GRIS

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 14 Oct 2005 18:50

@Panait Cezar

iti multumesc pentru ca nu ai luat postarea mea drept un atac , asa cum multi obisnuiesc de obicei .
Este bine ce vrei sa obtii , dar nu crezi ca ar trebuii sa incepi cu mixuri gata facute , cu care sa iti construiesti niste repere cu privire la sezon , l abalti , presiune atmosferica si piscicola , densitate de crap , marime capturi ,etc si dupa aia sa-ti interpretezi rezultatele mixurilor tale , pe niste coordonate stabilite ?
Asta tinind cont ca echipamentul este acelasi ?

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 14 Oct 2005 19:12

Corect ,pragmatic,nemteste ceea ce spui tu.Disciplina si modul de abordare al unei probleme contribuie ,uneori, chiar la rezolvarea totala a problemei.Eu ,ramin in esenta un amator pasionat de pescuitul crapului.Satisfactia mea cea mai mare este sa am ,cit de cit, rezultate.Tinind cont de faptul ca am luat totul de la zero ,deocamdata personal consider ca infimele mele rezultate sint de ajuns.Daca o sa muncesc si mai mult o sa obtin si mai mult.Deocamdata atit am muncit ,atit am primit.Oricum monitorizez si selectez continuu informatia primita de la voi.
Fir intins tuturor!
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 14 Oct 2005 19:27

Felicitari pentru munca depusa . Stiu ca esti pasionat si vrei sa faci totul singur , de la inceput . Cred ca totusi un pic de inspioratie din lucruri testate si verificate nu ti-ar strica .

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 16 Oct 2005 23:44

Un boili de casa bun si un mix ready made prelucrat gresit:
La concurs la Darvari nu am avut nici un beep, deci nu am ce comenta, loc prost si asta a fost sa fie, dar la o saptamana de la concurs eu si partenerul am revenit pe respectiva balta cu aceleasi boiliesuri. Am nadit un singur loc mare cu seminte apoi cu 4 lansete de caciula,dupa 6-8 ore de prins la porumb le-am trecut pe toate pe bile. El a insistat cu BFM, iar eu cu boiliesurile mele. In final la BFM o singura trasatura, restul pana la 70 kg la home made. ce concluzii putem trage? De mentionat ca la prelucrare mixului BFM am supradozat la greu dintr-o eroare cam toate chestiile pe care le-am pus. Am bagat ca pt 60 oua si am folosit numai 43 de oua. Aceleasi monturi, aceleasi carlige, acelas loc..... etc....si uneori chiar acelas pescar pt ca noaptea eu nu m-am deranjat f tare dupa un contact neasteptat cu apa(un prieten ramas in noroi) si fara haine de schimb.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 17 Oct 2005 07:53

@Carpkiller,sint de acord cu tine:Se pot face acasa boilles-uri foarte bune,nu bune.Numai ca trebuie sa ai grija la nivelul atractantilor SINTETICI(care nu sint naturali).In plus kg.de boilles iese foarte scump.Pot spune ca un boilles facut bine si cu stiinta acasa poate concura cu succes unul cumparat.UNEORI,chiar il depaseste.(Nu este valabil universal valabil)
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 17 Oct 2005 12:40

Da sunt de acord si eu, cu anumite replici: un mix ca bfm este un mix foarte bun, care ar trebui rulat cu instructiuni de la producator pentru un motiv simplu: asa a dat cel mai bun randament in faza de test. Este normal "personalizarea" dar in limita buon simtului, poate sa schimbi un aroma, poate folosesti un csl de alta firma etc... Daca dimpotriva este mixul tou personal, poti sa joci cu modificarile cat vrei, pana la urma verdictul il da crapu. Cu acest am vrut sa sublineez ca un mixul bun trebuie testat cel putin un seson ( de pilda e bine sa testam 2 mixuri, paralel un sezon intreg inainte de a trage conclusi.) pentru a vedea cum functionaza. Carpkiller daca ai posibilitate anul vitor incerca sa testesi un bfm de pilda, rulat cum zice producatorului si mixul tou paralel( 2 lantete unul si 2 cealalt) , dupa 10/15 partide de pescuit facute asa poti sa tragi conclusi. Numai bine

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 17 Oct 2005 18:00

@Adriano
Cam asta fac din toamna trecuta. Compar boiliesurile mele cu unele gata facute ! Singura concluzie CLARA la care am ajuns este ca un boili proaspat si mai putin fiert (sa zicem max 1.2 min) este mai prinzator decat un boili tare si uscat sau fiert mai mult de 2 min. Rehidratarea nu are nici o importanta dc nu este facuta timp indelungat (sa zicem 5zile - o saptamana), numai asa un boili f uscat are timpul necesar pt a retine parte lichida. O dipuire de 10 minunte inainte de a fixa boiliesul pe rig se spala imediat in contact cu apa !
Vorbind de BFM, am pescuit cu boiliesurile mele de 18 si cu BFM de 20 sau 22 ready mades in primavara (3-4 partide) la ale mele au intrat cei mai multi, iar la bfm cei mai mari.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 18 Oct 2005 01:08

