MIX

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Noi 2005 19:52

@Cezar: Sa sti cezar ca nu depinde numai de conservant care foloseste firme respective (pentru conservabilitate) dar de fel de fainuri amalgamate (faine de proasta calitate, in nic un caz produse lactate de 1 calitate) , mediul si fel de uscare (ultrarapida, incetinata etc..). De pilda pot sa te zic anumite firme care usuca bine boilesuri si deasupra le imprastia cu aroma amestecat cu conservant inainte de a le imbala(acele boilis care cand deschidi pung iese un miros ca te vine sa fugi, si care dau senzatia la pescar de avea printe mainile o super boiles prospeta). De multe ori folosim de pilda ready made rancede dar ca nu au nici un semn de mucegaire sa stii. Daca folositi ready made basativa pe firme cele mai vechie care face asa ceva. numai bine

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 21 Noi 2005 19:57

Musaro Adriano scrie:(acele boilis care cand deschidi pung iese un miros ca te vine sa fugi, si care dau senzatia la pescar de avea printe mainile o super boiles prospeta)
PS: multe firme mai aromatizeaza odata boilisurile inainte de a le ambala in pungi. La expoziti mari, pulverizeaza chiar si pe dinafara pungilor puse la expunere. :evil:

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 21 Noi 2005 20:53

Exista o problema reala:nu totdeauna exista timpul necesar pentru a face boilles-urile cu mult timp inainte si a le tine la deshidratat.Citeodata ,ultimele doua kg. le fac cu o zi inainte de a pleca.Sint obligat sa bag conservant.In plus ,plec departe si pentru mai multe zile ,in conditii grele:umezeala,cort,calduri mari,ploi,etc.Conditiile cer asta.Au fost partide de pescuit cind bilele au mucegait.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 21 Noi 2005 23:37

Home-made-urile mele cu cat le tineam mai mult in soare si cu cat se invecheau mai mult cu atat deveneau mai bune adica pe masura ce deveneau mai respingatoare pt. mine ..............se aratau mai atragatoare pt. crap.
Powered by two rods

casian
junior member
Mesaje: 34
Membru din: 17 Feb 2004 10:36

Mesaj de casian » 22 Noi 2005 09:50

Sunt absolut de acord cu tine Adriano.Sa stii Bruno ca nu sunt nici pe departe adeptul conservantului asa cum am mai scris intr-o postare anterioara.Eu vreau doar sa impartasesc cu voi cunostintele acumulate de mine, si asa cum ai observat probabil, postarile mele sunt foarte putine nu neaparat din lipsa timpului ci din dorinta de a nu intra in diverse polemici gratuite.Un lucru este cert...asa cum zice si Adriano prezentarea cat mai naturala a boillesului este marele secret.Indiferent de cantitatea de conservant(am spus indiferent de cantitate!!!!!)un boilles nu va rezista fara o procedura de uscare adaptata la amestecul din care este conceput.Am boillesuri ambalate de aproape un an 27 dec.2004,care juri ca sunt fierte ieri,datorita aspectului si gustului ,in schimb,dupa cateva luni se produc modificari la partea mecanica din interior.Concluzia mea este ca cele de atractie rapida cu o granulatie grosiera isi pierd cu mult mai repede valabilitatea decat cele compacte,emulsionate...Cat despre substantele emulsionante fi linistit Adriano, producatorii de boilles nu vor renunta niciodata la ele ,nu datorita faptului ca ajuta la raspandirea aromei in apa , ci pentru ca ele sunt arma secreta in legarea fainurilor de baza cu cele de volum...au asazisul rol de substanta tampon.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 22 Noi 2005 11:39

