PROIECT DE LEGE !!!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

razvanm
new member
Mesaje: 29
Membru din: 14 Mai 2004 17:15

Mesaj de razvanm » 13 Sep 2004 16:09

Sunt de acord cu multe din lucrurile pe care le-ati prezentat, dar nu credeti ca ar fi mai normal sa putem alege, in conditii asemanatoare intre fondul public - gestionat cum trebuie si fondurile private?
Referitor la paza fondului, curatarea apelor si repopulari - credeti ca nu o sa traiti suficient sa vedeti ape publice (rauri, parauri, balti etc.) in care sa nu mai fie coada de peste? Eu nu am 100 de ani dar totusi in unele din apele in care pescuiam acum 10 ani nu mai exista nimic.
Oare doar mie mi se par povesti evocarile privind pastravi, lini, sturioni uriasi sau navoade care nu puteau fi trase pe uscat de oameni?
Sa fi trecut atat de mult si sa vrem sa uitam atat de repede?
Repopularea propusa de mine considerati-o o cale cale sa ne asiguram ca vom mai putea merge si maine la pescuit.
Oare alte state care incurajeaza pastrarea fondurilor piscicole sunt anormale? Ce valoare are eliberarea pestilor in apele private daca nu facem acelasi lucru cu apele publice?
In statele de unde "am invatat " sa pescuim la crap asociatiile de pescari sunt cele mai puternice arme in protejarea fondurilor publice de pescuit.
Si va rog sa aveti in vedere ca tot in acele tari, nu sa iei o autorizatie de la organele statului e greu, ci sa obtii avizul societatii civile, ale oamenilor direct implicati in fenomen.
Democratia nu implica numai drepturi,ci si obligatii, si eu cred ca noi avem obligatia atat pentru noi,cat si pentru cei de dupa noi,sa gasim solutii.
Asa ca va rog sa va onorati de obligatii si sa veniti cu propuneri reale pentru a pastra si imbunatati starea apelor din tara.

Cu deosebita consideratie,

Un pescar

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 13 Sep 2004 16:22

Draga Razvanm este tocmai cea ce spuneam si eu mai sus ,oricum salavarea vine din doua parti.Pe deoparte statul trebuie sa se implice mult mai mult si mai serios si in al doilea rind propietarii care i=si populeaza baltile cum trebuie vor avea mai multi clienti si atunci este clar ca se va vedea diferenta.

c_vrabie
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 30 Ian 2004 17:12

Mesaj de c_vrabie » 16 Sep 2004 08:44

,,...,oricum salavarea vine din doua parti.Pe deoparte statul trebuie sa se implice mult mai mult si mai serios si in al doilea rind propietarii care i=si populeaza baltile cum trebuie vor avea mai multi clienti si atunci este clar ca se va vedea diferenta. ''

Constat …constant si cu amaraciune , cu foarte multa amaraciune, ca noi pescarii amatori si / sau sportivi stim bine lectia lamentarii. Ultimii 15 ani s-au adaugat numai din punct de vedere matematic. Din cel economic extrem de putin. Economia de piata – prin definitie a intreprinzatorilor, a initiativelor – ar trebui s-o faca altii. Noi stim numai sa asteptam.
Nu demult – intr-un forum sau pe o lista – am citit ca in Timisoara un grup de pescari amatori cu initiativa – deci oameni de isprava - au preluat / concesionat de la AGVPS local un lac. ASTA ESTE CALEA. NU sa asteptam sa-si faca altii – statul si / sau alti intreprinzatori - mila de noi .

Apropo : rog pescarii timisoreni sa ne expuna - pe scurt – cum au reusit obtinerea unei suprafete de apa. Multumesc.

Scrie răspuns