Bile SENZOR

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
zenhor
senior member

Mesaj de zenhor » 19 Ian 2010 14:32

@Andrei Vladeanu

Evident, n-o sa va spun eu sau pescarii de pe-aici cum sa va conduceti afacerile. Si evident ca pentru a ajunge in varf, trebuie determinare. Sunteti de mult timp in domeniu si probabil ca stiti ce drum aveti de urmat.
Noi doar ne exprimam parerile si dorintele si eventual ne luam apararea, ca intre prieteni.
<*))))))><{

andrei vladeanu
member

Mesaj de andrei vladeanu » 19 Ian 2010 16:03

Adrian B scrie: Ca sa fiu si mai exact, il acuza pe Vlad Pavlovici ca n-ar fi tocmai onest, ca sunt prea multi “englezoi care pescuiesc cu Nash si Free Spirit”…si ca vrem domne sa citim autori romani gen Tata Nitu, Maty, Iorgos…sa citim despre realitatea de la noi…despre baltile de la noi, si fara ca reclama sa fie scoasa chiar asa in fata.
Ba…chiar ma gandeam ca privind din anumite unghiuri poate avea dreptate (desi cand Mark Hutchinson spunea ca pescuieste cu Free Spirit (care o comercializa Big xxx) pescuia cu Solar (nada cu exclusivitate Senzor pe vremea aceea)
Apoi s-a intamplat mutarea – Andrei Vladeanu redactor sef pe sectiunea crap din AVP si cand credeam ca aplica Andrei o lectie de obiectivitate si profesionalism, asta asa...ca sa arate tuturor ce inseamna un pescar “detasat de comert” ce citim de un an in AVP? Raspunsul: exclusiv articole sau autori care au legatura cu grupul Senzor. De reclama nu mai are rost sa pomenesc. (exceptie Crapi predictibili – un articol f bun)
SINGURA problema pe care am avut-o cu vlad pavlovici a fost situatia de impartialitate in care a stat o buna perioada. din momentul in care s-a declarat oficial consultant, partener, etc Big xxx nu am mai avut nicio obiectie vizavi de persoana lui. mai mult, am insistat pe langa malin musatescu sa reia colaborarea cu el al AVP. pentru ca am considerat intotdeauna ca a facut o treaba excelenta in presa de specialitate.
eu nu m-am angajat niciodata in fata nimanui ca voi scrie obiectiv despre toate nadele sau sculele. ci am recunoscut mereu ca voi scrie despre articolele pe care le folosesc si din vanzarea carora imi castig existenta.
Adrian B scrie: Nu scriam aceste randuri, pt ca pana la urma fiecare are atata rationament sa-si dea seama cum stau lucrurile mai devreme sau mai tarziu, dar n-am vrut sa-l dezamagesc pe Andrei, care m-a facut sclavul lui Pavlovici de curand. Prin 2007 cand am descoperit crapmania si aveam tot felul de intrebari caraghioase si laude la adresa lor eram un om liber. Eh…ce timpuri. Intre timp, faptul ca am inceput sa vad lucrurile altfel, sunt sclavul ciuva.
Altfel, toti cei care sunt de acord cu opiniile lui Andrei Vladeanu, si le exprima liberi pe forumuri, sunt doar oameni obiectivi. Nu sunt sclavi. Sau sunt?
sa nu uitam ca tu ti-ai permis sa faci o postare in care spuneai ca av e bun pescar dar are un carcter indoilenic.
daca motivele sunt cele expuse de tine mai sus, da-mi voie sa-ti spun ca acceptam si aceasta eticheta, fara sa-ti mai zic (evident in gluma) sluga lui pavlovici, daca ai fi venit la mine cu un articol publicabil despre nada pe care o folosesti tu, CC Moore sa zicem, iar eu te refuzam pe motiv ca in revista apare numai senzor.

man.fishing
veteran

Mesaj de man.fishing » 19 Ian 2010 17:31

Nu ma intereseaza polemica de mai sus da sincer Andrei s-a simtit pana in maduva oaselor tenta Senzor in AVP.