Asa este casian, pentru acest dupa lunga perioda de cercetare am ajuns la conclusie ca prefer sa le fac eu boilis. Cand merg la pescuit am si eu o gianta cu 20 de kg. de boilis ready de cea mai buna calitate,pentru siguranta, dar faptul este ca nu am reusit sa deschid nicio o punga. De pilda imi sa intamplat oczii in care am ramas fara boilis, sa stii c am preferat sa rationalizez cele home made ramase (adica am schimbat tecnica da nadire ajungend la 20 de bile pe montura..).Asta e!! Inteleg cine nu are timp de a face boilis a casa, foloseste alternativa aceasta, eu prefer sa pierd o noapte de somn dar sa le fac eu. Fiecare gaseste metoda care i se cuvine mai bine. Pentru emulsionant, stiu ai dreptate, chestyia cea mai urata este ca multe firme foloseste emulsionante ieftine foarte repulsive (pentru acest de obicei cu boilis ready nu este sfatuit un nadit indelungat). numai bine

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 26 Noi 2005 22:55

@gabitilea
Nu cred ca te ajuta f mult sa invelesti boiliesul. Eu am mai pus asa ceva pe carlig, f rar cand am dat cu carlige legate cu anou culisant (korda longshank sau fox seria 5)pt a preveni rasucirea anoului in jurul tijei. Ma gandesc ca trece un caras sau un ghibort si face putin curent cu coada prin zona si s-a dus pasta aia din zona boiliesului. Mult mai eficiente pt o nadire locala mi se par materialele solubile (firul sau plasa)
Oricum dc vrei sa legi mai bine pasta folosesti oua in loc de apa. Albumina si caseina leaga f bine si te pot ajuta. Cel mai bine pastrezi o mana din pasta cu care ai facut boiliesurile. Exista pasta pt asa ceva si la magazin, nu am incercat, dar stiu ca exista
Exista o problema reala:nu totdeauna exista timpul necesar pentru a face boilles-urile cu mult timp inainte si a le tine la deshidratat.Citeodata ,ultimele doua kg. le fac cu o zi inainte de a pleca.Sint obligat sa bag conservant.In plus ,plec departe si pentru mai multe zile ,in conditii grele:umezeala,cort,calduri mari,ploi,etc.Conditiile cer asta.Au fost partide de pescuit cind bilele au mucegait.
@panait Asta chiar nu este o problema si mi se pare... :shock: ciudat de aiurea :shock: :lol: :lol: sa bagi conservant in boiliesurile pe care le folosesti zilele urmatoare indiferent de conditiile grele de pe balta. Puse in galeata cu capac si stropite cu CSL/Multimino/nutramino/etc si pastrate la umbra in mod sigur nu patesc nimic.
Dc vrei sa le pastrezi mult timp (chiar si un an) le poti tine deshidratate, dc le deshidratezi bine si cu rabdare nu-i nici o problema. Inaintea partidei, cu 4-5 zile trebuie neaparat sa le rehidratezi bine pt ca devin mai mici si mult mai usoare, atat de usoare incat zboara extrem de putin din cobra.

bogdanix
junior member
Mesaje: 79
Membru din: 31 Oct 2005 14:47

Mesaj de bogdanix » 27 Noi 2005 15:55

cu ce le rehidratezi carpkiller?

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 27 Noi 2005 19:52

@Carpkiller,
Eu vorbesc din experienta;in iulie,cind am fost la "Mila 23",in trei zile mi-au mucegait 40% din boilles-uri.In fiecare zi adunam bilele mucegaite si le aruncam.Daca nu m-as fi lovit de o astfel de problema nici nu ma gindeam la conservant.In prezent caut sorbat de potasiu dar este greu de gasit,trebuie sa cunosti pe cineva la o fabrica de mezeluri.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: RASPUNS

Mesaj de Dan Cotelici » 27 Noi 2005 21:44

PANAIT CEZAR scrie:in trei zile mi-au mucegait 40% din boilles-uri.In fiecare zi adunam bilele mucegaite si le aruncam.
Si care au fost rezultale?
Second BEST is FIRST loser

Scrie răspuns