Porumb fermentat

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

gresit

Mesaj de Moose_master » 14 Iul 2005 21:32

daca am platici intradevar am pus-o. ferice mie care traiesc intr-o tara fara platica.
de cand pescuiesc crap aici nu am avut decat de doua ori ocazia sa scot (la momeala de crap) somn de-ala pitic specific acestui continent. pestele asta mananca ORICE.
in rest orice nada de crap am pregatit ( ca a avut sau nu succes) nu am avut prezenta decat crap.


Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

INTREBARE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 15 Iul 2005 21:17

@Moose Master,
Nu fierbi porumbul?
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

Nu

Mesaj de Moose_master » 15 Iul 2005 22:20

Nu-l fierb de loc. Iau apa, dizolv sirop de porumb, sirop de artar si melasa. Apoi amestec sa topesc toate mascarile in apa. Apoi pun porumb asa cum este el (tare) si las ca nivelul apei sa fie cam o palma peste nivelul porumbului. Dupa ce se mai umfla porumbul (dar nu se umfla ca cel fiert) va mai ramane cam doua degete de apa.
Siropurile si melasa vor ajuta la fermentare , iar porumbul se va imputi ca orice lucru lasat in apa. Atata doar ca fermentul este ceva-ul care il atrage pe nea crapu.
Acum vine partea la care trisez un pic , da.... ce sa fac... tre sa-l prind nu ?
Pe hair rig nu pun acelasi porumb , ci pun porumb fiert sau din conserva (sunt aici niste conserve cu un bob de porumb tapan si dulceeee !!!)
Cel fiert il fierb in apa cu aceleasi substante. Deci cel de la carlig este mai moale si mai dulce.

Si asta-i tot.

Mai obisnuiesc sa tin boabe de porumb in SBS sau in dip. Le place spurcaciunea aia de miros de numa numa.

Stima,

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

INTREBARE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 16 Iul 2005 06:31

Stii de ce te-am intrebat?Pentru ca toata lumea(fara Iliuta)este marcata de DIGERABILITATE si fierbe porumbul.Probabil in cazul cind se fac partide lungi de pescuit.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

stiu

Mesaj de Moose_master » 17 Iul 2005 03:23

Da , ai dreptate in ceea ce spui . Stiu foarte bine acest aspect.
Am insa motive intemeiate sa nu-l fierb.
Cel mai natural aminoacid este fermentul. Ce poate fi mai natural, mai "mirositor" si mai placut la gust decat porumbul fermentat.
Ca-i mai pun eu dulcegarii si alte mirodenii, asta este partea a doua. Acestea sunt pentru o fermentare mai rapida si pentru un gust mai dulceag.
Eu nu am de unde sa cumpar nade de crap, iar cele pe care le am le folosesc cu mare chibzuinta, asa ca trebuie sa experimentez si sa imi fac singur nada multa si buna.
Il doare stomacul ? Asta stiu din carti, dar nu-s convins practic. Chiar de loc. Sa fie sanatos si sa se faca mare (da asta dupa ce trece proba cantarului).
Cam asta este cu porumbul meu....

Stima tuturor,

Moose

P.S. Stie Iliuta ce stie ...
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
supercarpio
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 03 Iun 2005 17:32
Localitate: Estul Civilizat (Boston), USA

Mesaj de supercarpio » 17 Iul 2005 05:31

Luati cele spuse cu un gram de sare..asa spune Americanul ("take it with a grain of salt")...cu tot respectul pt. Niki, my friend, crapul American nu este acelasi cu crapul Romanesc...deci...

Ce merge peste ocean nu merge neaparat pe meleagurile stramosesti...

Crapul este mult mai versat acasa la noi! Asta nu inseamna neaparat ca masoara patratica cu sublerul...Punctul meu este: Nu exista o reteta ferma cu porumbul. Asta stiu din experienta mea Euro-Atlantica. Deci experimentati acolo la locul lui...

Tot cu stima,

Marius

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

corect

Mesaj de Moose_master » 17 Iul 2005 15:27

Raspuns corect , stop cronometru !

