Leacuri babesti

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Leacuri babesti

Mesaj de florincj » 08 Feb 2009 17:42

Daca nu am deschis topicul unde trebuie , rog moderatorii sa-l mute.
Avand in vedere ca suntem tot timpul in situatii de ploaie , vant, umezeala , caldura excesiva , pozitii incomode , oboseala etc, inevitabil suntem supusi si riscului aparitiei diverselor afectiuni . Sunt o gramada de asa zise leacuri babesti , care de multe ori dau rezultete foarte bune. Asa ca si cei care stiu si cei care vor sa afle o anumita reteta pot sa o faca aici. Am sa incep eu.
Pt. a nu va fi frig la picioare noaptea pe lac , va recomand sa mancati seara ardei iute si/sau telina ori salata de telina. Ambele sunt cvasodilatatoare si ajuta la circulatia sangelui periferica. De aia ,, micul nostru prieten '' :lol: e vioi dupa telina. De la bunicul meu (fost prizonier in lagarele din Siberia ) mai stiu ca trebuie sa am unghiile taiate la picioare si sa ma spal seara cu apa rece . Ambele variante le-am aplicat cu succes de fiecare data.

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 08 Feb 2009 17:57

Pt cei cu afectiuni de gen artroza , coxartroza , discopatii lombare sau similar.
1/2 litru de spirt medicinal
7 aspirine
1 legatura de hrean
7 ardei iuti
Toate se taie marunt si se pun la macerat in spirt o saptamana. Se aplica pe zona afectata masand usor dupa care se infasoara intr-un prosop si se sta la caldura cca o ora. Aspirina , ardeiul iute si hreanul sunt antiseptice , iar impreuna cu spirtul devin un amestec foarte puternic , de aceea ve-ti simti arsuri si caldura . Se recomanda un mic test inainte pt. a vedea daca sunteti sau nu alergici.
Sa va fie de folos.

Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de ghitighiusan » 08 Feb 2009 18:00

@ Florin_cj

Vraciule,incepi sa o iei razna ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Urmeaza ghiocu',datu-n carti si tehnicile woodoo ? :D
Fugi repede la o balta si fa macar cateva lansari ! :D :D :D

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 08 Feb 2009 18:08

Pt. fumatorii inraiti ( ca mine ).
Cu plamanii nu prea mai avem ce face , dar caile respiratorii le putem curata un pic.
O cana cu lapte in care punem 3-4 lingurite de miere de albina si baut dimineata cat mai fierbinte suportam .
Sa nu ma injurati cand o sa tusiti , uitati-va ce scuipati !
De cate ori fac lucrul asta totdeauna zic ca ma las. Dupa aceea ma consolez ca lapte si miere mai este.

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 08 Feb 2009 18:18

@ ghiti

Ghiti ,,fiule'' , deocamdata e cel mai ,, sanatos '' topic :lol: :lol: :lol: .
Pe CI scrie cetatenie romana cu un singur ,r' :mrgreen:

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 08 Feb 2009 18:23

@Florincj,

Dupa cate stiu eu (poate gresesc, dar nu cred) vasodilatatoarele (si alcoolul este vasodilatator) iti dau senzatia de caldura pe timp scurt si atat. Pe termen mai lung schimbul de caldura intre corp si mediul exterior este mai mare.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de ghitighiusan » 08 Feb 2009 18:27

@ Florin
OK man ! :D Baga la rece niste leacuri dealea babesti ca Marti sunt pe tine! ;-)

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 08 Feb 2009 18:42

@ Vali
E adevarat , dar actiunea lor fata de alcool e periferica , adica la extremitati si ajuta la circulatia sangelui in maini si picioare. Daca bei 1 l de tuica ele-ti amortesc , daca mananci o telina...te lauda nevasta :lol: .
La modul serios , m-am interesat. Daca iei un midocalm de ex. , care e un relaxant muscular periferic , ai sa-ti simti mainile si picioarele moi , dar daca iei un diazepam el actioneaza asupra sistemului nervos central si ai sa adormi. Cam asta e diferenta intre telina si alcool. Reteta e pe bune si eu o folosesc.

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 08 Feb 2009 18:50

@ ghiti

...,,Marti sunt pe tine'' :shock: :shock: :shock:
Vrei telina la rece ? :-( :-? :evil:
:lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 08 Feb 2009 19:25

Vali Vesa scrie:@Florincj,
Dupa cate stiu eu (poate gresesc, dar nu cred) vasodilatatoarele (si alcoolul este vasodilatator) iti dau senzatia de caldura pe timp scurt si atat.
...daca bem cate un paharel la o ora nu scapam de problema asta ? :D
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

Scrie răspuns