Campionatul Mondial de Pescuit la Crap - un punct de vedere

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Sile
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 22 Ian 2003 18:18
Localitate: Ploiesti

Campionatul Mondial de Pescuit la Crap - un punct de vedere

Mesaj de Sile » 05 Oct 2004 13:01

Incantat de figura din Portugalia, i-am recomandat unui amic sa citeasca pe crap.ro despre participarea ehipei de pescuit la crap in Portugalia. N-a prea avut ce. Uitasem sa-i spun de forum.

Altminteri, mie personal mi se pare ca dusi de val (e o realizare deosebita pentru pescarii la crap), am cam pierdut totusi simtul masurii. Pentru unii comportarea in Portugalia e unul din putinele motive de mandrie ca sunt romani. Altii se mira ca o emisiune TV cu milioane de spectatori a fost suspendata. Sa fim seriosi.
♥Δ

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 05 Oct 2004 13:26

Si unde vrei sa ajungi cu asta? Nu de alta dar sa-ti putem raspunde. :lol:
><)))°>-------- Dani

Sile
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 22 Ian 2003 18:18
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Sile » 05 Oct 2004 13:50

Nu cu mult inainte se vorbea pe forum despre promovarea pescuitului la crap. Acum multi se comporta deja ca la sfarsit de drum. Eu cred ca mai e mult de lucru. Mediatizarea evenimentelor la care tinem sau de care suntem mandrii trebuie sa se faca chiar cu cheltuiala persoanelor implicate direct in fenomen.
♥Δ

Avatar utilizator
DragosI
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 31 Aug 2004 07:10
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de DragosI » 05 Oct 2004 14:42

Atata timp cat la noi acest sport nu este organizat(asociatii, concursuri legale, cluburi s.a.m.d) nu cred ca se poate face o mediatizare atat de mare pe cat ne-am dori. Din acest punct de vedere nu se poate compara pescuitul in Romania cu nici un alt sport, ramane pentru majoritatea oamenilor, cat si pentru multi pescari un sport-hobby cu ceva sanse de a si pune ceva pe masa din realizarea lui. Daca plecam de la conceptia asta, care la 75% din pescari asa este nu avem cum sa schimbam nimnic momentan, cel putin o mana de oameni nu au cum. Dar sa speram ca in timp, cand se vor organiza cluburi LEGALE nu virtuale vom avea parte si de mediatizari, de emisiuni la posturi nationale s.a.m.d. Pana atunci sa felicitam lotul national si sa speram la cat mai multe concursuri/participanti/mediatizari :)

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 05 Oct 2004 15:10

Daca ar exista niste asociatii mai puternice si mai implicate in acest sport,atunci s-ar putea lua atitudine,dar precum vezi in Romania este greu sa demarezi ceva. De exemplu cu aceasta ocazie ar trebui sa facem o lista de semnaturi ca forma de protest si sa o trimitem postului de televiziune Antena 1.,poate asta va avea un efect.
><)))°>-------- Dani

ovidiu14
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 21 Sep 2004 08:53
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 05 Oct 2004 16:02

Cred ca ar trebui sa existe o forma de organizare prin care sa se poata discuta altfel cu factorii media si poate ca astfel organizati se va izbuti mai mult (personal am incercat cateva demersuri la Realitatea TV si la OTV dar nu am reusit mare branza...incercam sa ii fac sa vina macar la aeroport sa ia un interviu ceva sa se mediatizeze in vreu-fel evenimentul...dar...pauza)...de asta cred ca poate o forma de organizare ar aduce mai multe rezultate pe acest front
intins la maxim va fie firul...

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 05 Oct 2004 17:47

Vedeti voi? acum ma intreb si eu, ca si Val. Ce face provincia? De bine de rau in Bucuresti sunt 2 cluburi de pescuit. Crap4evar care a dat 35% din echipele participante la selectii si Asociatia pescarilor de crap din Romania, care a dat 40% din echipele participante. Restul au venit din tara. Cind or aparea cluburi si prin tara, vom sta altfel de vorba.