Adrian B
member

Mesaj de Adrian B » 19 Ian 2010 17:46

Daca eu am o revista de crap si-ti cer tie sa ai o serie de articole despre localizare, strategii, concursuri, etc, atunci e chiar normal ca in textele tale sa apara numele produselor in care crezi, pe care le folosesti, etc.
Insa tu ai fost Andrei Vladeanu de la AVP unde nu aveai calitatea de colaborator, erai tocmai redactorul sef - sectiunea crap si situatia mi se pare ca se schimba, anume ca tu trebuia sa fi fost acea persoana cu viziune, care trebuie sa promoveze carpfishingul in adevaraul sens si nu in sensul reclamei, cu atat mai mult cu cat in trecut ti se parea ca sunt prea multi autori care pescuiesc cu Free Spirit si Nash. Ca pot aparea si articole cu autori care folosesc produsele tale, e cat se poate de normal, dar nu asa cum se intampla acum. “Raspunsul tau” la AVP in ultimul an a fost in opinia mea, cat se poate de subiectiv, ca sa ma exprim elegant.

daca ai fi venit la mine cu un articol publicabil despre nada pe care o folosesti tu, CC Moore sa zicem, iar eu te refuzam pe motiv ca in revista apare numai senzor

Eu nu trebuie sa vin cu un articol la tine in care pescuiesc cu CC Moore iar tu sa-l refuzi pe motiv ca in revista apare doar Senzor. Tu trebuie sa promovezi articole care sunt in interesul pescarului de multe ori incepator, unde se vorbeste de localizare, strategie, iar in cazul unui astfel de articol traznet, nada si echipamentul sa fie ultimul lucru care intereseaza pe cititor.
E ca pe vremea cand spuneai ca nu Hi-S 200 arunca 200m, ci omul.

Asa este, am avut un comentariu in care consideram ca e firesc sa-ti urmaresti interesele, cand intreci limita normalului,da, comportamentul mi se pare deplorabil.
Pai cand spui ca te retragi si totusi vii si impui Turneul de crap AVP, cu foloasele ce decurg de aici: mediatizare si plata deplasarii – dar in final nu se intampla nimic? Cand e teapa?
Cand Victoras de la PVTV plateste 3000 E, si intreaba daca-si poate pune sigla pe echipament, ii raspunzi ca nicio firma nu apare pe echipamentul oficial, dar totusi in Franta apare Senzor Planet? Ulterior ii spui ca a fost o scapare…?
Cand pe site-ul APCR/Senzor apare Malin cu cazul sacosa in care face de cacao tot lotul, dar uita sa pomeneasca de obligatia/promisiunea neonorata privind deplasarea lotului? Actiuni in care ai fost direct implicat? Ce vrei? Sa-mi fii drag? Repet, poate sunt eu in eroare, pune-ma pe calea cea bun, fa-mi un text in care sa inteleg ca urmaresti interesul general si nu de grup, si daca reusesti sa ma faci sa inteleg ca eu gresesc imi cer scuze unde vrei.

andrei vladeanu
member

Mesaj de andrei vladeanu » 19 Ian 2010 18:14

lucrurile incep sa ia o turnura nedorita, din pacate fireasca cand vine vorba de av.
vreau sa-ti transmit ca sunt multe chestiuni care te depasesc si pe care le ai servite din alte parti.
subiectul era nada senzor.
s-a ajuns la articole tv.
lansez o invitatie publica. cine crede ca are ceva de zis intr-un articol sa ma contacteze.
da, man.fishing, ai dreptate.

man.fishing
veteran

Mesaj de man.fishing » 19 Ian 2010 18:21

Andrei sper sa nu te superi
Chiar nu asta era scopul discutiei

andrei vladeanu
member

Mesaj de andrei vladeanu » 19 Ian 2010 18:40

nu ma supar man.
putem discuta orice despre nada si pescuit la crap, cu mare placere.

zenhor
senior member

Mesaj de zenhor » 19 Ian 2010 18:55

Nu ma intereseaza polemica de mai sus da sincer Andrei s-a simtit pana in maduva oaselor tenta Senzor in AVP.
@man.fishing:
Pana la urma cred ca putem intelege faptul ca un producator va profita de pe urma pozitiei pentru a-si promova produsele intr-o revista. E greu sa te abtii sa faci asa ceva.

