Se lipeste mixul

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de Verdete Daniel » 14 Iul 2005 10:42

@radu,

Daca citesti in ALP 2004 luna iulie (cred ca nu ma insel), Adriano dadea o reteta de vara pentru crap si spunea "ca se adauga miere pana cand aluatul nu se mai lipeste de maini".
Eu am folosit melasa din trestie de zahar si nu am avut nici un fel de problema. Cred ca in alta parte este "buba". Poate de la mancarea pentru pisici?
Daniel Verdete

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 14 Iul 2005 10:50

@Daniel
Depinde in ce cantitate le folosesti.....din pacate eu nu prea fac boilies din reviste pentru ca , daca te apuci si crezi tot ce se scrie nu mai ajungi pe balta.... :lol:
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Iul 2005 10:52

Radu Sima scrie:@Daniel
Depinde in ce cantitate le folosesti.....din pacate eu nu prea fac boilies din reviste pentru ca , daca te apuci si crezi tot ce se scrie nu mai ajungi pe balta.... :lol:
Corect :mrgreen:

Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de Verdete Daniel » 14 Iul 2005 11:11

Bineinteles ca asa e, vorbeam in principiu.
Daniel Verdete

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 14 Iul 2005 12:23

@Radu Sima
Eu am diluat zahar macinat in oua si dupa aceea am inceput sa fac coca.
Este absolut necesara folosirea uleiurilor ?Deoarece ma gindesc ca ar ajuta sa nu se mai lipeasca cu toate ca faina de peste este destul de grasa. Poate ca s-a mai scris in acest forum si cred ca am citit peste 50% din el, dar este foarte mult de citit si timpul este cum este la toata lumea . Daca nu ar deranja repetarea unor informatzii sau macar ale unor link-uri din acest forum (pentru cei mai vechi care au urmarit in amanunt cam tot ce s-a scris) ar fi binevenite si innobilate cu respectul meu ( si nu numai).

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 14 Iul 2005 12:28

Radu Sima scrie:daca te apuci si crezi tot ce se scrie nu mai ajungi pe balta.... :lol:
Pai si de unde pacatele mele invatam atunci ?De pe forum ...merge ? 8)
Nu de alta dar de unde pana nu demult nu stiau decat o mana de oameni ce inseamna boilies acum imi pare ca zboara informatia pe peste tot.. Cred ca de exemplu Alp e o sursa credibila.Ma insel ?

p.s.Pot sa cred ca "se da" si mult comercial dar in principiu(sper ca)nu se scriu bazaconii.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 14 Iul 2005 13:38

florioro scrie:Este o reteta cam saracacioasa.
30 % faina de peste
20 % gris
20 % malai grisat
10 % faina de soia
10 % maincare canari rajnita
10 % mancare pisici rajnita
la care
10 oua
atractant
ceva piper
ceva boia dulce

si cam atit
Primele datzi am folosit 8 oua.
1. Asa cum am mai spus-o de nenumarate ori, incearca mai intai sa ai o referinta clara. Cumpara 1 Kg de mix ready made. Respecta indicatiile producatorului (fa un minim efort si cumpara de la un producator recunoscut, nu un noname) si o sa inveti clar care este consistenta necesara.

2. Reteta de mai sus se lipeste (sau daca vrei, nu se leaga) in principal din cauza combinatiei malai-soia-faina de peste. Nu inteleg de ce te complici, au descoperit altii roata inaintea ta, e cat se poate de rotunda si, culmea, se mai si invarte. Oricum, eu as renunta la malai, as folosi 10% faina de orez, 5% albumina si 5% robin red. As inversa proportiile faina de peste / gris. Daca faina de peste folosita este cea care se vinde la farmaciile veterinare, cu resturi de solzi si oase prin ea, as macina-o foarte, foarte fin. Idem soia. Numarul de oua nu reprezinta un standard (x oua per kg de mix). Incearca 4 oua intregi si 6 albusuri (leaga mult mai bine). Adaugi mix de baza pana coca devine precum plastilina, si in nici un caz nu trebuie sa se lipeasca de maini. Uleiul il adaugi la sfarsit, nu mai mult de 30 ml, si framanti pana se incorporeaza in coca. Chestia cu tinutul in frigider e relativa, poti sa tii coca 1/2 ora la temperatura camerei sau 2-3 ore in frigider, in punga inchisa ermetic, sau poti sa pui in partea lichida doar 500 gr. mix de baza pentru inceput si sa-l lasi 15-20 minute pentru ca fainurile sa se imbibe bine.

