MIX

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 21 Noi 2005 10:44

Casian, din cite am inteles eu din cele scrise de tine mai sus, rezulta faptul ca ai pescuit cu doua feluri de boilies, adica mixuri diferite :?:
Ai scris ca in 80% din mancarurile de animale contin acesti conservanti !
Ai dreptate, dar ai uitat un singur lucru, animale DOMESTICE :!: Un Crap are destula mancare naturala in apa, pe cand un caine, o pisica sau alte specii domestice maninca ce primesc, cu si fara conservanti :wink:

casian
junior member
Mesaje: 34
Membru din: 17 Feb 2004 10:36

Mesaj de casian » 21 Noi 2005 12:29

Da ,Bruno erau doua tipuri de mix un fishmeal si un 50/50.

Eu am invatat din cate imi aduc aminte, ca domesticirea propriu zisa are tangenta in cea mai mare parte cu ameliorarea instinctelor de atac aparare.Instinctul de hranire este unul foarte puternic aflat pe aceeasi treapta cu cel de reproducere si poate fi extrem de greu de "dresat", fie ca este vorba de un animal domestic fie de unul salbatic,atractia sau repulsia in fata hranei este aceeasi, cu o singura conditie - lipsa sau abundenta ei.Animalele domestice nu mananca ce primesc ,mananca pentru ca stiu ca primesc.

Cu hrana naturala ai dreptate, intotdeauna vor prefera acea hrana pe care sistemul genetic o recunoaste instinctiv...arunca o bucata de carne proaspata in cutiuta cu hrana granulata si e suficient

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 21 Noi 2005 12:52

Discutile Pro si Contra in Carpfishing au fost si vor ramine in continuare fapt ce ne facem sa discutam si sa invatam unul de la altul. Eu apreciez explicatile tale, dar eu nu voi "mai" folosii niciodata conservanti :wink:
Te rog sa incerci la o iesire doar cu un singur mix, unul cu, iar altul fara conservant si poate ajungi la o lamurire personala.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 21 Noi 2005 13:37

Am incercat eu chiar pe balta la care te-am chemat in primavara , Varadia, am avut home made iar ready made am avut de la Mosella( nu stiu daca si ce fel de conservanti avea ).Home made-ul avea o doza destul de mare, am prins 5 crapi in 12 ore numai la el ( intre 5 kg si 8 kg).La doua zile distanta am prins din nou dar egal 2 la home made si 2 la Mosella toti in jur de 6 kg.Nu am mai incercat de atunci decat la ready made pt. ca nu am mai avut timp sa-mi fac propriile bile , iar de prins nu am mai trecut de 2 la 12 ore.
Powered by two rods

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 21 Noi 2005 16:58

Relevant,nu :?: :lol:

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 21 Noi 2005 18:22

Ceva este sigur:marile firme producatoare de boilles folosesc pentru prepararea bilelor cantitati apreciabile de conservanti .Altfel ,boilles-urile n-ar rezista ani de zile prin magazine.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: RASPUNS

Mesaj de carprom » 21 Noi 2005 18:26

PANAIT CEZAR scrie:Ceva este sigur:marile firme producatoare de boilles folosesc pentru prepararea bilelor cantitati apreciabile de conservanti .Altfel ,boilles-urile n-ar rezista ani de zile prin magazine.
Da, dar nu si calitate. Proteina, fibra bruta etc... crezi ca mai are procentajul care ar trebui sal aiba ?
Bineinteles ca majoritatea firmelor mari baga conservanti, dar vad pe piata ca unele firme ofera si Microwaves sau Frozen Baits.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 21 Noi 2005 18:35

Carprom,trebuie sa accepti lucrurile care sint alb pe negru.SI firmele care produc boilles-uri de calitate (nutrabaits) introduc cantitati apreciabile de conservanti.Ca nu introduc BENZOAT DE SODIU:poate(eu am gasit un site englezesc care vinde acest benzoat si-l recomanda in cantitate de 1 %)Personal eu nu mai folosesc de acum incolo,desi imi convenea mai mult,pentru ca trebuie sa fac eforturi mai mari sa gasesc sorbatul de potasiu.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: RASPUNS

Mesaj de carprom » 21 Noi 2005 18:39

PANAIT CEZAR scrie:Carprom,trebuie sa accepti lucrurile care sint alb pe negru.
Bineinteles ca accept, eu mi-am spus doar parerea si experienta mea personala. :wink:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Noi 2005 19:39

@casian: salut, adevarul este interpretabil si certificat de teste pe balta. Oricare conservant, si cel facut de la nutra de pilda, nu are cum sa protejeaza boiles la condizie de umezeala sau de pastrare timp indelungat daca aceste nu sunt uscate cel putin pe 80%. Am facut multe teste de genul acest si am ajuns la conclusia ca pentru a nu face un compromis in termen de calitatea nada (adica Calitatea capturi) si conservabilitatea, prefer sa usuc bine boilesuri la aer, sau tecnica cu microwave sfatuita de carprom sunt excelenti. Daca nu suntem producatori de asa ceva nu re rost sa folosesc conservant. Am pastrat boilis la orice condizia climatica (prieteni care pescuieste cu mine poate sa confirma), boilis dure ca piatre, uscate foarte bine, fara ca acest aiba o minima influenta asupra capturilor (dimpotriva, pare ca la crap batranel i place nada crocanta :lol: . Am eliminat conservant, colorant, emulsionant etc.. pentru a avea o nada cat mai naturale: asa imi pare in primo rand ca respect pestele si al doila rand pestele ma multumeste cand se agata de o montura de a le mele destul de fregvent!! :wink:
Bruno, totusi imi se pare cinstit ca baieti sa faca esperienta personala cu si fara conservant pentru a trage conclusi personale: conclusi care imi se pare cele mai eficiente. Numai bine

Scrie răspuns