@Andrei Vladeanu:
Nu eram la curent cu acel poster, imi pare bine ca ati ajuns cu totii la o intelegere. Din cate stiu, cel putin cu unul dintre producatori au fost certuri, dar alea-s treburi "de familie", bine ca puteti colabora.

Cred ca lumea iti reproseaza un pic(in calitate de redactor sef al sectiunii de crap) lipsa articolelor provenite din strainatate. Mai demult il puteam citi pe Mark McKenna, Shaun Harrison, Kevin Nash, Jim Gibbinson.
Au fost si niste articole interesante despre Steve Briggs si venirea lui in Romania(acolo tin minte ca apareau prima data Pop-up-urile Stinky xxx, care anul asta au fost la mare cautare atat in varianta boilies normal cat si cea mai sus amintita).

In schimb, ce am reusit sa-mi dau seama din posturile de pana acum, este ca unii traiesc din treaba asta si pun aspectul comercial si material pe primul loc. Probabil ca e visul oricarui pescar sa poata trai din acest hobby dar e si foarte greu, mai ales intr-o piata destul de primitiva, cum e cea din Romania.

Eu in calitate de pescar(destul de la inceput de drum) si cu resurse materiale limitate, am cumparat doar chestii cu un raport calitate-pret bun.
Am destule produse Senzor, multe produse de la xxx, Aquamania si chiar Gipo. Oferte bune sunt peste tot, ar fi bine ca si pescarii sa caute sa-si ridice singuri standardele.
Deja cred ca nu intelegem(ca popor) ca nu veni nimeni sa ne bage in traista, sa ne dea pe degeaba(calitate, preturi bune, lacuri ieftine, pesti multi, nada de calitate) ci va trebui sa muncim noi pentru astea.
<*))))))><{

andrei vladeanu
member

Mesaj de andrei vladeanu » 19 Ian 2010 20:51

zenhor scrie: (...)
Cred ca lumea iti reproseaza un pic(in calitate de redactor sef al sectiunii de crap) (...)
sectiune care numara un singur om, eu. :D

oricum, multumesc pt intelegere.

zenhor
senior member

Mesaj de zenhor » 19 Ian 2010 22:05

Stiu ce zici, am lucrat la o revista de sport si la inceput o buna parte din revista o duceam singur. Nu de putin ori, aportul meu depasea 30 si chiar 40 %. Nasol era ca aveam dimineata facultate, apoi serviciu pana seara la 20:00 si apoi veneam sa scriu la revista uneori pana dimineata.
Nu stiu cum se facea ca stirile importante apareau exact cand trebuia predat materialul pentru revista si se mai intampla ca alti colegi sa nu-si fi scris articolele.
Chiar tin minte ca acum doi ani m-am intors de la revelion pe la 6 dimineata si la 7:30 deja scriam articolele, pentru ca trebuiau predate pe 2-3 ianuarie. Urma asezarea in pagina iar tiparul era programat pe 7 ianuarie parca.
Daca ti-e greu sa traduci un articol din strainatate sunt sigur ca poti gasi un om care sa faca asta, sunt destui pescari vorbitori de limba engleza si de ce nu, daca spui ca l-ai propus pe Vlad Pavlovici pentru redactie, ai putea deschide o colaborare pe aceasta tema.
A fost doar o sugestie...

Fire intinse in 2010 si succes cu emisiunea! Chiar sper sa realizati incursiuni in locuri salbatice, poate chiar sa faceti mai multe emisiuni pe tema asta.
Ma simt si eu nevoie ca si man.fishing sa spun: Sper ca nu am suparat pe nimeni!
<*))))))><{

Scrie răspuns