Marius
junior member
Mesaje: 31
Membru din: 12 Iul 2004 14:25
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul Mondial de Pescuit la Crap - un punct de ved

Mesaj de Marius » 05 Oct 2004 18:58

[quote="Sile"] Pentru unii comportarea in Portugalia e unul din putinele motive de mandrie ca sunt romani. quote]

Cu ce dracu sa ne mandrim?
Cu minunata noastra clasa politica? cu o tara frumoasa inecata in gunoaie si pet-uri de plastic, cu batrinii care dupa o viata de munca traiesc in umilinta sau poate cu copii unora din noi cersind langa o gaura hidoasa de canal?, cu Ceausescu?, cu starea drumurilor sau a apelor? cu cei mai buni tineri ai tarii care iau drumul Canadei? cu tziganii si romanii care peste hotare traiesc din cersit, furt, prostitutie si trafic de droguri? poate cu coruptia generalizata din politie, administratii financiare, vama, care incet incet a pus stapanire pe tzara?, cu bolnavii nostri care mor cu zile in spitale insalubre tratati de un personal dezumanizat?, cu AGVPS, SRI, AVAB, SPP, cu dezaxatii care-si violeaza copii sau bunicii si pe care-i vedem zilnic la stiri ? (Pot sa mai scriu o ora dar mai vreau sa mai fac si altceva)
DA! Avem multa nevoie de motive sa fim mandri ca suntem romani, pentru ca in mod normal, de cele mai multe ori, ar trebui sa ne fie rusine.
DA, cred ca e un bun moment ca pescarii sa fie mandri ca sunt romani.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 05 Oct 2004 19:22

MARIUS, am venit acuma de la munca obosit si nu aveam pofta sa scriu, DAR, nu ma-m putut abtine: ESTI TARE !!!!!!!!!!!! Cand treci pe la ploiesti sunama ca mergem la o cina!!pa!
Traiasca romania, si speram ca cineva o sa vorbesca mai mult de ce au facut baieti in portogal, incepend de noi, pentru ca e de admirat!!!!

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 05 Oct 2004 22:33

Iata ca,admirati,sprijiniti,laudati,citeodata si huliti,reprezentantii lotului national au reusit o premiera in pescuitul romanesc.Sa nu-I uitam,totusi ,si pe cei care au obtinut rezultatele excelente de la Cupa Mondiala de la Sarulesti.Una peste alta,pescarii romani de crap au speriat lumea anul asta!Dar,trecind peste momentul-meritat!-al felicitarilor si al sampaniei,ramine o lume destul de mica,nu credeti?Vorbim de asociatii,de cluburi,de mediatizare.Sunt incercari,mai firave sau nu,de asocieri,dar poate ca cel mai bun lucru ar fi sa povestim prietenilor,colegilor nepescari despre frumusetea pescuitului.Sa-I aducem pe malul apei intr-un weekend,sa le demonstram cit e de frumos si cind poti elibera un peste,nu neaparat cind il faci saramura…Sa intercalezi in albumul cu poze de la vreun bal mascat sau cu maimuta pe malul marii si citeva cu un rasarit de soare si aburul iesind din balta…Poezie,veti spune,dar Antena 1,PRO TV,etc,sunt pentru mai tirziu,sau pot ramine pt niste parveniti de politicieni sau afaceristi cu 7 clase.
@Marius,perfect de acord cu ce spui.Imi permit sa-ti dau un sfat,totusi.Popularizarea pescuitului o puteti face insa si mai departe,prin reteaua care o aveti,dar printr-o mai atenta selectie,sau verificare,sau pregatire, a celor care va reprezinta in tara.Lucru valabil,dealtfel,si pt altii…
PS.Baieti,faptul ca am avut ceva probleme personale si n-am fost la aeroport nu inseamna ca n-am fost linga voi!Bravo voua!

Scrie răspuns