Pop-up si porumb

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Pop-up si porumb

Mesaj de zfcristian » 21 Ian 2010 17:56

Astazi intamplator m-am intalnit cu un vechi amic si din una in alta am aflat ca si el este pasionat de pescuit. Binenteles ca am inceput sa vorbim despre bete, mulinete, fire ace si momeli . Ce m-a frapat a fost ca mi-a spus ca pescuieste aproape exclusiv cu pop-upuri plus 1-2 boabe de porumb facand un fel de snowman critic echilibrat .
Practic isi prepara porumb fiert si apoi tinut inca de acum 1-2 luni fie in dip de squid&octopus, fie csl fie palinca cu anason . Am ramas un pic uimit dar in acelasi timp mi-a ramas mintea la cele spuse de el , asa ca as avea urmatoarele intrebari :
1:Se poate pescui exclusiv cu pop-up de 10-14 mm singur deasupra acului ?
2: Este o solutie sa pescuim cu un pop-up si 1-2 boabe de porumb critic echilibrate?
Cam astea sunt intrebarile care imi vin acum in minte si as aprecia sfaturile voastre din proprie experienta.
Multumesc
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

zoli1964
senior member
Mesaje: 315
Membru din: 08 Aug 2007 12:13
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de zoli1964 » 21 Ian 2010 18:09

1 da, desi eu in toate incercarile mele am prins un singur ten cu pop-up simplu

2 da
Quantum Bait

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 21 Ian 2010 20:21

1. daca folosesti un pop-up de fructa cu saculetul cu spartura de porumb obligatoriu atasat, 100% prinzi ten....si nu numai
2. :shock: :shock: :shock: ma mir ca nu-i pui si o jumate de bila :lol: :roll:
3. fa un sandish, jumate solubila, 5-6 boabe sau vo' 8 de porumb si punei capac cu o juma' de pop-up pink pepper ;-) mai bine.... :lol:
( sa nu faceti asta "acasa" ) :mrgreen:

zfcristake....de ce nu faci asa daca tot vrei sa echilibrezi porumbu'; ( si e pe bune ) o boaba sintetica de porumb( sper ca sti ca se gasesc intr-o gama larga pe piata ...) si una de porumb natur. ;-)
Ultima oară modificat 22 Ian 2010 05:20 de către mosharu, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 21 Ian 2010 21:01

Eu inca nu am experimentat dar ma gandesc ca daca pui popup de fructa sa zicem si 1-2 boabe de porumb dipuit cu squid poate ca ar iesi o treaba interesanta.
Acum nu pot sa pun multa baza nici pe pretenu meu ca e codos batran si nu da tot din casa!

Ps: porumb flotant stiu cu ce se mananca din pacate nu am gasit din acela care am inteles ca e gol la interior si tine putintel dip acolo dar sper sa gasesc pana la urma :mrgreen:
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 21 Ian 2010 23:43

zfcristian scrie:
Ps: porumb flotant stiu cu ce se mananca din pacate nu am gasit din acela care am inteles ca e gol la interior si tine putintel dip acolo dar sper sa gasesc pana la urma :mrgreen:
iar ai dat-o'n zbarci :mrgreen:
bagi boabele sintetice in aroma de fructa si asta ie' ;-)
porumb sintetic gasesti mai la toate magazinele...numai sa cauti.
ps- la prima mansa din Turneul "Crapul de aur" de la Cercani, vino la mine in stand si-ti arat/invat mai multe....sa nu zici ca's baiat rau.
ps- vezi ca anu'asta beau numai sampanie de capsunica :D

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 22 Ian 2010 07:25

Capsunica sa fie alba sau neagra, la o adica un zaibar bun sa intelg ca il refuzi politicos ?!?!? :mrgreen:
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 25 Ian 2010 09:20

Langa Constanta un amic f bun pescuieste cu jumatate de pop-up si boabe de porumb. In vara a avut rezultate bune la aceasta combinatie decat la porumb simplu sau cu spuma etc.

Se poate pescui exclusiv cu pop up asa cum este prezentat in multe filmulete dar se pare ca la noi aceasta metoda nu a dat rezultate extarordinare (din ce am citit pe aici)
Ultima oară modificat 25 Ian 2010 09:28 de către man.fishing, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 25 Ian 2010 09:25

zfcristian scrie:Capsunica sa fie alba sau neagra, la o adica un zaibar bun sa intelg ca il refuzi politicos ?!?!? :mrgreen:
alba...neagra nu conteaza, de capsunica sa fie :lol:

pycoboy
new member
Mesaje: 12
Membru din: 03 Feb 2010 20:27

Mesaj de pycoboy » 03 Feb 2010 20:30

As mai avea totusi o intrebare: dc pescuiesc pe o balta cu mal pe fund si vreau sa folosesc doua boabe de porumb conservate cu pop-up intre ele pe firul de par, cum ar fi ideal sa stea carligu: culcat pe substrat si doar boabele sa pluteasca sau sa pluteasca cu tot cu boabe...va multumesc anticipat.

vandamme
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 09 Apr 2009 17:46
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de vandamme » 18 Feb 2010 18:51

salut stie cineva vreun magazin ceva unde gasesc produse marca CARP ZOOM :?: :-)

Scrie răspuns