3. E mult de vorbit, insa, crede-ma, cel mai simplu si mai avantajos este sa pleci de la ceva consacrat.

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 14 Iul 2005 18:43

Nu este neaparat nevoie sa adaugi ulei pentru a nu se lipi coca.S-ar putea sa fi pus prea mult zahar(eu pun cam 100g la kg de mix).Coca s-a legat bine ?Daca nu poate e mixul vinovat ...

@Roger
ALP este o sursa de informatie foarte buna ,dar articolele sint scrise pe baza experimentelor facute de pescari intr-un anumit context si nu cred ca trebuie luat drept lege fiecare cuvint de acolo ci mai degraba intelese ideile generale pe care aceste articole vor sa le transmita.Aceste idei trebuie adaptate la situatiile cu care se confrunta fiecare .De exemplu Adriano cind a scris acel articol a folosit un mix diferit de al lui florioro,poate unul de firma ,alt pachet de atractie ,uleiuri sau nu.....etc etc Deci nu pot trage o concluzie ,e un caz particular,nu pot spune ca daca pui miere nu se mai lipeste coca mai ales ca am folosit mierea si eu si s-a intimplat exact invers.Si eu citesc revista si preiau unele idei ,dar cu scopul de a le verifica valabilitatea in cazul meu, sa vad daca mi se potrivesc .Eu am mai multa incredere in experimentele proprii ,chiar daca uneori gresite ,decit in experimentele altora scrise prin reviste.Nu spun ca scriu gresit(nu imi permit) ci doar ca nu ar trebui luate drept legi universal valabile.Daca ai intreba pe forum "Care dintre monturile X sau Y e mai buna in situatia cutare...?" si cineva ti-ar raspunde "X ca scrie in revista .." ai fi multumit de raspuns? Toata lumea stie sa citeasca.........
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

INTREBARI

Mesaj de PANAIT CEZAR » 14 Iul 2005 20:00

1.Nu pune mai mult de 10% zahar.
2.Ai facut calculul nutrientilor?Macar sa stii aproximativ cit % proteina ai in mixul de baza.
3.Micsoreaza cantitatea de faina de peste.
4.Pune intotdeauna 2 lingurite de miere de albine,tine aluatul 2-3 ore la frigider si vei vedea cind scoti aluatul sa-l faci bile cu ce te ajuta mierea de albine.
5.Nu pune "CEVA" piper,etc.Pune la un kg. de mix uscat:o lingurita piper macinat fin,o lingurita praf de usturoi,o lingurita busuioc macinat fin,3 lingurite de nucsoara macinate fin,o lingurita cuisoare macinata fin,o lingurita scortisoara macinata fin,o lingurita de foi de dafin macinata fin,2 pliculete ceai verde macinat fin,4 lingurite de sare rase macinate fin,si as mai putea continua,dar deocamdata ajunge.Dupa ce ai sa-ti faci primele bile,sigur vei mai completa tu.
6.Vazind ca faci partide scurte,pune in partea lichida 50 ml./kg ,amino lichid(deocamdata cel mai ieftin care il gasesti)
7.Pune ulei pina la 40-50ml/kg,oricum se pierde foarte mult la fierbere.
8.Nu te speria ca se lipeste,unge cu ulei masa sau miinile(dupa cum este cazul)
9.Fa macar 4 kg de boilles.
Daca mai ai intrebari te ajuta toti baietii de pe Forum,sint de nota 10.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 14 Iul 2005 20:19

Panait Cezar mai trebuie carne de vita si apa si cu ingredientele folosite de tine faci o friptura la cuptor super :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns