FAINA DE C.S.L.

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

FAINA DE C.S.L.

Mesaj de PANAIT CEZAR » 15 Noi 2005 09:03

Am trecut ieri prin Bucuresti si cautind "Faina de C.S.L.",am gasit un produs(pudra) de la Star Baits numit"Extract natural de C.S.L.".Pe cutie nu scrie ce cantitate se pune la un kg. de mix uscat.Cutia contine 200 de grame si costa 400000 de lei.De fapt pe mine ma intereseaza faina si nu extractul,de aceea va intreb daca extractul pudra e acelasi lucru cu faina.Oricum,in Bucuresti nu se gaseste acest produs.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 15 Noi 2005 09:36

Nu stiu daca extractul si faina de CSL sunt acelasi lucru dar am folosit si eu acel extract de la StarBaits si mi-a placut.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

Mesaj de udvarhely » 16 Noi 2005 20:15

exista si faina da CSL nue acelasi cu ce ati cumpart faina are gust si miros de porumb si chiar din asta e facut si ce ati luat cred ca e aromatizat cu inca ceva eu folosesc de mult CSL chiar si sub forma de lichid

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 17 Noi 2005 02:14

Ciao, folosesc aceasta faina de anul trecut, am facut anumite teste de unde am tras anumite conclusii. Eu le scriu aici (nu este nimic chimic :lol: ), macar sunt de folos la cineva: Faina respectiva a fost folosita in 2 feluri de mix: un fishmeal si un birdfood. Pot sa zic cum sa comportat pentru fiecare si adica. Pentru un fishmeal eu sfatuiesc sa nu fie folosit sau sa fie folosit in proportie de 5% (adica mai bine sa nul folosesti, pentru ca daca este un ingredient cu capacitate mecanica elevata ca de pilda albumina era giustificat un procent atat de mic dar find o faina "gustativa" mai mult decat mecanica nu merita in cantitati asa de mici: adica daca folosesti 5% de csl in 1 kg. de fishmeal schimba putin. Am ajuns la aceasta cantitate (5%) pentru ca daca folositi 10/15% o sa vi se pare de manca o boiles care nu are nicio legatura cu peste dar cu ...ciocolata.Apropo si culoare o sa devine maro inchis. Nu am vazut niciun beneficiu real la nivel de capturi. Diferent este daca il introducem in un birdfood mix: procente de 15%sunt destule pentru a scuote niste boilis de viteza si de mare actractie,la nivel gustativ sunt superbe in particolar daca "sprijnit" cu 40 ml. de csl lichid .la nivel mecanic boiles lucraza superb, find si granulometrie de faina aceasta destul de maricel, care tot "sprijnita de un nectarblend si de o faina de tigernut (tigernut max 7%:nedigerabil dar actractant) are una dintre combinatie pentru primavara care eu personal retin de o buna eficacietate. (sfatuiesc de pilda sa nu folositi aroma deloc sau sa adaugati max. 2 ml. de indian spice (big.xxx., pentru ca acest folosesc eu dar sunt buni si cel de la nash,sbs etc....). Numai bine

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 17 Noi 2005 22:57

Din pacate nu se gaseste nicaieri faina de CSL! Mie imi place mult aditivul lichid si din acest motiv sunt dornic sa incerc si faina. CSL-ul lichid mi se pare un aditiv de atractie rapida vara si indispensabil pe apa rece. F bun si ptr. o dipuire indelungata, chiar si fara aroma.
Vreau sa-l introduc intr-un mix bird-xxx, iar ca pct de plecare am cele scrise mai sus de Adriano.

Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

Mesaj de udvarhely » 18 Noi 2005 17:23

se gaseste poate ca acuma nu dar e o firma (nu vreau sa fac reclama) care aduce produsele star baits si a avut in anul aceasta

Scrie răspuns