@frate aceasta este diferenta, ale tale erau mai mici,si, in particolar in primavara si in toamna tarziu se prinde mai bine cu nada de dimensiuni mici. Ar trebui sa compari doi nade diferite ca compositie dar sa aiba la fel diametro. Dupa depinde ce inseamna pentru tine sa prinzi, adica: 1) sa prinzi la orice cost un crap, de oricare dimensiune, ce e bine, atunci putem sa folosim bile fierte mai putin, diametri mai redusi sau porumb etc.. 2) Sa prinsi nimic, sau o singura trasatura in trei zile dar sa fie tata o trasatura cu o prada tinta, adica ceva consistent (dar nu neaparat, dar cel putin reducem procent ca poate sa intra unul mic..) atunci folosesc boilis de 24 mm. in sus dar tari ca piatra desidratate complet. Am redus procent de pesti mici (la darvari de pilda cu radu popescu folosind tecnica acesta din zeci de pesti prinsi 1 era de 3 kg., langa noi luao baieti de 2 kg. in desperare.)Discursul acest ti lam facut pentru ca vreau sa te dai seama de un lucru (apropo, stiu ca scriu jalnic:scuse.)Inainte de a amesteca un mix, inainte de a gandi o nada sau inainte de face comparatie trebuie sa ne intrebam: Ce vreao ieu de la nada aceasta ? ce vreau sa iao? Si din consecinta aplici convingerile tale, corecte sau gresite care ar fi. Ok?
Si nu in ultim rand este greu de tras conclusi intro pasiune ca aceasta unde factori de luat in calcol sunt multi din care unul din cei mai importanti: Natura poate fi imprevesibila.2+2=5 Numai bine si fir intins

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Oct 2005 04:18

Evidene ca sunt axiome ce am scris mai sus, dar de ce le-as crede pana nu le constat pe pielea mea. Cat despre dimensiuni.... dc are peste 5 kg sunt multumit. Anul asta n-am prins decat 4 bucati mai mari de 10kg, dar nici nu am cautat recorduri, ci cantitate. Evident, un boili mai mare si deshidratat este mai selectiv, dar hai sa-ti spun ce am urmarit eu de la nada asta:
Dc mai stii, iarna trecuta ti-am cerut si tie anumite sfaturi si mi-am dorit un boili care in primul rand sa nu fie o gafa! Tot asa m-am sfatuit f bine cu Cezar Bibu (pe care-l Salut cu ocazia asta ca n-am mai vorbit de mult) si cu Marian. Cred ca au fost discutii constructive (cel putin din pct-ul meu de vedere :wink: ). Am vrut sa fie un boili care sa mearga tot anul(mai putin iarna cand nu ies la peste), dar sa exceleze pe ape reci.Vreau sa mai fac 2 iesiri anul asta. Ptr prima partida am 3 kg de boiliesuri facute de mine(in noaptea asta) de 20 si 2 kg de BFM (ramase de la Darvari si bine hidratate cu multimino+CSL), iar pt. a-II-a o sa-mi cumpar..... vad eu ce... !
Am ales diametrul 20 si nu 18 in conditii de apa mai rece cand ar trebui sa incerc ceva mai finut(diam mai mic, fire mai moi....etc) tocmai pt selectie, tinand cont de balta(Peris) si pt a avea acelas diametru cu BFM-ul. Data urmatoare o sa-mi fac de 18 (la Darvari - prin noiembrie) cand probabil o sa fie si mai frig.

Si inca ceva..... placuta si constructiva discutie pt ca te cunosc personal, nu stiu de ce, nu te supara, dar ai un stil rautacios de a scrie pe forum. Tu in realitate si tu pe forum parca sunteti 2 persoane TOTAL diferite, dc nu te-as cunoaste si ar urma sa ne vedem as fi atent ca nu cumva sa urmeze sa ma iei la palme :wink: pt ca am gresit nu stiu ce reteta la nu stiu ce nada! Si ca tot veni vorba.... cand mai ajungi in Bucuresti poate trec pe la magazin ! Sper ca nu te-am atacat cu ceva, nu asta a fost intentia si mare dreptate ai cand spui ca 2+2=5 :wink:

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Oct 2005 04:31

Mai am 2 kg de mix de BFM. Da-mi si mie te rog o idee de ce sa mai bag in el (in oua) ? Nu mai am galeata si nu mai stiu exact ce scrie pe ea!

Scrie răspuns