Are mare dreptate fratele Marius!
Cand am inceput prima oara sa pescuiesc aici in Canada era prin luna august. Nu punea gura la nimic nimicuta. Am crezut o buna perioada de vreme ca sunt bun la crap doar in fata prietenilor din Romania. Am fost superdeceptionat si incercam sa gasesc raspunsul.
Dupa o buna perioada am inceput sa accept ca nu mai sunt in Romania si deci poate ar trebui sa mai schimb cate ceva la capitolul pescuit crap.
Primavara este sublim.... il iei la ORICE. Apoi (dupa terminarea reproducerii) rata capturilor se reduce la doar cateva exemplare pe zi.
Nu imi dau seama nici acum de ce nu mai vrea sa manance (nada mea), insa el de mancat mananca(logic). Am prins unul si l-am taiat. Era plin de iarba.

Asa ca asta este cu nazile. Porumbul pe care eu il prepar asa, se pare ca imi da rezultate ceva mai bune si asa am sa continui sa-l prepar.

O singura precizare la ceea ce a spus Marius si anume : crapul american si cel romanesc sunt tot Ciprinus Carpio, insa datorita mediului in care traieste are comportament diferit fata de cel din Romania. Este, ca sa fac o analogie cu Romania, un crap de Dunare. Ce , la Dunare cand va duceti sa pescuiti, fierbe cineva porumbul ? Pune cineva arome in el ? Eu cel putin plateam un localnic care se ducea si nadea aruncand sacul de porumb asa tare si nefert in apa. Apoi a doua zi mergeam la pescuit. Si aveam rezultate.

Poate cei care pescuiesc la Dunare vor avea amabilitatea sa disece un pic subiectul (poate imi mai dau si mie ceva idei !!!).

Stima Marius, stima tuturor,

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

dima gigi
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 01 Apr 2005 18:47

porub fermentat

Mesaj de dima gigi » 17 Iul 2005 16:21

buna,Am incercat reteta (porub fiert fermentat, cu bere) .L-am folosit dupa doua saptamini .Cind am scos dopul la damigeana (5l) ,explozia a darimat tencuiala ........dar porumbul tot tare a ramas,mirosea a vin . Am naditu cu el si am prins, insa nu sint convins de efectul porumbului fermentat.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 17 Iul 2005 16:47

@Moose Master,
Explicatia este ca pe Dunare,crapii umbla in bancuri,maninca pleaca,vine alt banc si maninca si pleaca.Este un caz diferit fata de pescuitul la balta.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

stiu

Mesaj de Moose_master » 17 Iul 2005 18:16

Stiu Cezar foarte bine ce-mi spui. In fapt stiu teorie despre crap de as putea preda la academia de crapologie de pe planeta Marte, insa ce se intampla in practica insa este diferit (diferit de te doare capul).

Daca WCC 2005 din USA s-ar fi tinut acum (vara) ar fi fost probabil cel mai mare esec din istoria campionatelor de crap. V-o spun in DEPLINA cunostiinta de cauza.

Teoria suna cam asa : el saracu mananca ce l-a invatat Dumnezeu sa manance, adica predominant ierburi. Io, ca un maestru ce ma cred, ii arunc in locurile prin care el umbla o galeata de porumb (fiert sau nefiert), boiles cu proteine ca la sala de bodybuilding, amestec de cereale cu melasa, lapte praf, arome, etc. Deci (teoretic) cand tu mananci din gunoaie si vine un fraier si-ti da friptura cu cartofi prajiti, ce o sa faci ? O sa balotezi friptanele nu ? (nu zice nu, ca nu te cred) Sau cel putin asa este logic. Un pic de scepticism la inceput, apoi cativa mai usuratici incearca si apoi progresiv vine toata ceata la papica. Este normal : continut in substante nutritive net superior, posibilitatea de a face economie de consum energetic mancand dintr-un singur loc multa hrana cu aport caloric mare etc.
Ei bine nu-i asa .... !!!! Deloc !!!!


Este mult de vorbit despre asta insa ma rezum in a preciza ca este un alt gen de pescuit. Si concluzia la care am ajuns si care mi se confirma zi de zi este ca eu prind de fapt doar 1% dintre pestii pe care ar trebui sa-i prind, si anume ii prind pe "fraierii grupului".

Vom mai vorbi despre acest subiect,

Stima

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Scrie răspuns