MIX

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 27 Noi 2005 23:10

Cezar
data viitoare cand te confrunti cu problema asta nu mai arunca bilutele. Spala-le in doua-trei ape si lasa-le la uscat (numai in cazul in care mucegaiul este doar la suprafata).
Salutari din Miami

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 28 Noi 2005 01:44

@bogdanx
Depinde de cat sunt de vechi. Dc au pana in 2-3 saptamani le rehidratez cu nutramino si putina aroma. Adaug treptat dimineata si seara si le amestec bine, fac asta timp de minim 3 zile. In ultima faza adaug si 1 sau 1/2 pot shot in functie de cantitatea de bile. Pot shot-ul este un dip facut de solar si eu am cu aroma de somon afumat pt ca asta am folosit si in boiliesuri aproape tot sezonul trecut.
Dc sunt mai vechi prima data le hidratez bine cu apa in care am fiert semintele in care adaug eventual betaina (dc am prin casa) pana ce devin moi pe exterior. Scurg bine apa si apoi la fel cum am scris mai sus.
Dc pescuiesc pe apa rece le hidratez la greu cu CSL sau multimino (prefer CSL) chiar si fara aroma

@panait
A fost o intamplare, ai facut tu ceva gresit. Eu mereu le-am rehidratat cum am scris mai sus si nu am patit niciodata asta. Cel mai mult am stat pe balta anul asta 4 zile, deci au fost in faza asta timp de cel putin 8-9 zile in galeata inchisa bine, la umbra. Mai conteaza si ce ai bagat in mix sau in oua. Baga si tu o reteta! Am patit totusi sa se strice atunci cand nu le-am uscat corespunzator. De atunci acord mare importanta uscarii.

Scrie răspuns