunt aproape la fel ca anul trecut)
Ultima oară modificat 11 Ian 2009 14:38 de către florin81, modificat 1 dată în total.

Tosa
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 29 Aug 2008 17:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Tosa » 11 Ian 2009 13:30

Se anuntza majorari la produse de pescuit de 25....30% la distribuitori pe 2009.

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 11 Ian 2009 14:02

florin81 scrie:Sunt de acord cu ceea ce ai scris mai putin cu partea "pescarii nu vor fi afectati".
Normal ca am glumit...de aia am pus acolo iconitele emotive ca sa se vada ca glumesc ;-)

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 11 Ian 2009 14:33

Bine domne' ,criza ,criza , da cum draq cand altii nu mai stiu cum sa faca sa-si gaseasca clienti si scad preturile , in domeniul asta (de lux, se pare ) efectele sunt cel putin surprinzatoare ! Cresteri de preturi cand toata lumea se strange la punga ...mie asta nu mi-i se pare o politica de criza ! Probabil tavalugul n-a lovit inca la furnizorii de materiale si acum asteptam sa constate vanzatorul ca n-are vanzare ,sa comande mai putine materiale ,ca sa constate furnizorul ca nici el nu mai are vanzare si sa mai taie din pret ...efectul de pendul ! :-?
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

florin81
new member
Mesaje: 29
Membru din: 28 Mar 2008 20:02

Mesaj de florin81 » 11 Ian 2009 14:40

Exact George. Citeam pe un site concurent (sau nu ... habar nu am ale cui sunt) ca fox majoreaza preturile cu 20%. Plus marirea de la cursul euro ...

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 11 Ian 2009 20:32

Asa e, eu am scris.....Cred ca cei de la Fox nu sunt intregi la cap, sau au observat ca oricum se vinde ce produc ei indiferent de pret :oops: Nici nu stiu ce sa cred, dar nu este normal ca pe timp de criza sa meresti preturile ! :oops: :oops: :oops:

Scrie răspuns